Ninocminda vienuolynas

Ninocminda (ნინოწმინდა) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietinėse prieškalnėse, 800 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Gurdžaani, 2,5 km į vakarus nuo Sagaredžo. Kaimas rytuose jungiasi su Sagaredžo miestu. 2048 gyventojai (2002).
Ninocminda vienuolynas (ნინოწმინდის მონასტერი) yra šiaurinėje kaimo dalyje, apie 0,8 km nuo kelio Tbilisi-Sagaredžo, prie kelio yra rodyklė į vienuolyną. Vienuolyne yra XVI amžiaus varpinė, vyskupo rūmai ir kiti pastatai apjuosti aukšta gynybine siena su bokštais. Vertingiausias vienuolyno pastatas - vienos pirmųjų Gruzijoje, VI amžiuje pastatytos, XIX amžiaus viduryje sugriuvusios, cerkvės rytinė dalis. Dėl vienuolyno patogios geografinės padėties čia dažnai užveža turistus, jo apžiūra įtraukta į daugelio ekskursijų programas.

Ninocminda soboras pastatytas VI amžiuje, kada šią Gruzijos dalį valdė persai. Ninocminda jau nuo V amžiaus buvo Ninocmindos vyskupijos centru. Vėliau jos statusas keletą kartų keitėsi, dabar ji yra Sagaredžo-Ninocminda vyskupijos dalis.

Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas
Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas
Author:nikaloz nemsitsveridze Author:nikaloz nemsitsveridze Author:nikaloz nemsitsveridze

Manoma, kad soborą pradėjo statyti 575 metais dar esant gyviems kai kuriems asirų tėvams. Ne taip seniai Kachetijoje buvo pastatyta, atrodo pirmoji, tetrakoncho tipo Gavazi cerkvė. Tada pastatė Ninocminda soborą, dar po keleto metų - tokio pačio tipo garsiąją Džvari cerkvę.
597 metais Armėnijoje pastatė Avano soborą, taip pat tetrakoncho tipo. Vėlesnės cerkvės - armėnų Ripsime ir gruzinų Džvari labai panašios į Avano soborą, bet žymiai mažiau panašios į Ninocminda. Atrodo, kad Gavazi ir Ninocminda - atskira architektūros kryptis. Jos neturėjo "palikuonių", nėra aišku iš kur atėjo tokio tipo architektūra. Gali būti, kad ji atėjo iš Kaukazo Albanijos, kurioje tuo metu statė rotondos ir rotondos-tetrakoncho tipo cerkves.

Gruzija

XVI amžiuje cerkvės vidus buvo ištapytas. Soboras remontuotas XI-XII ir XVI amžiuse. Rašoma, kad 1750 metais, remontuodamas soborą, vyskupas Saba Tusisšvili kažką neteisingai padarė su jo kupolu, dėl to jis nugriuvo 1824 metų žemės drebėjimo metu. Sienos išsilaikė kiek ilgiau, jos nugriuvo 1848 metais. Kiek vėliau prie vakarinės soboro sienos iš plytų pristatyta paprasta cerkvė.

Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas
Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas
Author:nikaloz nemsitsveridze Author:nikaloz nemsitsveridze Author:nikaloz nemsitsveridze

Dabar soboras yra veikiančio Šv.Nino moterų vienuolyno teritorijoje. Teritorija tvarkinga, auga gėlės, tvarkingos vejos.
Nors iš soboro išliko tik jo dalis, bet nesunku suprasti buvusį jo planą. Tokių cerkvių Gruzijoje išliko tik vienetai.
Soboras turėjo įėjimus iš visų pusių, išskyrus rytinę pusę. Neišliko vakarinis, pietrytinis ir šiaurės rytų įėjimai. Kiti keturi išliko, ir tik virš šiaurinio yra perdanga.
Šiaurinė ir pietinė apsidės beveik neišlikusios, vakarinė - dalinai, o rytinė apsidė išliko visa. Grindys išgrįstos nedidelėmis akmeninėmis plokštėmis.
Iš XVI amžiaus freskų išliko stipriai pažeistas Dievo Motinos atvaizdas altoriaus apsidėje, angelų atvaizdų fragmentai ir geriausiai išsilaikęs fragmentas virš altoriaus apsidės. Taip pat išliko nedidelis kiekis akmenyje raižytų ornamentų sienoje ir keletas užrašų asomtavruli raidynu.

Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas
Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas Ninocminda vienuolynas
Author:nugo1971 Author:nikaloz nemsitsveridze Author:nikaloz nemsitsveridze

Cerkvė remontuota keletą kartų, vietomis jos sienos pastatytos iš pilko smiltainio, vietomis iš kriauklainio, kai kur iš plytų. Pagal sugriuvusias sienos dalis galima spręsti, kad cerkvė buvo pastatyta iš smulkių akmenų, sienų apdaila - akmeninės plokštės.
Vienuolyną juosia gynybinė siena su bokštais ir vartais pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais. Vienuolyne yra iš plytų XVI amžiuje pastatyta keturių aukštų varpinė, vienas iš geriausių, XVI-XVIII amžiaus Gruzijos statinių iš plytų, architektūros pavyzdžių, 1774-77 metais vyskupo Saba Tusisšvili pastatyti dviejų aukštų vyskupų rūmai ir kiti pastatai. Į rūmus patekti galima tik su leidimu.

© 2016 J.D.Endriukaitis