Calendžicha municipalitetas. Samegrelo

Calendžicha municipaliteto žemėlapis

Calendžicha municipalitetas (წალენჯიხას მუნიციპალიტეტი) - municipalitetas Gruzijos vakaruose, Samegrelo srityje. Rajono plotas 646,6 km², gyventojų skaičius - 40 360. Municipaliteto administracinis centras - Calendžicha miestas.
Pietinė municipaliteto dalis - kalvotos lygumos, šiaurinė - mažai apgyvendinti kalnai. Egrisi kalnagūbris rajoną skiria nuo Aukštutinės Svanetijos, aukščiausias taškas - Lakumuraš Dudi viršūnė (3111 m). Didžiausios municipaliteto upės - Inguri ir Čanisckali.

Rajone yra apie 5 tvirtovės, nors gana "paslėptos". Garsiausia cerkvė - Calenžikos soboras. Be jo, yra dar du mažai žinomi vienuolynai.
Rajone daug mažai apgyvendintų kalnų. Reikėtų atkreipti į Magana upės slėnį, kuris prasideda kiek į šiaurę nuo Džvari miesto. Slėniu eina trekingo ir arklių maršrutai į Tobarčchila ežerą prie Calendžicha ir Čorocku municipalitetų ribos. Maršruto įveikimas užima iki 3 dienų; slėnio pradžioje atsiveria nuostabūs snieguotų Egrisi kalnų vaizdai.
Šioje municipaliteto dalyje yra ir Incira krioklys - viena iš Megrelijos įžymybių.
Municipalitete yra didelė Inguri HE tiekianti energiją Abchazijai ir Vakarinei Gruzijai.
Pagrindiniai municipaliteto keliai - Zugdidi-Mestija ir Calendžicha-Čorocku dabar neblogos kokybės, asfaltuoti.

Lankytinos vietos

Calendžicha miesto panorama Calendžicha Calendžicha
Calendžicha miesto panorama Cerkvė Calendžicha mieste Fontanas Calendžicha parke
Author:Kakha Kvaratskhelia Author:Levan_Lukava Author:Kakha Kvaratskhelia


Calendžicha (წალენჯიხი) miestas prie Čanisckali upės, 222 m aukštyje - Calendžicha municipaliteto administracinis centras, 8 900 gyventojų.
Į Calendžicha galima patekti iš trijų pusių, nors ne visi keliai pagrindiniai, bet neblogos kokybės, asfaltuoti. Miestas buvo pirmoji Megrelijos sostinė - jame XI ar XII amžiuje įsikūrė kunigaikščiai Dadiani, mieste iki XVIII amžiaus stovėjo jų rūmai ir soboras, kuriame buvo laidojami kunigaikščiai ir jų giminės.
Soboras išliko, iš rūmų liko tik griuvėsių fragmentai. Plačiau Calendžicha soboras

Gruzija

Netoli miesto, ant kalno, kiek į šiaurę nuo kelio Zugdidi-Mestija - Calendžicha tvirtovės griuvėsiai.
Naujausia miesto istorija kiek tragiška. 1992 metais miestas buvo Trečiojo megrelų sukilimo centru. Miestas stipriai nukentėjo: balandžio 6 dieną vyriausybės kariuomenė sudegino nemažai miesto pastatų.
Calendžicha apylinkės - Kaukazo priekalnės, čia nemažai miškingų kalvų ir tarpeklių, landšaftas kalvotas.
Calendžicha istorijos ir etnografijos muziejus yra Kalistrate Salia gatvėje, Nr.6. Dirba 10:00-18:00 kasdien, išskyrus pirmadieniais, įėjimas nemokamas. Muziejaus kolekcijoje: archeologiniai radiniai iš paleolito, neolito (akmens kirvukai), Bronzos amžiaus (Kolchidos kirviai, kapliai, ietigaliai) laikotarpių; turtinga XIX-XX amžių etnografijos kolekcija (rakandai, ginklai, papuošalai etc.).

Calendžicha Calendžicha Calendžicha
Čkvaleri kaimas Incra krioklys Incra krioklys
Author:nikoloz168 Author:georgiano_cn Author:Kakha Kvaratskhelia

Čkvaleri (ჩხალერი) - kaimas išsimėtęs kalvose į rytus nuo Džvari, už kalvų keteros. Į rytus nuo kaimo teka Incra upė, 2 km nuo kaimo pakraščio yra gražus Incra (Incira) krioklys.
Džaghira (ჯაღირა) - kaimas Čanisckali upės kairiajame krante, 210 m aukštyje, 12 km į pietus nuo Calendžicha. 357 gyventojai.
Prie kaimo, ant aukštos kalvos, yra XV-XVI amžių tvirtovės (bokšto ir tvoros) griuvėsiai.
Į šiaurės vakarus nuo kaimo yra Džaghira vienuolynas.
Džgali (ჯგალი) - kaimas kairiajame Čanisckali upės krante, 230 m aukštyje, 7 km į šiaurės rytus nuo Calendžicha. 975 gyventojai.
Kaime yra gynybinis bokštas ir Šv.Nikolozo cerkvė.
Džvari (ჯვარი) - miestas kairiajame Inguri upės krante, prie kelio Zugdidi-Mestija, 220 m aukštyje. 4 800 gyventojų. Miestas yra Megrelijos lygumų pakraštyje, iš kart už jo, šiaurėje, prasideda kalnai.
Miestelyje yra Gagachi viduramžių pilis.

Calendžicha Calendžicha Calendžicha
Džvari miestelis Džvari miestelis Džvari miestelis
Author:Zurab Tchitchinadze Author:levaa76 Author:levaa76

Inguri HE. Inguri upės užtvanka yra antra pagal dydį pasaulyje betoninė-arkinė užtvanka, Inguri hidroelektrinės dalis. Užtvankos aukštis - 271,5 metrų.
Užtvanka pradėta statyti 1961 metais, dalinai pradėjo veikti 1978 metais. Statyba pilnai pabaigta 1987 metais.
Pati arkinė užtvanka yra Gruzijoje, o elektinė su turbinomis - Abchazijos Gali rajone. Hidroelektrinė turi 20 turbinų, kurių nominalus galingumas yra po 66 MW. Visas HE galingumas - 1 320 MW. Vidutiniškai per metus elektrinė pagamina 3,8 TW/h; tai sudarė apie 46% visos Gruzijoje 2007 metais sunaudojamos elektros energijos.
Lia (ლია) - kaimas Odišian lygumoje, kairiajame Inguri upės krante, prie kelio Zugdidi-Mestija. 2 100 gyventojų.
Kaimo apylinkėse archeologai atkasė I tūkstantmečio prieš mūsų erą vidurio pastatą pastatytą iš riedulių, ir, feodalinės pilies viduryje - I ir II amžiaus Chetų antkapius.
Lesale (ლესალე) - kaimas Odišian lygumoje, Čanisckali upės slėnyje, 250 m aukštyje, 8 km į šiaurės rytus nuo Calendžika. 226 gyventojai.
Kaime yra XV-XVI amžiaus tvirtovė.
Mužava (მუჟავა) - kaimas prie Olori upės (Inguri intako), 6 km į vakarus nuo Džvari, 360 m aukštyje. 455 gyventojų. Prie kaimo yra Mužava vienuolynas.
Obudži (ობუჯი) - kaimas Odišian lygumoje, prie Čanisckali upės, 6 km į pietus nuo Calendžika, 160 m aukštyje. 1049 gyventojų.
Kaime yra Džaghigis tvirtovė. Į pietvakarius nuo kaimo, ant kalno, yra XIII-XVI amžių Gruzijos architektūros paminklas - Obudži vienuolyno griuvėsiai.

Calendžicha Calendžicha Calendžicha
Skuri Skuri. Gynybinis bokštas Skuri. Cerkvės griuvėsiai
Author:lasha orjonikidze Author:otiya1324 Author:David Galegashvili

Skuri (სქური) - kurortas prie Čanisckali upės, 12 km į šiaurės rytus nuo Calendžicha. Skuri reiškia miškingą ir vandeningą slėnį. Kurorto klimatas subtropinis, vidutinės temperatūros.
Skuri apylinkėse yra kelių tvirtovių griuvėsiai, gynybiniai bokštai, senos cerkvės griuvėsiai.
Kurorte yra keliolika mineralinio vandens šaltinių, į butelius pilstomas mineralinis vanduo "Skuri".

Calendžicha Calendžicha Calendžicha
Tobavarčchili ežeras Inguri HE užtvanka Inguri HE užtvanka
Author:Ch.Beso Author:Levan_Lukava Author:Sebastian W.

Tobavarčchili (Sidabrinis) ežeras (ტბა ტობავარჩხილი) - ežeras pietiniuose Egrisi kalnagūbrio šlaituose, 2650 m aukštyje. Ežero paviršiaus plotas - 0,21 km², vidutinis gylis - 15,8 m, didžiausias gylis - 35 m.
Keletas gruzinų turizmo kompanijų organizuoja trekingo ar arklių žygius prie ežero ir jo apylinkių.

© 2014 J.D.Endriukaitis