Achalciche municipalitetas. Samcche-Džavacheti

Achalciche municipaliteto žemėlapis

Achalciche municipalitetas (ახალციხის მუნიციპალიტეტი) . Municipaliteto plotas - 1010,3 km², gyventojų skaičius - 28 500. Administracinis centras - Achalciche miestas.
Municipalitetas yra Mtkvari ir Pocchovi upių baseinuose, šiaurėje ribojasi su Charagauli ir Boržomi municipalitetais, rytuose - su Aspindza municipalitetu, vakaruose su Adigeni municipalitetu. Pietuose municipaliteto riba - Gruzijos-Turkijos siena.
Per Achalciche municipalitetą eina keliai į Armėniją ir Turkiją, kelias į Adžariją ir Chašuri-Vale geležinkelio atšaka.
Municipaliteto landšaftai yra įvairūs - terasos, platūs upių slėniai, nedideli urvai, priekalnių kalvos ir vulkaninės kilmės kalnai. Mescheti kalnagūbrio, kuriuo eina šiaurinė municipaliteto riba, pietiniuose šlaituose susiformavo gilūs tarpekliai. Žemiausia municipaliteto vieta (Ackuri kaimas) - 950 m virš jūros lygio, aukščiausia - Gumbati kalnas (2964 m).

Didžiojoje municipaliteto dalyje kalnų stepių klimatas, su šaltomis žiemomis ir ilgomis ir šiltomis vasaromis. Achalciche įduboje vidutinė sausio temperatūra yra 3,8° C, rugpjūčio - 20,5 ° C. Aukščiau, Mescheti kalnagūbryje klimatas vidutiniškai drėgnas-drėgnas kontinentinis - vasaros trumpos, žiemos šaltos. Įduboje kritulių iškrenta ne daugiau kaip 520 mm per metus, kalnų šlaituose - iki 1200 mm. Daugiausiai kritulių iškrenta gegužės (64 mm) ir birželio (86 mm) mėnesiais, mažiausiai - sausio (20 mm) ir vasario (25 mm) mėnesiais.
Didžiausios upės municipalitete - Mtkvari, Pocchovi ir jos intakai Kvabliani ir Uraveli. Mažesnės upės - Cinubnisckali ir Čvintagele.
Municipaliteto gyventojai: 61% - gruzinų, 37% - armėnų.
Ankščiau čia gyveno meschetai, bet 1944 metais turkus-meschetus (musulmonus) deportavo, liko tik meschetai krikščionys. Jie gyvena kaimuose: Vale, Greli, Andriacminda, Muschi, Uraveli, Čobareti, Ckorda ir Cheoty.
Istoriškai tai grynai gruzinų sritis, nuo VIII amžiaus pabaigos iki XI amžiaus pradžios čia buvo Tao-Klardžeti karalystė. Prie mongolų sritis atsiskyrė nuo Gruzijos ir turėjo autonomiją.

Lankytinos vietos

Baiebi cerkvė Baiebi cerkvė Baiebi cerkvė
Baiebi cerkvė Uraveli slėnis nuo Baiebi cerkvės Bieti cerkvė
Author:Kakha Khimshiashvili Author:Kakha Khimshiashvili Author:Lasha_Gabelia

Achalciche (ახალციხე) - municipaliteto ir srities administracinis centras, didelis ir senas miestas su garsia tvirtove, cerkvėmis ir turkų mečete. Mieste rasite visas civilizacijos gėrybes - internetą, parduotuves. kavines. Plačiau Achalciche
Ackuri (აწყური) - labai sena gyvenvietė abiejuose Mtkvari upės krantuose, 900 m aukštyje, 22 km į šiaurės rytus nuo Achalciche.
Senovėje gyvenvietė vadinosi Sosangeti, pirmą kartą metraščiuose paminėta XI amžiaus viduryje. Ankstyvuoju feodalizmo laikotarpiu Ackuri buvo srities politinis centras, vėliau svarbus Samcche-Saatabago miestas, vyskupijos centras. Čia gyveno raštininkai, knygininkai ir kaligrafai - Georgijus Mackvereli (IX-X amžiuje), Gabriel Kota (XI amžiuje), Joakimas Mackvereli (XVI amžiuje), Jeremija Mackvereli (XVI amžiuje) ir kiti. XVI amžiaus viduryje Ackuri užėmė turkai, nuo 1829 metų pateko į Rusijos imperijos sudėtį.

Gruzija

XIX amžiaus 30-aisiais metas Ackuri ištuštėjo. Gyventojai gruzinai - vieni žuvo, kiti išvažiavo. 1830 metais čia atsikėlė 166 armėnų šeimos ir 31 musulmonų iš Izraelio šeima. Naujieji gyventojai nesimaišė su vietos gyventojais, vietiniai gyveno dešinėje Mtkvari upės pusėje, naujakuriai - kairėje.
Ackuri yra Šv.Mergelės katedros griuvėsiai (skirtingos jos dalys pastatytos X-XI ir XIII-XIV amžiuse). Tai buvo didžiausia cerkvė šioje Gruzijos dalyje. Po žemės drebėjimų sugriuvusi cerkvė buvo atstatoma. Galutinai ji buvo apgriauta paskutiniais turkų valdymo metais. Kupolas ir arkos nugriuvę, kai kurios sienos taip pat. Yra išlikę vidaus dekoracijos fragmentų. Šiame sobore buvo saugoma garsi visoje Gruzijoje, stebuklinga, Dievo Motinos ikona. Ackuri yra neblogai išsilaikiusi Ackuri tvirtovė. Plačiau Ackuri

Baiebi cerkvė Baiebi cerkvė Baiebi cerkvė
Bieti cerkvė Sakuneti cerkvė Tiseli tvirtovė
Author:iraklykhor Author:Lasha_Gabelia Author:iraklykhor

Baiebi vienuolynas (ბაიები) - yra ant kalno virš Uraveli upės, į vakarus nuo Ckordza kaimo, 12 km į pietryčius nuo Achalciche. XIII-XIV amžiaus pastatų kompleksas stovi siauroje 3-4 lygių terasoje. Čia yra tvoros liekanos ir dvi cerkvės įrengtos dalinai uoloje ir šalia jos.
Bieti cerkvė (ბიეთის ტაძარი) - XIV amžiaus antrosios pusės cerkvė 10 km į šiaurę nuo Agara, prie Cinubanisckali upės. Dabar kupolas, arkos ir dalis sienų nugriuvę, išliko tik rytinis fasadas gausiai išpuoštas raižiniais akmenyje.
Eliascminda (ელიაწმინდა) - nedidelis kaimas Mescheti kalnagūbrio priekalnėse, 1440 m aukštyje, į šiaurės vakarus nuo Achalciche. Kaime yra XIII-XVI amžiaus cerkvė.
Sakuneti (საყუნეთი) - kaimas Mtkvari upės dešiniajame krante, 900 m aukštyje, 22 km į rytus nuo Achalciche. 591 gyventojas.
Prie kaimo yra Gruzijos architektūros paminklas - XV-XVI amžiaus nedidelė cerkvė.
Sapara vienuolynas (საფარის მონასტერი) - įdomiausias vienuolynas municipalitete. Jame išliko freskos, kelės uoloje, stogo danga iš akmens plokščių. Kelias į vienuolyną kabai gražus. Plačiau Saparo
Tiseli (თისელი) - kaimas Ošora kalnuose, prie Tisli upės, virš 1200 m aukštyje, 9 km į pietvakarius nuo Ackuri. Netoli kaimo, Tisli upės tarpeklyje yra XIV-XV amžių cerkvė ir tvirtovė.
Vale (ვალე) - didelė gyvenvietė dešiniajame Pocchovi upės krante, prie Erušeti kalnagūbrio šiaurinių šlaitų, 1000-1200 m aukštyje, prie kelio Achalciche-Turkija, 12 km į pietvakarius nuo Achalciche. 5000 gyventojų.
Vale yra X-XVI amžių Šv.Marijos cerkvė. Bazilika pastatyta XVI amžiuje, katedra su kupolu X amžiaus pabaigoje. Jos išlikęs originalus fasadas yra gausiai dekoruotas. Prie jos yra XVIII ar XIX amžiuje pristatyta varpinė.

Baiebi cerkvė Baiebi cerkvė Baiebi cerkvė
Tiseli cerkvė Cerkvė Vale Cerkvė Vale
Author:iraklykhor Author:Konstantine Elkanishvili Author:Konstantine Elkanishvili
© 2014 J.D.Endriukaitis