Tmogvi tvirtovė. Samcche-Džavacheti
Tmogvi tvirtovė | Tmogvi tvirtovė | Tmogvi tvirtovė |
Tmogvi tvirtovė (სოფელი თმოგვი) (arm. Թմկաբերդ Tmkaberd) - didelė, nors ir blogai išsilaikiusi tvirtovė Aspindza municipalptete, netoli Vardzia. Tvirtovė stovi aukštai ant kalno virš Mtkvari (Kura) upės tarpeklio, gerai matosi nuo kelio į Vardziją, bet patekti į ją nėra taip paprasta, todėl daugumas turistų ją aplenkia. Pakilimas į tvirtovę varginantis, ypač vasarą, saulėtu, karštu oru. Nuo tvirtovės atsiveria nuostabios panoramos.
Oavadinimas "Tmogvi" kilo iš armėniško žodžio mog (մոգ) reiškiančio "pagonių žynys" arba "magas". Rašytiniuose šaltiniuose tvirtovė pirmą kartą paminėta IX amžiuje. Tvirtovė kontroliavo seną ir svarbų prekybinį kelią Kuros slėniu tarp Armėnijos plokštikalnių ir Iberijos (Kartli) žemumų. Tmogvi buvo strategiškai svarbi Javacheti srities tvirtovė. Tmogvi valdė Bagratidai, tai iš gruziniškos tai iš armėniškos giminės atšakų.
Tmogvi tvirtovė įgijo strateginę reikšmę kada netolimas Cunda miestas ir tvirtovė buvo sugriauti apie 900 metus. Nuo XI amžiaus tvirtovė patenka į suvienytos Gruzijos sudėtį.
Nuo 1073 metų tvirtovę atidavė kunigaikščiui Niania Kuabulisdze; jo palikuonys valdė tvirtovę keletą amžių, vėliau ji atiteko kitoms feodalų giminėms: Toreli, Mchargrzeli, Šalikašvili arba Džakeli. 1088 metais įvykęs žemės drebėjimas stipriai apgriovė tvirtovę. Nuo 1578 metų tvirtovė priklausė Otomanų imperijai, nuo 1829 metų - Rusijos imperijai.
1011 pilyje įkalintas mirė paskutinis Tao-Klardžeti katalius Sumbat III. 1191 metais prie Tmogvi įvyko mūšis tarp karalienės Tamaros ir sukilėlių vadovaujamų Giorgi Rusi. 1346 metais tvirtovėje gimė armėnų mokslininkas Grigor Tatevaci. Gruzinų viduramžių rašytojas Sargis Tmogveli taip pat gimė čia.
Tmogvi tvirtovė | Tmogvi. Laipai į Mtkvari upę | Nuo Tmogvi tvirtovės |
Į tvirtovę galima patekti dviems keliais. Pirmasis prasideda prie Pia kaimo. Už metalinio tilto per Mtkvari upę prasideda gruntinis, palaipsniui kylantis į viršų, kelias. Kelias eina šalia tvirtovės į Zeda Tmogvi kaimą. Nuo tilto iki tvirtovės 3,6 km. Galima ir automobiliu ir pėsčiomis.
Kitas kelias - trekingo takas prasidedantis Vardzijoje, automobilių stovėjimo aikštelėje. Takas sužymėtas rodyklėmis ir geltonomis juostelėmis, bet nesunku ir pasiklysti. Takas eina per Čačkari kaimą, toliau kairiuoju Mtkvari upės krantu, pakyla iki karvidžių - tai tako vidurys. Toliau takas eina vėl upės krantu iki tvirtovės kalno papėdės, ten jis išnyksta tarp griuvėsių. Toliau taku pakilsite į Eršureti plokštikalnę.
Tvirtovė buvo pastatyta, kad užtvertų Mtkvari upės tarpeklį. XI-XII metais čia buvo beveik Gruzijos valdų vidurys, o Mtkvari tarpekliu ėjo vienas iš nedaugelio kelių tarp Tao-Klardžeti ir Kartli. Kelias ėjo upės krantu, bet viena vieta buvo nepraeinama - pakrančių uolos suspaudžia upę į kanjoną. Todėl kelias, aplenkdamas kanjoną kilo į viršų - ten stovėjo Tmogvi tvirtovė. Dabartinis kelias išsprogdintas uolose - ten anksčiau jokio kelio nebuvo. Tvirtovėje ir kelyje senovėje gyvenimas virte virė. Nuo Vardzijos iki Tmogvi ir toliau iki Chertvisi pakrančių uolose daug urvų, visur sutinkami namų ir kitų statinių pamatai. Ne taip senai, tvirtovės papėdėje buvo kurdų musulmonų kaimas. Juos, kaip ir turkus-meschetus, 1944 metais deportavo.
Tmogvi tvirtovė | Tmogvi tvirtovė | Tmogvi tvirtovė |
Author:Serafita | Author:Archil Kikvadze | Author:Archil Kikvadze |
Tvirtovė pastatyta ant aukšto kalno virš Mtkvari upės. Ji užima tris aukštumas, sujungtas ir apjuostas 150 m ilgio, 3 m pločio siena, kombinuota su natūraliais skardžiais. Ant kiekvienos aukštumos buvo pastatyta po keletą bokštų. Vakarinė tvirtovės dalis išliko geriau. Pilies teritorijoje išliko mažesnių pastatų griuvėsiai. Kvadratinis pastatas, pastatytas iš tufo ant bazalto pamatų, - buvusi cerkvė. Už tvirtovės sienų, vakaruose, yra Šv. Jefrem cerkvės griuvėsiai, kuriuose išliko XIII amžiaus freskų fragmentai.
Iš tvirtovės buvo nutiesta keletas slaptų tunelių, vienas iš jų dalinai išlikęs. Tunelis beveik vertikalus, žemės drebėjimas labai jam pakenkė, bet kai kurias jo atkarpas speleologai įveikė. Galima tik spėlioti, kaip šiuo tuneliu naudodavosi senovėje, kai nebuvo alpinistinės įrangos. Nuo upės, po tvirtove, matosi uoloje iškirsti laipteliai.
Kaip ir daugelis kitų Gruzijos tvirtovių, Tmogvi efektingiau atrodo iš toli, negu jos griuvėsiai iš arti.