Melaani

Melaani (მელაანი) - didelis kaimas pietvakariniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 750 m virš jūros lygio, 2,5 km į šiaurę nuo Sagaredžo-Gurdžaani kelio, 11 km į pietus nuo Gurdžaani. 2002 metais kaime gyveno 1406 žmonės.
Melaani kaimą XVIII amžiuje savo veikale "Gruzijos gyvenimas" mini Vachušti Bagrationi ir vokiečių mokslininkas ir keliautojas Johann Anton Güldenstädt.
Prie kaimo yra vėlyvaisiais viduramžiais pastatyta didelė Sameba cerkvė, kaimo pietinėje pusėje yra keletos Bronzos ir Geležies amžių nemažų gyvenviečių liekanos.

Melaani cerkvė Melaani cerkvė Melaani cerkvė
Melaani cerkvė Melaani cerkvė Melaani cerkvė
Author:Gigata Author:Gigata Author:Lasha_Gabelia

Melaani Sameba cerkvė, manoma pastatyta XVIII amžiaus pradžioje, stovi kalno šlaite į šiaurę nuo kaimo. Graži cerkvė yra kryžiaus-kupolo plano, pastatyta iš akmenų ir plytų, neseniai restauruota.
Prie kaimo archeologai rado nemažai suakmenėjusių fosilijų, Akmens amžiaus įrankių, taip pat nemažai Bronzos ir Geležies amžių, antikos ir viduramžių daiktų.

Kaimo pietuose, ant kalvų rastos trys Bronzos ir Geležies amžiaus gyvenvietės, keletos pagoniškų šventyklų liekanos. Mokslininkai mano, kad čia buvo pagoniškos religijos centras, šventyklos buvo derlingumo ir karo dievams.
Čia rasta daugybė suaukotų daiktų: molinių laivų, bronzinių kardų, bronzinių moterų skulptūrėlių, kornelito karolių, obsidiano ir kitokių strėlių antgalių. Taip pat rasta skitų strėlių antgalių, gali būti, kad skitai užpuolė ir sugriovė šventyklas.

© 2015 J.D.Endriukaitis