Čailauri tvirtovė

Patara Čailuri (პატარა ჩაილური) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietvakarinėse prieškalnėse, 750 m aukštyje, 1,9 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, 16 km į rytus nuo Sagaredžo. 1062 gyventojai (2002).

Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Author:Jean Bize Author:Anuar T Author:Anuar T

Čailuri tvirtovė (ჩაილურის ციხე) stovi ant kalvos, kairėje Čailuri upelio pusėje, 150 m į pietus nuo kelio Tbilisi-Gurdžaani, priešingoje posūkio į Patara Čailuri kaimą pusėje. Tvirtovė gerai matosi nuo kelio, į ją veda keliukas.
Tvirtovė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais, manoma XVI amžiuje. Čailuri, kartu su Manavi tvirtove, gynė Iori upės slėnį ir kelią į Tbilisį.
Tvirtovės apylinkėse, 1801 metais įvyko mūšis prie Iori upės.

Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė Čailauri tvirtovė
Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys

XX amžiuje buvo išlikę tik tvirtovės griuvėsiai. XX amžiaus 80-aisiais, Gruzijos SSR Kultūros ministerija nusprendė atstatyti ir konservuoti keletą tvirtovių. Ministerijos įkurto komiteto veikloje aktyviai dalyvavo, buvo jo sekretorius, architektūros profesorius Parmen Zakaria. Komitetas nusprendė parengti tvirtovių atstatymo standartus, parengti tvirtovės atstatymo modelį, bet komiteto sekretorius Parmen Zakaria vienas nusprendė atstatyti Čailuri tvirtovę ir ji buvo atstatyta iš griuvėsių nesilaikant jokių standartų, neatlikus tiriamųjų darbų. Dabar sunku pasakyti, kiek dabartinė tvirtovė panaši į originalą.

Tvirtovė yra penkiakampio formos, su skirtingo dydžio ir formos bokštais jos kampuose, pastatyta (atstatyta) iš nedidelių akmenų. Tvirtovė yra prie pat kelio, jos apžiūra neužima daug laiko.

© 2016 J.D.Endriukaitis