Tbilisis, Baratašvili prospektas

Baratašvili prospektas - viena iš pagrindinių Tbilisio gatvių, prasideda netoli Laisvės aikštės. Prospektas skiria Senamiestį nuo Mtacminda rajono. XIX amžiuje vadinosi Muchrani gatve, ėjo iki Muchrani tilto, kur buvo Muchrani vartai. Nuo vartų prasidėjo kelias į Mcchetą ir Muchrani slėnį.
Kadaise gatvės vietoje buvo gili Sololaki griova, kurios pakraštyje stovėjo šiaurinė miesto siena. Griova tarnavo kaip gynybinis griovys. XIX amžiuje miesto sienos neteko gynybinės reikšmės ir apie 1820 metus buvo nugriautos. Griovą palaipsniui užpylė, atsirado chaotiškai užstatyta gatvė, pradžioje vadinta Tvirtovės bulvaru, 1843 metais pervadinta Muchrani gatve.

1965 metais senąjį Muchrani tiltą nugriovė ir pastatė naują pavadintą Baratašvilio tiltu. Vėliau rekonstravo Muchrani gatvę - dalį namų nugriovė, gatvę praplatino dvigubai. Nugriovus namus rado miesto sienos fragmentus.
Architektas Š.Kavlašvili sukūrė naują gatvės išvaizdą. Jis paliko bokštų ir sienos fragmentus, vietomis paaukštino iki pradinio aukščio, vietomis "įspraudė" naujus pastatus, stilizuotus pagal senovę. Galų gale gavosi graži gatvės pusė.

Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili prospektas
Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili prospektas
Author:zaza saladze Author:jerpencz Author:Art Anderson

Jeigu nuo tilto eiti Baratašvili prospektu, kairėje bus Senamiestis, dešinėje Mtacminda rajonas. Prospektas palaipsniui suka į kairę ir virsta Puškino gatve.
Prie pat tilto stovi 1981 metais skulptoriaus A.Monesalidze kompozicija iš šokančių žmonių. Tai Berikaoba - savotiškas gruzinų karnavalas.

Gruzija

Šiaurinėje Baratašvili gatvės dalis pati įdomiausia, čia galima miesto sienos liekanas. Viršutinė šios sienos dalis pristatyta 1965 metais, bet apatinė autentiška.
Priešais miesto sieną, kairėje pusėje Energetikos ministerijos pastatas ir du namai (Nr.8 ir 9) sujungti arka. Iš prospekto už arkos matosi sovietų laikais nugriauto armėnų Vanki soboro varpinė.

Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili (Muchrani) tiltas
Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili prospektas Tbilisis. Baratašvili (Muchrani) tiltas
Author:Werner Röder Author:Giorgi 1971 Author:tofil44

Baratašvili prospektas - svarbus Tbilisio transporto mazgas. Čia yra daugelio miesto autobusų galutinė stotelė, iš čia galima nuvažiuoti į beveik visus Tbilisio rajonus. Iš čia važiuoja autobusai Nr.2, 6, 14, 25, 31, 33, 37, 39, 42, 43, 44, 46, 50, 55, 59, 61, 71, 80, 87, 88, 95, 102, 140, ir 150.
Nr.2 - galima nuvažiuoti iki Etnografijos muziejaus; Nr.14 - Digomi; Nr.25 - Vazisubani; Nr.33 - Gldani; Nr.37 - aerouostą; Nr.88 - Nicubidze plato.

© 2015 J.D.Endriukaitis