Zugdidi municipalitetas. Samegrelo

Zugdidi municipaliteto žemėlapis

Zugdidi municipalitetas (ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი) - Megrelijos municipalitetas Gruzijos vakaruose, administracinis centras - Zugdidi miestas. Municipalitetas yra Odiši lygumoje, Odiši plokštikalnėje, tik jo rytuose yra Urta kalvos. Rajono plotas 665 km², iš jų 340 km² žemės ūkio naudmenos. Dauguma rajono upių įteka į pelkes ar nedidelius ežeriukus. Didžiausios upės - Inguri, Džumi, Čchouši, Čanisckali, Ruchi.
Municipalitete 2014 metais gyveno 105 040 žmonių. Rajone yra 58 gyvenvietės - 1 miestas ir 57 kaimai. Didžiausi kaimai: Ingiri (5 800 gyventojų), Kachati (5 900 gyventojų) ir Ruchi (5 200 gyventojų).

Municipaliteto pagrindinė ekonomikos dalis yra subtropinis žemės ūkis, tame tarpe arbatos auginimas ir perdirbimas, citrusiniai vaisiai ir sodininkystė. Svarbiausios rajono gamyklos - arbatos perdirbimo, porceliano, baldų, vyno, celiuliozės ir popieriaus.
Pagrindiniai municipaliteto keliai asfaltuoti, lygūs, neblogi, juos gerina ir platina. Zugdidi prasideda kelias į Mestiją, Aukštutinę Svanetiją.
Turistinių objektų nėra daug, įdomiausias iš jų - Dadiani rūmai ir Botanikos sodas Zugdidyje; kiti - Caiši katedra, Korccheli cerkvė ir Ruchi ir Čakvindži tvirtovės.
Prie Juodosios jūros yra naujas kurortas Anaklija ir Kolcheti Nacionalinio parko dalis.

Anaklija. Tiltas per Inguri upę Anaklija Anaklija
Anaklija. Tiltas per Inguri upę Anaklija. Golden Fleece viešbutis Anaklija. Tvirtovės likučiai
Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič Author:tengiz shanava

Zugdidi (ზუგდიდი) miestas yra administracinis Samegrelo-Zemo Svaneti ir Zugdidi municipaliteto centras. Mieste gyvena daugiau kaip pusė municipaliteto gyventojų. Miesto pavadinimas iš megrelų kalbos verčiamas kaip "Didelė kalva". Dabar Zugdidi - tranzitinis punktas važiuojant į Svanetiją ar Anakliją. Plačiau Zugdidi miestas
Abchazijos siena yra administracinė, o ne valstybinė, todėl ją saugo policininkai, ne pasieniečiai (nors kartais ir jie pasirodo). Yra du sienos perėjimo punktai - Otobaja-Ganmuchuri ir Nabakevi-Churča. Vietiniai dažnai sieną kerta nelegaliai. Iš Gruzijos teoriškai galima patekti į Abchaziją (gavus leidimą Tbilisyje), bet abchazų-rusų pasieniečiai dažniausiai ieško įvairiausių priežasčių ir pretekstų, kad užsieniečių neįleistų.

Gruzija

Anaklia (ანაკლია) - didelis kaimas (2002 metais - 2522 gyventojų) prie Juodosios jūros ir Inguri upės žiočių, 30 m aukštyje, prie pat Abchazijos sienos, 31 km į pietvakarius nuo Zugdidi. Kaimą planuojama paversti dideliu kurortu, bet kol kas pastatytas tik vienas didelis viešbutis "Golden Fleece", keletas mažesnių, ir įdomus, gražus, 552 m ilgio tiltas per Inguri upę. Paplūdimiai Anaklijoje žvyro, bet malonūs. Kurortas plečiasi, statosi, gal būt jame ateityje atsiras daugiau viešbučių, pagerės turizmo infrastruktūra. Kurorte keletas kavinių ir restoranų, viena iš jo gatvių pavadinta prezidento Valdo Adamkaus alėja.
Anaklija kaimui planuojama suteikti miesto statusą, šalia statyti dar vieną kurortą - Lazika.
Anaklijoje yra XVIII amžiuje turkų pastatyta tvirtovė. Dabar ji atrodo kaip "žaislinė", joje įsikūręs baras ir diskoteka.
Caiši (ცაიში) - didelis kaimas, spa kurortas, prie kelio ir geležinkelio Kutaisi-Zugdidi, 10 km į pietus nuo Zugdidi. Geležinkelio stotelė. Kaimas yra Odiši lygumoje, prie Džumi upės, 50 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 2244 žmonės.
Kaime landšaftas labai įvairus - lygumos ir kalvos. Kaime, prie cerkvės, auga didžiulė liepa, manoma apie 600 metų amžiaus. Prie Džona Meunargia Namo Muziejaus auga šimtametė magnolija.
Kaime yra XIII-XIV amžiaus Caiši katedra, Caiši-Zugdidi vyskupyjos centras. Plačiau Caiši katedra

Zugdidi Zugdidi Zugdidi
Ganmuchuri. Alėja prie jūros Kachati. Šv.Giorgi cerkvė Kachati. Megrelų tradicinis namas
Author:Archil Kikvadze Author:tengiz shanava Author:zuradumbadze

Čakvindži (ჭაქვინჯი) - didelis kaimas 12 km į rytus nuo Zugdidi, Čanisckali upės dešiniajame krante, 130 aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 1089 žmonės.
Anksčiau su Džichaškari kaimu buvo vienas kaimas, sovietų laikais kaimas buvo padalintas, todėl Čakvindži tvirtovė yra šiaurinėje buvusio didelio kaimo dalyje (Džichaškari), todėl galima susipainioti.
Džichaškari (ჯიხაშკარი) - didelis kaimas prie kelio Zugdidi-Čorocku, 12 km į rytus nuo Zugdidi, Čanisckali upės dešiniajame krante, 150 aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 2269 žmonės.
XX amžiaus pradžioje tai buvo vienas didelis Čakvindži kaimas, sovietiniais laikais padalintas į du - Čakvindži pietuose ir šiaurinę dalį, kurią pavadino Džichaškari - "Tvirtovės vartai". Kaime yra gana neblogai išsilaikiusi Čakvindži tvirtovė. Plačiau Čakvindži tvirtovė
Keletą kilometrų nuo čia, Dzveli Chibula kaime, 1994 metais nužudytas pirmasis Gruzijos prezidentas Zviadas Gamsachurdija, o Džichaškari kaime slapta palaidotas.
Ganardžiis Muchuri (განარჯიის მუხური) - didelis kaimas, dar vadinamas Ganmuchuri (განმუხური), 25 km į pietvakarius nuo Zugdidi, dešiniajame Inguri upės krante, Samurzakano lygumoje tarp Inguri upės ir Abchazijos sienos, 3 km nuo Juodosios jūros, 5 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 2691 žmogus.
Kaimas - praktiškai vakarinė Anaklijos kurorto dalis. Kaime yra vandens pramogų parkas. Netoli kaimo vietinis sienos perėjimo punktas Otobaja- Ganmuchuri.
Ingiri (ინგირი) - didelis kaimas 6 km į pietvakarius nuo Zugdidi centro, praktiškai priemiestis, 65 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 5843 žmonės. Per kaimą eina geležinkelis, anksčiau pro jį važiuodavo traukiniai į Abchaziją, sustodami čia, neužsukdami į Zugdidi. Kaime yra kivi plantacija.

Zugdidi Zugdidi Zugdidi
Korccheli cerkvė Korccheli cerkvė Korccheli cerkvė
Author:David Galegashvili Author:levaa76 Author:levan japoshvili

Kachati (კახათი) - didelis kaimas prie kelio Zugdidi-Anaklia, 9 km į pietvakarius nuo Zugdidi, Odiši lygumoje, kairiajame Inguri upės ir prie jos intako Kachati upės, 40 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 5930 žmonių.
Kaime yra nedidelė, nesena Šv.Giorgi cerkvė, ir XVII amžiaus tvirtovės griuvėsių fragmentai.
Korccheli (კორცხელი) - didelis kaimas Odiši lygumoje, prie kelio Zugdidi-Calendžicha, 9 km į šiaurę nuo Zugdidi, 13 km į pietvakarius nuo Calendžicha, 200 m aukštyje. 2002 metais kaime gyveno 1431 žmogus.
Kaimas istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII amžiaus. Kaime yra Gruzijos architektūros paminklas - Šv.Marijos cerkvė. Pagal rašytinius šaltinius, cerkvę 1624-1639 metais pastatė kunigaikštis Laevanas II Dadiani. 1815 metais kunigaikštis Nikoloz Dadiani cerkvę suremontavo. 1859 metais cerkvė atnaujinta.
Cerkvė stovi ant aukštos kalvos šalia kelio Zugdidi-Calendžicha. Šalia cerkvės - gal būt gynybinės paskirties bokštas - perstatytas iš varpinės. Nuo kalvos atsiveria puikūs kalnų vaizdai, ypač į šiaurės rytų pusę, matosi Kolchidos lygumos, tolumoje Juodoji jūra.
Netoli kaimo yra Korcheli ola.
Ruchi (რუხი) - didelis kaimas prie kelio Zugdidi-Gali, 5 km į šiaurę nuo Zugdidi, Inguri upės kairiajame krante ir prie jos intako Ruchi upės, 100 m aukštyje. Kaimas išsimėtęs kalvose apie 5 km. 2002 metais kaime gyveno 5466 žmonės.
Kaimo viduryje, prie kelio Zugdidi-Gali, yra neblogai išlikusi, didelė, įspūdinga XVII amžiaus Ruchi tvirtovė. Plačiau Ruchi tvirtovė

© 2014 J.D.Endriukaitis