Tbilisis, Sieros pirtys

Tbilisio sieros pirtys (თბილისური გოგირდის აბანო) - tai pirtys, į kurias karštas sieros kvapo vanduo patenka iš šaltinių. Panašios pirtys yra Italijoje, prie Tivoli. Tai įdomi vieta, viena iš Tbilisio įžymybių.
Tbilisyje yra nemažai sieringo vandens šaltinių. Sovietiniais laikais Nizubidze plokštikalnėje tokiu vandeniu šildė butus, kai kur Tbilysyje toks šildymas dar išliko. Pirmieji šaltiniai buvo atrasti prie upelio tekančio per dabartinį Botanikos sodą. Pagal legendą, karalius Vachtangas Gorgasali medžiodamas pamatė, kad sužeistas elnias (ar fazanas) atsigėrė vandens iš šaltinio ir pasveiko. Ir prie šitų karštų šaltinių pastatė "Šiltą miestą", tai yra Tbilisį.
Vėliau prie upelio pastatė nemažai pirčių. Jas statė ir gruzinai, ir arabai, ir persai, ir turkai. XVII amžiuje keliautojas Evlija Čelebi aprašė pirtis. Jis rašė, prie tvirtovės rytinės pusės iš po žemių trykšta toks karštas vanduo, kad galima išvirti avį ir, kad virš šių naudingų šaltinių pastatyti kupolai.

Vėliau Josifas Grišašvili pasakė: "Nepabūti šiose pirtyse - tas pats kaip atvažiuoti į Paryžių ir nepakilti į Eifelio bokštą". Už šį "reklaminį šūkį" Grišašvili vardu pavadinta gatvė prie pirčių.
Pirtys tapo Tbilisio miesto kultūros dalimi. Jos - tai didelės patalpos pusiau po žeme, uždengtos akmeniniu kupolu su langu. Pačioje pirtyje prieblanda, šviesa į ją patenka įstrižai iš viršaus, blizga marmuras. Pirtyje galima pagulėti baseine pripildytame sieringo vandens, čia galima praustis, čia jus gali pamasažuoti. Į pirtį galima ateiti vienam, ar su grupe, maudytis bendroje salėje, ar atskiruose kambariuose. Paskutiniu metu į pirtį pradėjo vedžiotis merginas, nors atrodo tai ir neleidžiama.
Pirtys yra upelio, tekančio per Botanikos sodą ir įtekančio į Mtkvari, krantuose, netoli jo žiočių. Anksčiau upelis tekėjo vamzdžiu po žeme. 2013 metais upelį atkasė, gražiai sutvarkė jo krantus.

Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys
Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys
Author:Archil Kikvadze Author:Ruslan Borovok Author:Anna Popova

Pirtis VIP - tai pirmoji pirtis nuo krantinės pusės, prie didelio viešbučio. Pirtis elitinė ir brangi, joje viena didelė salė. Lankymasis pirtyje kainuoja 150 GEL. Kalbama, kad joje prausiasi pats patriarchas.
Pirtis Nr.5 - iš karto už VIP pirties. Pirtis patogi ir įdomi. Joje yra 2 liuksai, 5 atskiri kambariai ir bendra salė. Bendra salė kainuoja 3 GEL, kambariai - nuo 15 iki 80 GEL. Kambariuose yra baseinai su sieringu vandeniu, sauna ir stalas masažui. Masažas kainuoja 10 GEL. Bendra salė graži, bet moterų pirties pusėje baseino nėra.

Gruzija

Samepe Abano (Karališkoji). Atrodo pati seniausia. Kiek toliau už 5 pirties. Masažas nebrangus, 5 GEL, bet kambariai brangūs - 50-100 GEL. Pirties vidus "iškilmingas", čia ramu, žmonių nedaug.
Orbeli pirtis. Pati matomiausia pirtis, panaši į medrese. Pirties apdaila iš žydrų glazūruotų plytelių. Bendra salė kainuoja 3 GEL, masažas 10-15 GEL, kabinos - 20-25 GEL. Prie įėjimo pardavinėja šlepetes po 3,5 GEL, kempines ir kitokias smulkmenas.
Mirzojevo pirtis. Viena iš trijų pirčių Grišašvili gatvėje, už pirties "Bohema". Atrodo kaip truputį apšiurusi. Pirtyje yra keletas bendrų salių, ir, kas svarbu, bendra moterų pirtis su baseinu. Tai vienintelė pirtis, kur už 2 GEL moterys atras baseiną su sieringu vandeniu. Pirtis panaši į 5 pirtį, bet salės didesnės.

Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys
Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys
Author:Patrick (JM) Perrier Author:Archil Kikvadze Author:Sabit Tagiyev

Įėjus į pirtį Nr.5 (ir kitose pirtyse panašiai) pamatysime langelį kuriame pardavinėja bilietus, muilą, šlepetes ir kt. Mokame 3 GEL ir gauname bilietą. Nusileidžiame žemyn. Tada reikia susiorientuoti kur vyrų ir kur moterų dalys. Užrašyta, bet gruzinų kalba. Prie vyrų dalies užrašas prasideda raide "კ", moterų - raide "ქ". Vyrų pusė - kairėje.
Patenkame į rūbinę kurioje sėdi niūrus dėdė azerbaidžanietis ir paduodame jam bilietą. Jis duoda raktą nuo geležinės spintelės, į kurią sudedame drabužius. Rekomenduojama nusiimti visus sidabrinius papuošalus, nes jie nuo sieros vandenilio gali pajuoduoti. Spintelė užsitrenkia. Šeimininkas paklaus ar reikalingas masažas. Jis kainuoja 10 GEL, bet galima derėtis. Dėmesio! Iš užsienio turistų už masažą gali paprašyti nerealių kainų - iki 30 GEL. Reikia pasakyti, kad tai nesąmonė, kainas žinome.
Įeiname į pagrindinę pirties salę. Jos viduryje dušai-čiaupai su šaltinių vandeniu. Po jais reikia švariai nusiprausti. Salėje sieros kvapas, prie kurio greitai priprantama.
Salės pakraštyje - baseinas su vandeniu, kurio temperatūra būna įvairi. Atrodo ryte vanduo karštesnis. Vandens temperatūra - kaip pasiseks.
Jeigu vanduo ne per karštas, galima pasėdėti baseine, leisti sieros vandeniliui išnaikinti visas bakterijas ant odos. Sieros vandenilis po truputį skverbiasi į organizmą, apima mieguistumas, kūnas atsipalaiduoja. Optimalu pabūti baseine 2-3 kartus, apie vieną valandą, tarpuose galima pasikaitinti saunoje pagulėti ant marmurinių gultų. Kartais salėje už normalią kainą prekiaujama arbata.
Pabaigoje einame į garinę pirtį, prausiamės, rengiamės, pakylame į viršų. Netoliese, ant kampo, yra osetinų restoranas su alumi.
Atrodo, už kambarius mokama pagal laiką, o bendroje salėje galima sėdėti kiek nori. Bendra pirtis veikia 07:00-21:00, kambariai - visą parą.

Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys
Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys Tbilisio sieros pirtys
Author:Ahmet SERTTÜRK - EKSEN Author:PlamenB Author:dimitry

Įprastai turistams pirtys patinka. Tai egzotika, malonu, naudinga organizmui. Iš tikro, pirtys kaip kultūrinis reiškinys - labai tbilisietiškas. Pirtys padeda nuo odos ligų. Sulfidiniais vandenimis gydomos ir kitos ligos.
Bet pirtys šiuo metu prižiūrimos gana atmestinai. Baseinus valo ne per dažniausiai, ir taip nelabai švaros žiūri. Aišku, sieringas vanduo sunaikina daugelį, bet ne visus parazitus.
Dabar į pirtis dažnai vedasi prostitutes, nes kitų vietų tokioms linksmybėms Tbilisyje ne per daugiausia.
Didžiausias pirčių minusas - beveik nėra baseinų moterų salėse. Moterys priverstos kooperuotis po 3-4 ir nuomotis kambarius.
Kambariai, mano galva, dažniausiai ankštoki, neperduoda pirties atmosferos. Geri kambariai kainuoja apie 50 GEL, patys pigiausi - apie 30 GEL. Kambaryje telpa apie 4 žmonės. Kambarius dažnai užsisako turistai, bijantys karšto vandens, todėl pirtininkai kartais specialiai vandenį atvėsina. Tai neteisinga, todėl iškart patikrinkite vandens temperatūrą, jeigu jis tik šiltas, paprašykite įjungti karštą.
Dabar beveik visi pirtininkai azerbaidžaniečiai. Jie savotiški žmonės, jų mentalitetas nepanašus į gruzinų. Jie gudresni, labiau mėgsta pinigus.

© 2015 J.D.Endriukaitis