Manavi tvirtovė, cerkvė

Manavi (მანავი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 600 m aukštyje, prie kelio Tbilisi-Gurdžaani, 11 km į rytus nuo Sagaredžo. 3106 gyventojai (2002).
Kaime yra Dievo Motinos cerkvė, prie kaimo auginamos Mcvane rūšies vynuogės, laikomos geriausiomis šios rūšies vynuogėmis Gruzijoje. Iš jų gaminamas populiarus "Manavi" vynas, Gruzijoje yra keletas restoranų pavadintų "Manavi" Virš kaimo, ant kalno stovi Manavi tvirtovė.

Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė
Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė
Author:Serafita Author:Serafita Author:Serafita

Manavi tvirtovė (მანავის ციხე) stovi ant kalno į šiaurės vakarus nuo kaimo, apie 1 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, gerai matoma nuo kelio. Tai pirmoji tvirtovė matoma važiuojant iš Tbilisio į rytus, nors nedaugelis turi noro užlipti iki jos.
Apie tvirtovės istoriją žinoma nedaug. Kachetijos karalius Davidas II (1703-1722), po padažnėjusių lezginų antpuolių, į tvirtovę perkėlė savo rezidenciją. 1812 metais prie Manavi kaimo įvyko mūšis tarp gruzinų sukilėlių ir rusų kariuomenės.

2006-2007 metais gruzinų studentai išvalė iš tvirtovės šiukšles, iškirto krūmus. Jie atkasė vandens surinktuvą, nuo kai kurių pamatų nuvalė žemes. Išaiškėjo, kad tvirtovėje kultūrinis sluoksnis yra 2 metrų storio, rado antikos ir ankstyvųjų viduramžių keramikos.
Seniausieji tvirtovės statybos sluoksniai yra X-XI amžiaus, naujausi - XVI-XVIII amžiaus.

Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė
Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė Manavi tvirtovė
Author:aleko beraia Author:aleko beraia Author:aleko beraia

Manavi tvirtovė yra 800 m aukštyje, apie 200 m aukščiau kelio Tbilisi-Gurdžaani. Iš tvirtovės išliko du apgriuvę bokštai, trys cerkvės ir vandens surinktuvas. Tvirtovė yra dviejų dalių: viršutinė dalis yra apie 70 m ilgio, žemiau jos, kalno šlaite, išliko apie 100 m ilgio žemutinės tvirtovės sienos fragmentas. Visoje tvirtovės teritorijoje daug akmeninių antkapių.
Cerkvės tvirtovės teritorijoje neveikiančios, nors vienoje iš jų (be stogo, toje vietoje kur buvo kupolas) yra medinis kryžius. Po didžiausios cerkvės grindimis yra didelė vandens saugykla, į ją patenkama per liuką.

Gruzija

Pietvakariniame tvirtovės bokšte buvo vyno saugykla, ten mėtosi kvevri šukės.
Tvirtovė gerai matosi nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, nuo jo prie tvirtovės galima patekti dviem keliais. Gruntiniu keliu prasidedančiu Manavi kaimo centre (yra rodyklė) tvirtovę galima pasiekti didesnio pravažiuojamumo automobiliu. Atstumas nuo pagrindinio kelio apie 3,2 km.
Kitas kelias - neprivažiavus kaimo, jo vakarinėje pusėje pasukti į šiaurę ir važiuoti apie 1 km iki Dievo Motinos cerkvės. Nuo jos iki tvirtovės apie 0,7 km gana stačiu taku.

Manavi Dievo Motinos cerkvė Manavi Dievo Motinos cerkvė Manavi Dievo Motinos cerkvė
Manavi Dievo Motinos cerkvė Manavi Dievo Motinos cerkvė Manavi Dievo Motinos cerkvė
Author:Lasha_Gabelia Author:ninidati Author:aleko beraia

Manavi Dievo Motinos cerkvė (მანავის ღვთისმშობლის ეკლესია) stovi aukštesnėje vietoje Manavi tvirtovės kalno papėdėje. Cerkvė (10,9x6,8 m) pastatyta 1794 metais iš nedidelių akmenų ir plytų, apie tai byloja užrašas ant jos sienos. Cerkvė restauruota 2008 metais.

© 2016 J.D.Endriukaitis