Udžarma miestas-tvirtovė

Udžarma miestas-tvirtovė (უჯარმის ციხე-ქალაქის) yra dešiniajame Iori upės krante, prie kelio Tbilisi-Telavi, 5 km į šiaurę nuo Udžarma kaimo, 5 km į pietus nuo Iori upės užtvankos.
Kada čia įsikūrė miestas tiksliai nežinoma. Žmonės čia gyveno jau Bronzos amžiuje, apie tai byloja archeologų radiniai. I amžiuje Udžarma jau buvo vienu iš nedaugelio Iberijos karalystės miestu. IV amžiuje Šv.Nino, Iberijos krikšto metu, nusprendė įvairiose vietose pastatyti keturis kryžius. Pirmasis kryžius buvo pastatytas ant Tochti kalno, trečiasis - Udžarmoje. Kryžiaus garbei vėliau čia pastatyta Džvaripatiosani cerkvė.

Šv.Nino kurį laiką gyveno Udžarmoje, skleisdama krikščionybę tarp kalniečių - gali būti, Erco slėnyje ar Iori upės aukštupyje.
Metraščiuose Udžarma minima kaip didelis miestas, beveik Mccheta dydžio, bet teritorija žemiau tvirtovės yra per maža dideliam miestui. Yra versija, kad Udžarma senovėje apėmė keletą gyvenviečių - Udžarma tvirtovę ir priešakinę Udžarma tvirtovę (dabartinis Udžarma kaimas).

Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė
Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė
Author:PlamenB Author:Anuar T Author:levani gogoladze

V amžiaus pabaigoje karalius Vachtangas Gorgasali Udžarmoje pastatė rūmus, ir perkėlė čia savo rezidenciją iš Tbilisio. Tais laikais Kachetija buvo asmeninės karliaus valdos, todėl Vachtangas Gorgasali jai skyrė daug dėmesio, Kachetijoje pastatė keletą miestų. Persams Cromi nužudžius kankinį Radženą, karalius įsakė Udžarmoje jo garbei pastatyti cerkvę, kuri išliko iki šiol.
502 metais netoli Udžarma įvyko Samgori mūšis tarp gruzinų ir persų, kuriame karalius Vachtangas Gorgasali buvo sužeistas.

Gruzija

Vėliau Udžarma minima Leonti Mroveli metrštyje. Jame rašoma, kad apie 914 metų turkų-seldžiukų, vadovaujamų Abul-Kasimo, įsiveržimą į Gruziją. Jie apsupo Udžarmą, ir po ilgos apgulties užėmė tvirtovę.
Vėliau Udžarma istoriniuose šaltiniuose neminima, nors Udžarmoje yra ir XVIII amžiuje pastatytų pastatų griuvėsiai.
Anksčiau tvirtovė buvo atkampioje vietoje, bet 2010 metais nutiesus naują Tbilisi-Telavi kelią, tvirtovė tapo patraukliu turizmo objektu.

Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė
Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė
Author:Daibo Taku Author:nikoloza Author:Karen Mulkijanyan

Prie Udžarma tvirtovės yra automobilių stovėjimo aikštelė, šalia jos stovi staliukai ir suoliukai. Prie kelio vedančio į tvirtovę budi sargas, kairiau - bilietų kasos. Bilietas į tvirtovę kainuoja 3 GEL.
Nuo aikštelės galima eiti dviem keliais: į viršų kylančiu, vedančiu prie bokštų, akmeniniu taku, arba gruntiniu keliu vedančių prie laiptų, kuriais taip pat kylama į viršų. Rekomenduoju kilti pirmuoju taku, o nusileisti antruoju.
Kaip tvirtovė Udžarma mažai ką sužavi, bet beveik visi žavisi puikiais vaizdais iš jos apžvalgos aikštelės, kuri yra 920 m aukštyje, 50 m virš Iori upės. Nuo jos matomas upės tarpeklis ir Gombori kalnagūbris.
Pirmasis takas mus atves prie bokštų. Už sienos griuvėsių prasideda viršutinė tvirtovės dalis. Kairiau - Džvarpatiosani cerkvė, tiesiai - medinis kryžius, už jo, kairiau - bokšto griuvėsiai.
Džvarpatiosani cerkvė pastatyta Šv.Nino kryžiaus ir Šv.Radženo garbei, jos viduje yra karaliaus Vachtango ir Šv.Radženo ikona. Pati cerkvė labai primityvi, bet neįprasta. Cerkvė yra dviejų aukštų, cerkvė yra antrame aukšte, į ją patenkama tiltuku. Pagal rytinę cerkvės sieną matosi, kad pradžioje pastatytas pirmas aukštas, vėliau prie jo iš kairės pusės pristatyta siena, dar vėliau pastatė antrąjį aukštą.

Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė
Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė Udžarma tvirtovė
Author:Lasha_Gabelia Author:tedogzirishvili Author:PlamenB

Bokšto rūsyje gyvena vienuoliai, jo viršuje yra apžvalgos aikštelė, iš jos atsiveria puikūs Iori tarpeklio vaizdai. Į dešinę nuo bokšto yra vandens surinktuvas. Dar dešiniau yra pastatas iš plytų, dalinai žemėje. Jame sodinamos bulvės, nors tai buvusi vyno saugykla. Tarp bulvių matosi kvevri šukės.
Iš viršutinės tvirtovės dalies leidžiamės į tvirtovės vidurinę ir žemutinę dalį. Jose matome archeologų iškastas duobes, sienų griuvėsius. Apatinėje tvirtovėje yra didelio pastato, greičiausiai rūmų, griuvėsiai. Pagal mūrijimą galima spręsti, kad pastatas pastatytas vėlyvaisiais viduramžiais.
Dar žemiau, už pagrindinės tvirtovės ribų, stovi bokštas, bet užlipti iki jo sunkoka.
Udžarma miestas (Žemutinė tvirtovė) stovėjo kalno šlaite tarp tvirtovės ir Iori upės. Miestas buvo aptvertas neblogai išlikusia siena su bokštais. Visi bokštai kvadratinės formos, tai rodo, kad jie, gali būti, pastatyti prieš pradedant naudoti patrankas. Miesto pėdsakų nesimato, jokių griuvėsių čia nėra.
Dar žemiau, prie upės yra kempingas - pavėsinga aikštelė, suoliukai ir priėjimas prie upės. Šaltinio čia nėra, bet galima naudoti upės vandenį. Kempingas mažai žinomas, jame švaru, į jį netgi atvesti elektros laidai.

© 2016 J.D.Endriukaitis