Sairme

Sairme (საირმე) - balneologinis kurortas Mescheti kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, Cablarisckali upės tarpeklyje, 950 m aukštyje, 25 km nuo Bagdati, 53 km nuo Kutaisi.
Kurorto klimatas švelnus - sąlyginai šiltos žiemos (vidutinė sausio temperatūra - 1,0° C) ir vidutiniškai šiltos vasaros (vidutinė rugpjūčio temperatūra - 17,0° C). Vidutinis metinis kritulių kiekis 900 mm.

Nuosavu transportu pasiekti Sairme nesunku: iš Kutaisio važiuojame į Bagdati, iš jo iki Sairme dar 25 km, ne per seniausiai sutvarkytu, geru asfaltuotu keliu. Sairme galima pasiekti ir "maršrutke" iš Kutaisio centrinės autobusų stoties. Dar vienas variantas: atvažiuoti "maršrutke" į Bagdati iš Kutaisio (2 GEL), o ten susitarti su taksistu. Ekzotiškiausias variantas - pėsčiomis per Zekari perėją iš Abastumani. Abastumani-Sairme - labai neblogas trekingo maršrutas.
Mineralinius vandenius kurorte atrado XIX amžiaus pabaigoje. 1930 metais Sairme suteiktas oficialus kurorto statusas. 40-aisiais nutiestas kelias iš Bagdati, kurorte atsirado šiokia tolia infrastruktūra.

Sairme Sairme Sairme
Sairme Sairme Sairme
Author:Gela Chikvaidze Author:Ch.Beso Author:Gabriel A

Gruzijoje kurortas žinomas savo mineraliniu vandeniu "Sairme", kurį galima rasti parduotuvėse. Į Sairme atvažiuojama kvėpuoti kalnų oru, vaikščioti kalnų miškais, gerti mineralinį vandenį ir maudytis mineralinio vandens voniose.
Kurortas yra miškingame tarpeklyje, kelias kurorte eina dideliu lanku. Čia prie upės stovi du viešbučiai, įrengtas parkas. Tai kurorto centras. Čia prie upės yra didelės, gerai pastebimos, sunumeruoti mineralinio vandens paviljonai. Kiek pasroviui - mineralinio vandens pilstymo gamykla, dar keletas km pasroviui - mineralinės vonios ir atviri baseinai. Tarp viešbučių ir vonių važinėja autobusiukas.
Kurorte dar yra keletas nedidelių sanatorijų. Einat nuo viešbučių keliu aukštyn - keliolika nedidelių namelių, kuriuos, atrodo, galima išsinuomoti.

Sairme Sairme Sairme
Sairme Sairme Sairme
Author:qeti bucxrikidze Author:qeti bucxrikidze Author:qeti bucxrikidze

Kurortas turi nemažai pliusų: į jį nesunku atvažiuoti iš Kutaisio, tai nesunkus būdas patekti į vėsų kalnų mišką, neprarandant komforto; Sairme sąlyginai nebrangu; kurorte neblogi, malonaus dizaino, restoranai. Kainos čia kurortinės, bet ne per didelės (lobio kainuoja 4 GEL, kava - 2 GEL etc.); ir aišku nemokamas mineralinis vanduo.

Gruzija

Netoli viešbučių yra gerai pastebimi paviljonai su užrašu "Water pump". Jų viduje - mineralinio vandens čiaupai. Cilindrai yra 4, jie sunumeruoti, vanduo juose skirtingas - viename mineraliniame vandenyje daugiau natrio, kitame - kalio. Vandenų cheminė sudėtis užrašyta kiekviename paviljone. Vanduo yra gydomasis, todėl jį geriau jį gerti pasitarus su gydytoju.

Sairme Sairme Kelias Bagdati-Sairme
Sairme Sairme Kelias Bagdati-Sairme
Author:qeti bucxrikidze Author:qeti bucxrikidze Author:Gabriel A

Manoma, kad 1 šaltinio vanduo gydo inkstų ligas, mažina inkstų akmenis. Šis ir 3-čias vanduo gydo šlapimtakių ligas. 3-čiasis vanduo taip pat gydo opas, gastritą ir kolitą. 2 ir 4 vandenys padeda nuo virškinimo ligų. Kurorte yra poliklinika, kurioje dėl vandenų vartojimo galima pasikonsultuoti su gydytojais.
Kurorto pradžioje yra "Sairme" mineralinio vandens pilstymo gamykla. Tai jau ne gydomasis, o stalo vanduo. Šis vanduo narzano tipo, kiek panašus į "Boržomi", bet mažiau mineralizuotas - 3-5 gr/l (Boržomi - 5-7 gr/l). Jeigu kam "Boržomi" vanduo per "stiprus", pirkite "Sairme". Jis kainuoja tiek pat kiek ir "Boržomi", bet parduotuvėse retesnis.

© 2015 J.D.Endriukaitis