Atvykimas-Išvykimas

Lėktuvu

Gruzijoje yra trys tarptautiniai aerouostai: Tbilisio (Ločini), Kutaisio (Kopitnari) ir Batumio.
Iš Vilniaus yra Wizz Air tiesioginiai reisai į Kutaisį (Kopitnari). Skrydžio laikas - apie 3,5 val. Tai greičiausias ir, galbūt, pigiausias skrydžio į Gruziją variantas.
Į Tbilisį tiesioginių reisų nėra. Su vienu persėdimu Tbilisį galima pasiekti Ukraine Intl Airlines (su persėdimu Kijeve (Borispol)), LOT (su persėdimu Varšuvoje), Turkish Airlines (su persėdimu Stambule), Air Baltic (su pesėdimu Rygoje) ir kitų kompanijų reisais.

Gruzija
Žemės transportu

Iš Ukrainos

Iš Iljičevsko keletą kartų per savaitę plaukia Ukrferry kompanijos keltas į Poti. Reisai dažnokai vėluoja, kartais ir atšaukiami.

Iš Turkijos

Šiuo metu yra du sienos perėjimo punktai - Sarp/Sapri ir Posof/Vale. Ant kelio Achalkalaki-Karcachi-Čildyr sienos perėjimo punkto nėra. Dabar ten statomas geležinkelis ir greitai iš Turkijos į Gruziją bus galima patekti ir geležinkeliu.
Sarp/Sapri sienos perėjimo punktas yra prie Juodosios jūros, netoli Batumio. Didelis mašinų srautas į abi puses. Sieną galima kirsti ir pėsčiomis. Turkų pusėje dirba 4 pasų kontrolės langai, gruzinų 6-7. Formalumai minimalūs, daiktai apžiūrimi ir peršviečiami ultragarsu retai, bet eilės kartais susidaro. Sienos perėjimo punktas dirba visą.
Posof/Vale sienos perėjimo punktas Adigeni municipalitete, kelyje Achalciche-Posof-Ardagan, apie 20 km nuo Achalciche miesto. Transporto srautas nėra didelis, eilių beveik nebūna. Nuo Vale iki sienos parduotuvių, valiutos keityklų, maitinimo įstaigų nėra. Panašus vaizdas ir Turkijos pusėje - iki didesnės gyvenvietės Posof apie 9 km. Kelias Turkijos pusėje, vietomis duobėtas, lopytas asfaltas, o Gruzijos pusėje - naujas, lygus kelias. Sienos perėjimo punktas dirba visą parą, tikrina nepriekabiai. Neutrali zona - tik keliolika metrų. Šalia muitinės, sieną kerta Baku-Džaichan naftotiekis.

Iš Armėnijos

Šiuo metu yra trys tarptautiniai sienos perėjimo punktai ir du vietiniams gyventojams:
Sadachlo/Bagratašen - pagrindinis tarptautinis sienos perėjimo punktas tarp Gruzijos ir Armėnijos. Pro jį vyksta pagrindinis transporto srautas iš Armėnijos pro Marneuli į Tbilisį. Sienos perėjimo punktas dirba visą parą, sieną galima kirsti ir pėsčiomis, patikra greita ir nepriekabi. Čia pat praeina geležinkelis Jervanas-Tbilisi.
Guguti/Gogavan - tarptautinis sienos perėjimo punktas kelyje Tašir-Kazreti-Bolnisi.
Bavra/Ninocminda - atkampus tarptautinis sienos perėjimo punktas kelyje Giumri-Ninocminda-Achalkalaki. Juo daugiausiai naudojasi vietiniai gyventojai.

Iš Azerbaidžano

Šiuo metu yra trys tarptautiniai sienos perėjimo punktai ir trys vietiniams gyventojams:
Qırmızı Körpü/Citeli Chidi (წითელი ხიდი) - Raudonasis tiltas - pagrindinis tarptautinis sienos perėjimo punktas tarp Azerbaidžano ir Gruzijos, kelyje tarp Giandža ir Tbilisi. Pavadinimas kilęs iš senovinio tilto (XV amžiaus) tilto per Chrami upę. Dirba visą parą.
Pošcbina/Macimi - tarptautinis sienos perėjimo punktas kelyje Beloken-Lagodechi, dirba visą parą, sieną galima kirsti ir pėsčiomis. Čia taip pat yra didelis tiltas per Mazimčay upę, jo galuose šlagbaumai. Gruzijos pusėje yra valiutos keitykla (keičia eurus, dolerius, rublius). Patikra nepriekabi, daiktus peršviečia ultragarsu.
Sadiqli/Vachtangisi - tarptautinis sienos perėjimo punktas, 7 km į šiaurę nuo sienos perėjimo punkto Raudonasis tiltas, kelyje Agstafa-Gardabani-Rustavi.
Iš Azerbaidžano važiuodami traukiniu kirsite sienos perėjimo punktą Boyuk Kosi/Gardabani.

Iš Rusijos

Yra tik vienas tarptautinis sienos perėjimo punktas Verchnij Lars/Darjali. Dirba kasdien, 08:00-20:00. Pėstieji nepraleidžiami. Rusijos muitinė yra 40 km nuo Vladikavkazo. Gruzijos muitinė yra Tereko upės Darjali tarpeklyje. Virš jos yra Tamaros pilis. Nuo muitinės iki Tbilisio 160 km. Kelias eina per Kryžiaus perėją. Žiemą kelias per perėją uždaromas, balandžio mėnesį keliu pravažiuoti galima ne visada; įprastai, garantuotai, kelias atidaromas gegužės mėnesį.
Iš Rusijos į Gruziją galima patekti ir jūra - keletą kartų per savaitę tarp Soči ir Batumi plaukioja greitaeigiai laivai "Kometa". Kartais, dėl oro sąlygų reisai vėluoja. Kaina - 220 GEL.

Apie Gruzijos sienas

Oficialiai yra 5 km pločio pasienio zonos, bet kuo jos skiriasi nuo kitų Gruzijos teritorijų - neaišku. Visoje šalies teritorijoje galima keliauti laisvai. Yra teritorijų, kur policija dirba labai atidžiai, kartais net priekabiai - pavyzdžiui, pasienyje į šiaurę nuo Šatili.
Teritorijos prie Pietų Osetijos sienos neoficialiai turi ypatingą statusą, visiškai nesureguliuotą įstatymais. Lankytis ten nerekomenduojama.
Pasienio gyventojai pereina Gruzijos/Abchazijos sieną be didesnių problemų, apie užsieniečius legaliai kirtusius šią sieną nesu girdėjęs. Sakoma, yra kažkokie pusiau legalūs sienos kirtimo būdai, bet naudotis jais kategoriškai nerekomenduoju.
Jeigu ruošiatės keliauti netoli Gruzijos sienos, pavyzdžiui, pėsčiomis kalnuose, galite pasikonsultuoti su Sausumos sienos apsaugos departamentu telefonais (+995) 599 471840 и (+995) 599 140511.

Dėl lankymosi Abchazijoje ir Pietų Osetijoje

Pagal tarptautinę ir Gruzijos teisę, Rusijos Federacijos siena su Abchazija ir Pietų Osetija yra Gruzijos valstybinė siena ir kirsti jos be Gruzijos valdžios leidimo negalima - tai kriminalinis nusikaltimas. (Pagal Gruzijos įstatymą draudžiama įvažiuoti į Abchaziją iš Rusijos, bet napaminėtas draudimas išvažiuoti).
Jeigu jūsų pase yra kokios nors žymės apie šių sienų kirtimą, į Gruziją jūsų gali neįleisti, arba, net blogiau, paskirti baudą ar net nuteisti.

© 2014 J.D.Endriukaitis