Minda tvirtovė. Rača

Minda tvirtovė (მინდაციხე) - viena iš nedaugelio didesnių fortifikacijų Račoje, buvusi Rača eristavų rezidencija. Jos konkurentas - tik Kvari pilis. Mindaciche tvirtovė nedidelė, bet stovi labai efektingoje vietoje. Ji yra ant aukšto atskiro kalno Luchunisckali ir Rioni upių santakoje, prie kelio Abrolauri-Oni. Iki tvirtovės gana sunku užlipti: kelio iki jos vartų nėra, reikia lipti siauru taku, vietomis, nedaug palaipioti uolomis. Tvirtovę labai sunku fotografuoti iš arti, sunkoka suprasti jos išplanavimą.

Tvirtovės istorija tikriausiai buvo turtinga, sudėtinga ir įdomi, bet žinomos tik jos fragmentai. Manoma, kad tvirtovė egzistavo jau X amžiuje ir buvo gana svarbi. 1050 metais Imeretijos karaliui sukūrus Račos eristaviją, tvirtovė tapo eristavo rezidencija. Eristavu tapo kažkas iš garsios Lipartidų kunigaikščių giminės, kuris Račoje pradėtas vadinti Kachaberidze. Valdant Kachaberidze Mindaciche tapo Račos "sostinės" pilimi. Ilgalaikiui pilį po truputį apleido. Kada tai atsitiko, neaišku. Yra XIX amžiaus graviūra kurioje tvirtovė pavaizduota labai gerame stovyje.

Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė
Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė
Author:J.Endriukaitis Author:J.Endriukaitis Author:PlamenB

Tvirtovė stovi ant vulkaninės kilmės kalno-uolos. Nuo kelio iki tvirtovės pakliti sunkoka - matosi tik neryškūs takai tarp krūmų, reikia brautis per juos. Šiaurine kalno puse užlipti truputį lengviau. Tvirtovės vidus tankiai užaugęs krūmais, todėl matosi tik šakos, lapai ir neaiškios iš akmens sumūrytos sienos už jų. Yra išlikę du beveik neapgriuvę kambariai, įėjimas į vieną iš jų užgriuvęs.

Gruzija

Nepatikrintais duomenimis, kažkada tvirtovėje buvo rekordinio, 8000 litrų talpos, Gruzijoje dydžio kveri. Dabar nesimato net jo buvimo pėdsakų, sunku įsivaizduoti, kaip tokio dydžio ąsotį užtempė į kalno viršų.

Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė
Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė Mindaciche tvirtovė
Author:J.Endriukaitis Author:G.N. Author:Archil Kikvadze
© 2014 J.D.Endriukaitis