Tbilisis

Tbilisio žemėlapis

Tbilisis (თბილისი) - Gruzijos sostinė. Per Tbilisio aerouostą į Gruziją atvyksta dauguma turistų iš Europos, nors dabar su juo pradėjo konkuruoti Kutaisio aerouostas. Įprastai iš Tbilisio pradedame tyrinėti Gruziją, o kai kuriems Gruzija šiuo miestu ir pasibaigia. Kadangi Gruzija sąlyginai nėra didelė, tai sostinėje galima apsistoti ilgesniam laikui, su provincija susipažinti vienos dienos išvykose. Rytų Gruziją, gali būti, apžiūrėti tokiu būdu lengviausia. Pačiame Tbilisyje taip pat nemažai lankytinų vietų. Paskutiniais metais miestas greitai keičiasi - daugėja viešbučių, kavinių ir restoranų, tvarkomos gatvės.
Tbilisyje daugiausiai restoranų ir kavinių, prekių ir suvenyrų, interneto, paslaugų ir informacijos. Mieste daugybė muziejų. Senamiestyje - sieros pirtys. Visos naujovės pradžioje atsiranda Tbilisyje, po to Batumyje, dar vėliau - Kutaisyje.

Gruzija

Tbilisio, anksčiau vadinto Tiflis, pavadinimas iš gruzinų kalbos verčiasi kaip "šilta vieta, miestas". Miestas įsikūręs Mtkvari (Kuros) upės krantuose, 380-770 aukštyje virš jūros lygio, miestą iš trijų pusių supa kalnai. Tbilisio šiaurėje - Saguramo kalnagūbris, pietuose ir vakaruose - Trialeti kalnagūbrio atšakos, rytuose ir pietryčiuose - Iori lyguma.
Miesto landšaftai labai įvairūs. Miesto dalis kairiajame Mtkvari upės krante tęsiasi daugiau kaip 30 km, nuo Avčala rajono iki Ločini upės. Dešiniakrantė miesto dalis stovi išilgai Trialeti kalnagūbrio priekalnių kalvų, kalnai apriboja dešiniakrančio Tbilisio plėtimąsi.
Į šiaurę nuo Tbilisio yra didelis dirbtinis ežeras vadinamas Tbilisio jūra.
vėliava Mieste gyvena apie 1,5 milijono žmonių. Miestas yra daugiakultūrinis, jame gyvena daugiau kaip 100 tautų žmonių. Apie 89% miesto gyventojų - gruzinai; kitos didelės bendruomenės - armėnai, rusai ir azerbaidžaniečiai. Tbilisyje taip pat gyvena osetinai, abchazai, ukrainiečiai, graikai, vokiečiai, žydai, estai, kurdai, asirai ir kiti.
vėliava Klimatas Tbilisyje yra kontinentinis, įtakojamas sausų oro masių iš rytų (Vidurinės Azijos) ir drėgnų oro masių iš vakarų (Juodosios jūros). Žiemos Tbilisyje santykinai šaltos, o vasaros karštos. Kadangi miestas beveik iš visų pusių apsuptas kalnagūbriais, netoli yra Kaspijos ir Juodoji jūros, o kelią šaltoms oro masėms iš Rusijos užstoja Didžiojo Kaukazo kalnagūbris, Tbilisyje santykinai, palyginus su kitais tos platumos miestais, švelnus mikroklimatas.
Vidutinė metinė temperatūra Tbilisyje 12.7 °C. Šalčiausias mėnuo - sausis, jo vidutinė temperatūra 0.9 °C, karščiausias - liepa, jo vidutinė temperatūra 24.4 °C. Žemiausia užfiksuota teperatūra yra -24 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis - 568 mm. Daugiausiai kritulių iškrenta gegužę ir birželį (vidutiniškai 84 mm), sausiausias mėnuo - sausis (vidutiniškai 20 mm). Per metus sninga vidutiniškai 15-25 dienų. Miestą supantys kalnai dažnai sulaiko debesis virš miesto, dažniausiai pavasarį ir rudenį, dėl to mieste būna ilgesni lietaus/debesuotumo periodai. Mieste vyrauja šiaurės vakarų vėjai, nors gana dažni ir pietryčių vėjai.
Vasarą mieste, ypač liepos mėnesį, labai karšta. Karščiausia Senamiestyje, vėsiau - kvartaluose stovinčiuose kalnuose (Nicubidze plokštikalnėje ar Vazisubani). Karštis gana sausas ir už tropinį lengviau "pernešamas". Tbilisiečiai vasarą įprastai išvažiuoja į priekalnes, ar minimum ten išsiunčia vaikus.
Žiemą, miesto kvartalų, stovinčių aukštumose, gatvės snieguotos, o miesto centre sniego gali ir nebūti. Balandžio mėnesį miestas sužydi, nors orai dažniausiai apsiniaukę ir lietingi.

vėliava Miesto architektūra - vietinio (gruzinų) stiliaus mišinys su stipria Bizantijos, Europos/Rusijos (neoklasikinio) ir Vidurio Rytų stilių įtaka. Seniausi miesto rajonai - Abanot-Ubani, Avlabari ir dalis Solokaki - tradicinės gruzinų, su Vidurio Rytų įtaka, architektūros. Miesto rajonuose pastatytuose XIX amžiuje (Rustaveli prospektas, Vera ir kt.) dominuoja neoklasikinė architektūra.
XX amžiaus pradžios statybose - architektūros atgimimas, ypač, art nouveau stiliaus. Sovietų valdžia šį stilių pavadino buržuaziniu ir jo neskatino. Atsirado vadinamos Stalininės architektūros pastatai. XX amžiaus pabaigos pastatai - dideli gelžbetonio gyvenamieji ir socialinės paskirties namai.
Gruzijai atgavus nepriklausomybę Tbilisyje statybos buvo nekontroliuojamos, dažnai nelegalios. Nuo 2004 metų miesto valdžia, su permaininga sėkme, bando kontroliuoti miesto statybas. Neseniai pastatyti trys dangoraižiai (Ašies Bokštai, Redich Čavčavadze 64 ir Adžara Hotel) yra aukščiausi dangoraižiai Užkaukazėje.

Gruzija

Miestas oficialiai suskirstytas į administracinius rajonus:
Senasis Tbilisi (ძველი თბილისი)
Vake-Saburtalo (ვაკე-საბურთალო)
Didube-Čugureti (დიდუბე-ჩუღურეთი)
Gldani-Nadzaladevi (გლდანი-ნაძალადევი)
Isani-Samgori (ისანი-სამგორი)
Didgori (დიდგორი)
Avlabari (ავლაბარი) rajonas dabar prijungtas prie Senojo Tbilisi.
Daugelis rajonų pavadinti buvusių tose vietose gyvenviečių vardais. Tbilisyje naudojami ir mažesnių rajonų istoriniai pavadinimai. Natūraliai, miestas dar dalinamas į kairiakrantę ir dešiniakrantę (Mtkvari upės) dalis.
Orientavimuisi mieste gerai žinoti pagrindinius jo objektus. Pagrindinis - Mtkvari upė, dalinanti Tbilisį į dvi dalis. Kitas - ant aukšto kalno stovinti Narikala tvirtovė, matoma beveik iš visur. Šiauriau jos, nesunkiai randama žemėlapyje, Laisvės aikštė. Prie jos yra turizmo informacijos kioskas, kuriame nemokamai galima gauti miesto žemėlapį. Nuo aikštės prasideda Rustaveli prospektas, kuris atsiremia į metro stotį Rustaveli. Kairiame Mtkvari krante - gerai matoma, stovinti ant aukštos uolos, Metechi cerkvė. Į šiaurę nuo jos - geriausiai matomas miesto objektas - didžiulė Sameba cerkvė. Keletas kilometrų į šiaurės vakarus nuo Laisvės aikštės - Geležinkelio stotis, čia prasideda nauji miesto rajonai. Dar toliau į šiaurės vakarus yra Didube turgus ir metro stotis - svarbi transporto išvykimo vieta. Beveik visi šie objektai matosi iš Narikala tvirtovės.
Atstumai miesto centre nedideli. Nuo Laisvės aikštės iki metro Rustaveli - 1,3 km. Tiesiaja, nuo Narikala tvirtovės iki Sameba cerkvės - 1,2 km. Nuo geležinkelio stoties iki metro Rustaveli - apie 2,5 km, nuo metro Didube iki Metechi cerkvės - apie 7,5 km. Nuo aerouosto iki centro - apie 14 km.
Įdomiausi turistui Tbilisio rajonai: Senamiestis, Sololaki ir Avlabari. Mažiau įdomūs: Mtacminda, Čugureti ir Vera. Kiti rajonai - ne per seniausiai pastatyti.
Senamiestis - miestas nuo Narikala tvirtovės iki Mtkvari upės. Kažkada ši teritorija buvo aptverta miesto siena, kuri ėjo prie Laisvės aikštės, Puškino ir Baratašvili gatvėmis. Senamiestyje yra Narikala tvirtovė, Sioni soboras ir sieros pirtys.
Sololaki - rajonas į vakarus nuo Senamiesčio ir į pietus nuo Laisvės Aikštės. Jame senovinių pastatų nėra, statiniai daugiausiai XIX amžiaus vidurio, bet rajonas gana simpatiškas.
Avlabari - istoriškai buvo armėnų gyvenami kvartalai, rajone daug įdomių pastatų, nuo senų iki dabartinių.
Kiti miesto rajonai atsirado XIX ir XX amžiuje.
Mtacminda - jaukus rajonas Mtacminda kalno šlaituose. Rajonu eina Rustaveli prospektas, jame daug muziejų, Gruzijos parlamento pastatas, Kašveti cerkvė, žymusis Panteonas ir kt.
Isani - neturistinis rajonas, į rytus nuo Alabari, tarp geležinkelio ir upės.
Vera - neturistinis rajonas į šiaurę nuo Mtacminda, Jame nėra senų ar žymių pastatų, bet pasivaikščioti po jį gana įdomu - rajonas beveik nenukentėjo nuo naujųjų statybų.
Čugureti - didelis rajonas kairiajame Mtkvari krante. Užstatytas vėlai, XIX amžiaus pabaigoje - XX amžiaus pradžioje, gatvės tiesios, išplanavimas linijinis.
Ortačala - gana apleistas, neįdomus rajonas. Jame yra miesto sienos likučiai, iš jo galima užlipti į Sogaluni kalnagūbrį ar ant Tabori kalno esančio Tabori vienuolyno.
Saburtalo - tipiškas "miegamasis" rajonas, jame yra Zooparkas.
Didube - rajonas miesto pakraštyje. Jame yra pagrindinė autobusų stotis, Muštaid parkas ir Didube Panteonas.
Diddgori rajonas - 2006 metais prie miesto prijungta nemaža Mcchetos municipaliteto teritorija. Tai vėsus, kurortinis-restoraninis miesto rajonas. Jame yra Kodžori tvirtovė ir Betanija vienuolynas.

Nuo 2009 metų Tbilisis ir Vilnius yra susigiminiave miestai, "miestai dvyniai". Tbilisyje, Mtacminda rajone yra Vilniaus aikštė.

© 2014 J.D.Endriukaitis