Samšvilde tvirtovė

Samšvilde (სამშვილდე) verčiama kaip "Trys strėlės". Dabar tai nedidelis kaimas prie kurio yra apaugę krūmais, kadaise garsaus, senovinio miesto likučiai. VIII amžiuje jame pastatyta didelė cerkvė - Samšvilde Sioni, gali būti pirmoji didelė cerkvė Gruzijoje. 1578 metais ją sugriovė turkai, bet griuvėsiai išliko iki dabar.
Samšvilde yra tarp kanjonuose tekančių Chrami upės ir jos intako Čivčava. Tarp kanjonų esančiame siaurame žemės rėžyje, labai seniai, dar prieš mūsų erą, atsirado miestas. 978 metais armėnų kunigaikštis Gurgenas atsiskyrė nuo Ani karalystės, įkūrė Tašir-Dzoraget karalystę ir jos sostine padarė Samšvilde. Apie 100 metų Samšvilde buvo karalystės sostinė, tik 1065 metais karalius Davidas Bežemis karalystės sostinę perkėlė į Lori. Lori panašus į Samšvilde - panašūs kanjonai, panašūs įtvirtinimai.
Dabar iš Samšvilde miesto išliko cerkvių ir soboro griuvėsiai, daug pamatų, bokštai ir kt. Viskas apaugę krūmais. Teritorija nemaža, vaikščioti galima ilgai.

Samšvilde tvirtovė Samšvilde. Akmeninis arklys Samšvilde. Freskos fragmentas
Samšvilde tvirtovė Samšvilde. Akmeninis arklys Samšvilde. Freskos fragmentas
Author:EnricoGEO Author:EnricoGEO Author:EnricoGEO

Iš Tbilisio "maršrutke" galima pasiekti Tetrickaro, jos išvažiuoja nuo metro stoties Samgori, arba "maršrutke" važiuojančia į Marneuli iki Koda kaimo, toliau pakeleivingomis mašinomis iki Tetrickaro. Tiesiąja nuo Tbilisio iki Samšvilde apie 30 km, keliu žymiai daugiau.
Iš Tetrickaro miestelio centro eina kelias į pietus, į Samšvilde. Įdomu, kad seniau kelias buvo išgrįstas akmenimis, dabar užpiltais skalda. Nuo Tetrickaro iki Samšvilde kaimo centro apie 5 km, kelias visą laiką leidžiasi žemyn link Chrami upės kanjono. Pusiaukelėje kelią kerta geležinkelis. Kelio pabaigoje jau matosi gražūs Samšvilde kaimo vaizdai, tolumoje - kanjonas ir tvirtovė.

Samšvilde tvirtovės siena Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai
Samšvilde tvirtovės siena Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Šias žemes kadaise valdė kunigaikščiai Baratašvili, vietovė vadinosi Sabaratiano. Įėjus į Samšvilde kaimą reikia eiti pagrindiniu keliu kol jis atsirems į parduotuvę, nuo jos pasukti į dešinę. Už 100 m bus sankryža, kurioje irgi reikia sukti dešinėn. Dar už 300 m pamatysite Čivčava upės kanjoną ir akmeninį tiltą per jį. Toliau visą laiką tiesiai. Nuo čia jau neblogai matosi centrinės Samšvilde pilies bokštai.
Visas senovinis miestas buvo apie 1,5 km pločio žemės juostoje tarp kanjonų, jos viduryje stovėjo tvirtovė. Į rytus nuo jos pagonybės metais gyveno valdovai ir žyniai, į vakarus - kiti gyventojai. Manoma, kad tai buvo to laikmečio taisyklė.

Nuo miesto ribos apie 1 km einame tarp apaugusių krūmais griuvėsių, čia galima ir pravažiuoti automobiliu. Kairėje - nedidelė, veikianti cerkvė. Prie jos yra garsioji akmeninio arklio skulptūra.
Toliau kelias atsiremia į tvirtovę ir baigiasi. Kanjono pakraščiu praėjus vartus, atsidursime miesto vakarinėje dalyje, kur kelių beveik nėra, viskas apaugę krūmais ir aukšta žole. Čia stovi nedidelė cerkvė, iš išorės neįspūdinga, bet įėjus į vidų suprasime, kad ji labai sena.

Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai
Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai Samšvilde. Sioni soboro griuvėsiai
Author:Archil Kikvadze Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Dar už 150 m - garsiojo Sioni soboro griuvėsiai. Soboras pastatytas 759-777 metais. Rašoma, kad jis seniausia Gruzijos cerkvė su kupolu centre. Soboras pastatytais tais laikais kai šią teritoriją dar valdė arabai.
Ant rytinės sienos yra užrašas asomtavruli raidėmis, kuriame parašyta: "Šventoji Dievo Motina, pasigailėk statytojų šios šventos cerkvės...giminės pitiachšėjų. Dvidešimtaisiais metais karaliavimo Konstantino padėti pamatai ranka...nesuspėjusio pastatyti. Varazbakuras pradėjo, ir po jo...brolis jo eristavas...Iovanas pratesė. Numirė...ir Iovanas...ir po jo vyskupui reikėjo visiškai pabaigti šią šventą cerkvę ir portikus. Ir trečiaisiais metais karaliaus Leono, dieną enkenijos, atliko pašventinimą šešias dienas daugeliui susirinkus".

Gruzija

Į rytus nuo soboro yra dar vienos cerkvės griuvėsiai. Į vakarus nuo soboro yra didelis vandens surinktuvas.
Iš miesto atsiveria puikūs kanjonų ir apylinkių vaizdai. Kanjonai įdomūs, galima nusileisti žemyn. Vienoje vietoje yra didelis krioklys, vanduo iš aukštai krenta žemyn, apačioje susidarė baseinas kuriame maudosi vietiniai.
Turistai Samšvilde lanko retai. Anksti ryte išvažiavus iš Tbilisio galima apžiūrėti visą senovinį miestą ir vakarop grįžti atgal.

© 2015 J.D.Endriukaitis