Dašis
Dašis (ქონდარი, kondari, angl. summer savory) dažnai gruzinų virtuvėje naudojamas prieskonis, kaip ir džiovintas ir sumaltas, taip ir šviežias, smulkiai supjaustytas. Dašis - nepakeičiama chmeli-suneli prieskonių mišinių dalis. Gruzijoje daugiausiai naudojamas daržinis dašis (Satureja hortensis) ir kalninis dašis (Satureja montana).
Dašis tai daugiametis 20 - 40 cm aukščio puskrūmis, žiemoja su lapais. Žydi liepos – rugpjūčio mėn. Kilęs iš Pietų Europos. Natūraliai auga Juodosios ir Viduržemio jūrų pakrantėse, auginamas kaip prieskonis. Lietuvoje auginamas retai.
Dašis
Dašis
Dašis
Dašis turi pupelių aromatą, Gruzijoje juo gardinami pupelių patiekalai (lobio, lobiani), patiekalai iš baklažanų, sriubos, salotos, patiekalai iš žuvies. Džiovintų dašių lapų milteliais gardinamos keptos bulvės, ragu, troškinta mėsa. Į sriubas, virtus ir troškintus patiekalus dašis dedamas 5-10 min. prieš baigiant virti ar troškinti. Dašis gerai dera su svogūnais, česnakais, petražolėmis, lauro lapais, bet nedera su raudonėliu. Dašio mišinio su mairūnu skonis panašus į juodųjų pipirų.
© 2016 J.D.Endriukaitis