Čochatauri municipalitetas

Čochatauri žemėlapis

Čochatauri municipalitetas (ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტი) - pagal gyventojų skaičių vienas iš mažiausių Gruzijos municipalitetų. Administracinis centras - Čochatauri miestelis.
Municipaliteto plotas - 825,1 km², 60% jo užima kalnai, miškais apaugę 347,7 km². Miškuose daugiausia auga bukai, kaštonai, eglės, skroblai.
Municipaliteto šiaurėje, jį nuo Rioni upės slėnio ir Kolchidos žemumos skiria neaukštas (aukščiausia vieta - Burnarsacchvaro kalnas (678 m)) Sairao kalnagūbris, į pietus nuo jo, tankiausiai municipalitete apgyvendintas Supsa upės slėnis, į šiaurę nuo jo - miškingos Mesheti kalnagūbrio prieškalnės, dar šiauriau - Mescheti kalnagūbris ir jo atšakos (aukščiausia vieta - Mepisckaro kalnas (2851 m)).
Didžiausios municipaliteto upės; Supsa ir jos intakai Gubazeuli ir Bachvisckali.
Municipaliteto klimatas drėgnas subtropinis. Aukščiau 500-600 m - klimatas pusiau subtropinis, bet vidutiniškai šiltas ir vėsus. Vidutinė metinė temperatūra 12° C, aukštai kalnuose 0-4° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 1500-1870 mm. Sniegas kalnuose išsilaiko 5-6 mėnesius.
Municipalitete yra 1 miestelis ir 60 kaimų, 2009 metais jame gyveno 22 900 žmonių.

Municipalitetą kerta kelias Samtredia-Ozurgeti. Kiti svarbūs keliai: Čochatauri-Nabeglavi-Bachmaro, Čochatauri-Zemo Surebi ir Burnati-Gantiadi.
Pagrindinė municipaliteto vertybė yra jo gamta. Nors markiruotų trekingo maršrutų nėra, juos galima susidaryti patiems, per perėjas galima pasiekti gretimus, taip pat "laukinius", Vani ir Chulo municipalitetus.
Municipalitete yra trys kurortai: Bachmaro, garsus mineraliniu vandeniu Nabeglavi ir sunkiai pasiekiamas Sanislia.
Istorinių cerkvių ir vienuolynų municipalitete nėra daug. Įdomiausi iš jų - Udabno vienuolynas ir Erketi cerkvė su išlikusiomis vertingomis IX amžiaus freskomis.
Tvirtovių taip pat nėra daug: Bukisciche ir Gomi tvirtovių griuvėsiai ir gerai išlikę Gurijos eristavų tvirtovė ir rūmai Goraberežouli kaime.

Bukisciche tvirtovės griuvėsiai Bukisciche tvirtovės griuvėsiai Bukisciche tvirtovės griuvėsiai
Bukisciche tvirtovės griuvėsiai Bukisciche tvirtovės griuvėsiai Bukisciche tvirtovės griuvėsiai
Author:Chokhatauri Municipality Author:Chokhatauri Municipality Author:Chokhatauri Municipality

Čochatauri (ჩოხატაური) - miestelis Supsa upės dešiniajame krante, 150 m aukštyje, municipaliteto administracinis centras. Plačiau Čochatauri miestas.
Bachmaro (ბახმარო) - kurortinė gyvenvietė aukštai kalnuose. Kaimas išsimėtęs kalvose 1925-2050 metrų virš jūros lygio aukštyje, miško ir alpinių pievų riboje. Plačiau Bachmaro.
Bukisciche (ბუკისციხე) - kaimas dešiniajame Supsa upės krante, 200 m aukštyje, 6 km į pietryčius nuo Čochatauri. 466 gyventojai (2002).

Gruzija

Prie kaimo, ant aukštos kalvos dešimiajame Supsa upės krante, yra Bukisciche tvirtovė, vadinama Tamaros pilimi.
Bukisciche (ბუკისციხე ციხე) tvirtovės vietoje anksčiau buvo antikos laikų miesto tipo gyvenvietė, atrasta jos sienos, pastatytos iš plytų, likučiai.
Dabar iš tvirtovės išliko tik pietrytinė jos dalis. Nedidelė tvirtovė pastatyta iš nedidelių akmenų, ant stačios, aukščiausios apylinkėse, kalvos. Aplink tvirtovę yra sienos likučiai. Archeologai rado keletą tvirtovės statybos sluoksnių. Ankstyviausias - I tūkstantmečio pradžios, vėlyviausias - vėlyvųjų viduramžių. Manoma, kad tvirtovės bokštas pastatytas VI-VII amžiuje.
Prie tvirtovės rytinės sienos išliko X amžiuje pastatytos cerkvės dvi sienos.
Kunigaikštis Mamia III Gurieli tvirtovę perstatė XVII-XVIII amžiuose. Manoma, kad anksčiau tvirtovė vadinosi Gvabrati, kaip Bukiscikhe tvirtovė istoriniuose šaltiniuose minima nuo XVIII amžiaus 70-ųjų metų.

Gurijos eristavų rūmai Gurijos eristavų rūmai Nabeglavi
Gurijos eristavų rūmai Gurijos eristavų rūmai Nabeglavi
Author:Chokhatauri Municipality Author:Chokhatauri Municipality Author:Archil Kikvadze

Goraberežouli (გორაბერეჟოული) - kaimas kairiajame Supsa upės krante, 140 m aukštyje, 4 km į vakarus-pietvakarius nuo Čochatauri. 766 gyventojai (2002).
Kaime yra Šv.Iustine cerkvė ir Gurijos valdovų trvirtovė ir rezidencija.
Vėlyvaisiais viduramžiais Goraberežouli buvo Gurijos politinis centras, jis priklausė Gurijos eristavams, čia buvo jų rezidencija. Goraberežouli - pirmoji vieta Gruzijoje kur pradėta auginti arbata. Eristavas Micheil užveisė savo dvare arbatos plantaciją iš sėklų gautų iš kunigaikščio Mamia V Gurieli sodo Ozurgeti. Primityviai apdirbta arbata 1864 metais buvo eksponuojama žemės ūkio parodose Tbilisyje ir Sankt Peterburge.
Sovietiniais laikais eristavo dvare įkurtas Goraberežouli miško parkas ir žemės ūkio technikumas.
Goraberežouli tvirtovė pastatyta XVII amžiuje iš nedidelių akmenų, jos sienų aukštis 4 m, ilgis 25 m. Sienoje yra šaudymo angos, prie jos yra vyno rūsys.
Vidiniame kieme stovi eristavų rūmai pastatyti XIX amžiuje. Jų pamatai pastatyti iš tašytų akmenų, sienos - iš nedidelių akmenų. Rūmų salėje yra židinys, antrame aukšte - didelis ir mažas mediniai balkonai. Rūmai gerai išsilaikę.
Aplink rūmus yra parkas, kuriame auga reti medžiai: gigantiška sekvoja, raudonasis kadagys (pieštukinis medis), Japonų razininis medis (Hovenia dulcis), Kinietiškas braškinis medis (Myrica rubra), ginkmedis (Ginkgo biloba) ir kiti.
Nabeglavi (ნაბეღლავი) - kaimas Gubazeuli upės tarpeklyje, 470 m aukštyje, 21 km į pietryčius nuo Čochatauri. 209 gyventojai (2002).
Kaime yra Boržomi tipo mineralinio vandens, bet daugiau prisotinto anglies dvideginiu, šaltiniai. Nabeglavi neseniai pastatyta didelis kompanijos "Ckali Margebelis" fabrikas, pilstantis į butelius labai populiarų Gruzijoje "Nabeglavi" mineralinį vandenį. Prie fabriko, kitoje upės pusėje, yra nemokamo mineralinio vandens čiaupas.
Iki 1990-ųjų Nabeklavi buvo oficialus kurortas, dabar čia kai kurie žmonės poilsiui apsigyvena privačiai.
Šua Amagleba (შუა ამაღლება) - kaimas Sairao kalnagūbrio pietinėse prieškalnėse, 140 m aukštyje, prie kelio Čochatauri-Zomleti, 3 km į šiaurės vakarus nuo Čochatauri. 913 gyventojų (2002).
Kaime yra Kristaus žengimo į dangų cerkvė, 2,8 km į šiaurę nuo kaimo yra VI amžiaus Udabno vienuolynas. Plačiau Udabno vienuolynas.

Erketi cerkvė Erketi cerkvė Erketi cerkvės freska
Erketi cerkvė Erketi cerkvė Erketi cerkvės freska
Author:Chokhatauri Municipality Author:Chokhatauri Municipality Author:Chokhatauri Municipality

Zemo Erketi (ზემო ერკეთი) - kaimas Supsa upės slėnyje, 360 m aukštyje, 5 km į pietryčius nuo Čochatauri. 238 gyventojai (2002).
Kaimo pietinaime pakraštyje yra Archangelų Mykolo ir Gabrieliaus cerkvė.
Erketi cerkvė (ერკეთის ეკლესია) pastatyta IX amžiuje. Cerkvė yra vienos navos, keletą kartų perstatyta ir remontuota. Cerkvėje išliko vertingos IX amžiuje tapytos freskos ir durys. Cerkvė veikianti.
Zoti (ზოტი) - kaimas Gubazeuli dešiniajame krante, 820 m aukštyje, 33 km į pietryčius nuo Čochatauri. 1175 gyventojai (2002). Kaimo gyventojų dauguma - adžarai, čia atsikėlę 1877-1878 metais. Zoti yra mečetė, vienintelė Gurijoje.
Prie kaimo, ant Gubazeuli upės planuojama pastatyti 48 MW hidroelektrinę, 15 km į pietus nuo kaimo, aukštai kalnuose, yra Sanislia (სანისლია) kurortas, kuriame yra karšto mineralinio vandens šaltiniai.
Apie 10 km į pietryčius nuo kaimo, virš Gubazeuli upės, 2200 m aukštyje, vietovėje vadinamoje "Sakdris Kelze" yra Gomi tvirtovės (ღომის ციხე) griuvėsiai. Tvirtovė pastatyta viduramžiais, joje yra trys dirbtinės, 5 m ilgio ir 5 pločio, susijungiančios viena su kita, olos. Iš tvirtovės išliko rytinės ir vakarinės sienos fragmentai. Į tvirtovę galima užlipti iš pietryčių pusės.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis