Žemutinė Svanetija. Lentechi municipalitetas

Lentechi žemėlapis

Lentechi municipalitetas (ლენტეხის მუნიციპალიტეტი) sutampa su Žemutinės Svanetijos (Kvemo Svaneti) ribomis. Municipaliteto plotas 1344 km², gyventojų skaičius - 8619. Municipalitete yra 59 gyvenvietės - 1 miestelis ir 58 kaimai. Administracinis centras - Lentechi miestelis. Rajonas yra kalnuotas, dominuoja vidutinių ir aukštų kalnų reljefas. Municipalitetą supa Didžiojo Kaukazo, Svanų, Lečchumi ir Egrisi kalnagūbriai. Pagrindinės upės - Cchenisckali ir jos intakai Cheledula, Laskadura, Zescho, Leušeri ir Chopuri.

Čia, kaip ir Aukštutinėje Svanetijoje gyvena svanai, bet čia buvo kunigaikščių valdžia ir kiti civilizacijos elementai. Čia nėra tokios ekzotikos kaip Aukštutinėjė Svanetijoje, todėl čia turistų nedaug, beveik nėra.
Viešbučių čia nėra, atrodo Lentechi yra 1 ar 2 svečių namai. Turizmo nebuvimo teigiamas poveikis - rajonas gyvena ne svečių sąskaita ir į turistus čia žiūrima ramiai.

Obeliskas įvažiuojant į Lentechi Lentechi muziejus Svanų bokštas prie mineralinio vandens
Obeliskas įvažiuojant į Lentechi Lentechi muziejus Svanų bokštas prie mineralinio vandens

Po Žemutinę Svanetiją

Lentechi (ლენტეხი) - nedidelis miestelis (1739 gyventojų (2002)), prie Cchenisckali upės, administracinis Žemutinės Svanetijos (Kvemo Svaneti) centras, 102 km į šiaurę nuo Kutaisio. Miestas yra 750-800 m aukštyje, kiek aukščiau kaip Tbilisi.
Lentechi yra trijų upių santakoje, jame yra trys pagrindinės gatvės. Pagrindinė - Karalienės Tamaros. Jeigu įvažiuoti į miestelį nuo Cageri pusės, pirmiausiai pamatysite obeliską, šalia jo kavinukė, kurioje gamina labai skanius kubdari, už jos tiltas per Cheledula upę. Už tilto, kairėje, kalnas, ant kurio Šv.Marijos cerkvė, dešinėje - etnografijos muziejus, panašus į nedidelę svanų pilį. Už muziejaus matosi griuvėsiai, labai panašūs į buvusią tvirtovę.
Lado Museliani vardo Lentekhi muziejuje eksponuojama Žemutinės Svanetijos archeologiniai radiniai, daugiausiai Bronzos amžiaus, bažnytiniai ritualiniai reikmenys (XI-XII amžius), religiniai rankraščiai (XVII-XVIII amžius), taip pat etnografinė kolekcija. Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina - 1 GEL.

Gruzija

Už muziejaus kitas tiltas, už jo - sankryža. Jeigu pasukti kairėn, už apie 500 m rasite neblogai įrengtą labai skanaus, truputį gazuoto, mineralinio vandens šaltinį. Šalia jo nedidelis svanų bokštas.
Tiesiai nuo sankryžos - Tamaros gatvė - klevų-eglių alėja. Joje keletas kavinukių ir parduotuvių. Gatvė kerta visą miestelį ir pavirsta keliu į Aukštutinę Svanetiją, kylančiu Cchenisckali upės slėniu.
Zescho - nedidelis kaimas pačiuose municipaliteto rytuose, pasiekiamas labai prastu keliu. Netoli kaimo yra alpinistų stovykla "Ailama". Stovykla yra Ailama viršūnės (4547 m) papėdėje.
Muaši (მუაში) - nedidelis kurortas prie Cchenisckali upės, 1300 m aukštyje, į rytus nuo Lentechi. Klimatas drėgnas, su ilgomis ir šaltomis žiemomis, didele saulės radiacija. Kurorte yra kalcio-natrio karbonatiniai, natūraliai gazuoti gydomojo mineralinio vandens šaltiniai.
Garsiųjų svanų bokštų rajone išliko nedaug, vienas tikrai yra prie Gobi kaimo, kitas Mele kaime.

Cchenisckali upė prie Babili Svanų bokštas Mele kaime Ailama viršūnė
Cchenisckali upė prie Babili Svanų bokštas Mele kaime Ailama viršūnė

Keliai

Iki Lentechi yra naujas, geras kelias iš Ckaltubo per Cageri, einantis Cchenisckali upės slėniu.
Žiūrint į žemėlapį, atrodo, kad iš Lentechi yra neblogas kelias į Aukštutinę Svanetiją, Ušguli. Iš tikro šiuo keliu pravažiuoja tik didelio pravažiuojamumo transporto priemonės. Visureigių mėgėjai sako, kad šis kelias jiems vienas įdomiausių Gruzijoje. Kelias eina į rytus Cchenisckali upės tarpekliu, po to pasuka į šiaurę ir per aukštą perėją nueina į Aukštutinę Svanetiją.
Iš Lentechi dar yra gruntinis kelias į Bavari kaimą, einantis Cheledula upės tarpekliu. Už kaimo kelias baigiasi, toliau kalnų takais galima nueiti į Aukštutinę Svanetiją.
Iš Lentechi į Mestiją yra ir tiesioginis takas, bet visi sako, kad maršrutas labai ilgas ir sunkus.

© 2014 J.D.Endriukaitis