Skande tvirtovė

Skande tvirtovė (სკანდეს ციხე) - senovėje garsi tvirtovė, dabar yra atkampioje Imeretijos vietoje, turistų beveik nelankoma.
Automobiliu tvirtovę pasiekti nesunku. Važiuojant keliu iš Teržola į Tkibuli, už 7,5 km nuo Teržola centro bus posūkis į Čchari kaimą (jame reikia pasukti į dešinę). Nuo posūkio į Čchari iki Skande kaimo dar 6,5 km.

Tvirtovės griuvėsiai yra apie 0,5 km į šiaurę ant aukštos ir labai stačios kalvos, iškylančios virš kaimo 120 m. Kalvos šiaurėje teka upelis vietinių vadinamas Gvirab ghele, pietuose - Beri šaltinis. Tvirtovė beveik neprieinama iš trijų pusių, ją galima pasiekti tik gruntiniu keliu nuo kaimo pusės.
Dabar iš tvirtovės išliko nedaug - sienų ir pastatų fragmentai, pamatai.

Skande tvirtovė Skande tvirtovė Skande tvirtovė
Skande tvirtovė Skande tvirtovė Skande tvirtovė
Author:pazisi Author:pazisi Author:pazisi

Pagal tvirtovės griuvėsių analizę, manoma, kad tvirtovė pastatyta IV amžiuje.
VI amžiuje Bizantijos istorikas Prokopijus iš Cezarėjos knygoje "Karas su persais" rašė, kad Lazikoje (Vakarų Gruzijoje) apgyvendintas tik šiaurinis Rioni upės krantas, ir šio rajono pakraštyje yra Skanda ir Sarapanis tvirtovės: "Visos lazų gyvenvietės yra čia, šioje upės pusėje, čia nuo seno jie pastatė miestelius, jų tarpe stipriausiai įtvirtintas Archeopolis, Sevastopolis ir Pitiunto tvirtovė, o prie pačių sienų su iberais Skanda ir Sarapanis".

Gruzija

Skande tvirtovė buvo labai svarbi VI amžiuje, Bizantijos-Persijos karų metu. Bizantijos imperatorius pasiuntė į Laziką kariuomenę, kurios dalis įsitvirtino Skande ir Šoropani tvirtovėse. Tai rodo, kad tuo metu Skande tvirtovė buvo ypač strategiškai svarbi.
1523 metais, pasibaigus Iberijos karaliaus Gurgeno sukilimui prieš persus, karalius su žmona ir vaikais pabėgo į Egrisi. Persai juos persekiojo ir užėmė Skande ir Šoropani tvirtoves, kurias išlaikė iki 532 metų.
532 metais Bizantija su Persija pasirašė taikos sutartį, pagal kurią Skande tvirtovė buvo nugriauta.
542 metais prasidėjo naujas karas tarp Bizantijos ir Persijos. 551 metais persai užėmė sugriautą Skande tvirtovę, ją atstatė. Skande persai valdė beveik 25 metus.
VII-VIII amžiuose Skande tvirtovė vis dar buvo strategiškai svarbi, nes stovėjo prie kelio į Rytų Gruziją.
Gruzijai susivienijus, tvirtovė neteko savo svarbos, bet ir toliau egzistavo.

Skande tvirtovė Skande tvirtovė Skande tvirtovė
Skande tvirtovė Skande tvirtovė Skande tvirtovė
Author:FUSTELI.G Author:FUSTELI.G

XIV amžiaus pabaigoje tvirtovę sugriovė Tamerlano kariuomenė, 1430-aisiais tvirtovę atstatė Gruzijos karalius Aleksandras Didysis (1412-1442).
XV amžiuje tvirtovėje savo vasaros rezidenciją įkūrė Imeretijos-Kartli karalius Bagrat VI (1466-1478).
XVI amžiaus 80-aisiais kilo pilietinis karas dėl Imeretijos sosto. 1586 metais mirus Imeretijos karaliui Giorgi II, sostą užėmė jo sūnus Levanas, jis, tarp kitų tvirtovių, valdė ir Skande, bet jo dėdė Konstantinas užėmė Skandi, Katcchi ir kai kurias kitas tvirtoves. Konstantinas pasiskelbė karaliumi, bet Levanas, su kunigaikščio Mamia Dadiani pagalba, sostą atsikovojo.
1590 metais, padedamas kunigaikščio Mamia Dadiani, Imeretijos sostą užėmė Konstantino sūnus Rostomas. Tuo nepatenkintas Kartli karalius Simeonas I patraukė į Imeretiją, kur jį palaikė kunigaikščiai Čcheidze, Culukidze, Abašidze ir Cereteli; jų įgulos stovėjo Kacchi, Skande, Sviri ir kitose tvirtovėse. Rostomas pabėgo į Megreliją.
XVII amžiuje Skande valdė Imeretijos karaliai. Valdant Aleksandrui III Skande buvo karaliaus vasaros rezidencija. Tuo metu Imeretija nusilpo, ją pastoviai puldinėjo ir plėšė Megrelijos kunigaikštis Levanas Dadiani. 1646 metais jis užėmė ir sudegino Skande tvirtovę.
XVIII amžiuje tvirtovė dar buvo svarbi Imeretijos karaliams, nes Vachušti Bagrationi rašė: "Skande yra kalnuose, čia yra karaliaus rūmai ir didžioji pilis".
Karalius Solomonas I (1752-1784) suremontavo ir sustiprino tvirtovę, jos strateginė reikšmė išaugo. Skande tvirtovėje karalius dažnai priimdavo užsienio diplomatus. 1810 metais rusams aneksavus Imeretiją, tvirtovė neteko savo svarbos, buvo apleista.

© 2015 J.D.Endriukaitis