Martvili municipalitetas. Samegrelo

Martvili municipaliteto žemėlapis

Martvili municipalitetas (მარტვილის მუნიციპალიტეტი). Pietinė municipaliteto dalis yra Odiši lygumoje, centrinė dalis - Egrisi kalnagūbrio priekalnėse, šiaurinė - Egrisi kalnagūbrio pietiniai šlaitai. Municipaliteto šiaurės rytuose yra Aschi plokštikalnė, šiaurinę rajono dalį nuo centrinės skiria Opitcari kalnagūbris. Aschi plokštikalnėje gausu karstinių olų, krioklių. Municipaliteto šiaurėje yra daug mineralinio vandens šaltinių. Pietuose lyguma kyla iš pietvakarių į šiaurės rytus nuo 60 iki 170 m. Aukščiausias municipaliteto taškas - Techurišdudi viršūnė (3002 m). Municipaliteto plotas 880,6 km², iš jų 300 km² užima žemės ūkio naudmenos. Didžiausios rajono upės: Abaša, Techuri ir Inčchia.
Gyventojų skaičius - 47333, 77 gyvenvietės - 1 miestas ir 76 kaimai. Administracinis centras - Martvili miestas. Municipaliteto klimatas - drėgnas subtropinis.

Įdomiausi municipaliteto objektai - Martvili vienuolynas ir Abaša upės kanjonai į šiaurę nuo Martvili, taip pat "laukinė" Aschi plokštikalnė. Pačioje rajono šiaurėje yra Lebarde kurortas.
Geriausias vynas gaminamas municipalitete - Odžaleši. Anksčiau labai daug Odžaleši vynuogių augino Banza ir Salchino kaimuose, bet dalis vynuogynų žuvo, ir dabar šios rūšies vynuogių auginama nedaug. Rasti Odžaleši vyno gana sunku. Kitur, daugiausiai priekalnėse, auginamos Colikauri ir Izabela vynuogės.
Municipaliteto pagrindiniai keliai Martvili-Senaki, Martvili-Čchorocku ir per rajoną einantis kelias Choni-Senaki neblogos kokybės, asfaltuoti, gana lygūs.

Lankytinos vietos

Martvili miestas Martvili Martvili
Martvili miestas Martvili miestas Abedati tvirtovės griuvėsiai
Author:tsikola Author:sam03 Author:temur_dzidziguri

Martvili (მარტვილი) miestas Kolchidos žemumos šiauriniame pakraštyje, tarp Abaša upės kairiojo kranto ir nedidelės kalvų keteros, apie 100 m aukštyje, Martvili municipaliteto administracinis centras. 5609 gyventojų.
Miesto pagrindinė gatvė - Mšvidova kerta miestą iš pietų į šiaurę, už snakryžos su Čavčavadze gatve, išsišakoja į 2 eilių Tavisuplebą gatvę. Čia yra pats miesto centras. Čia yra parduotuvės, keletas viešbučių ir kavinių, Liberty bankas, muziejus.
Muziejus yra Givi Eliava gatvėje, Nr.4, dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00, įėjimas nemokamas. Muziejuje eksponuojami įvairių laikotarpių archeologiniai radiniai, gausi numizmatikos kolekcija, XVIII-XIX amžių manuskriptai ir kt.

Gruzija

Didžiausia miesto įžymybė - Čkondidi arba Martvili vienuolynas. Vienuolynas yra ant kalvos, apie 1 km į pietus nuo miesto centro. Plačiau Čkondidi vienuolynas
Abedati (აბედათი) - kaimas dešiniajame Abaša upės krante, 130 m aukštyje, 8 km į pietvakarius nuo Martvili. 464 gyventojai. Prie kaimo yra Abedati pilies griuvėsiai.
Viduramžių Abedati tvirtovės griuvėsiai yra 130 m aukštyje, pilis priklausė kunigaikščiams Dadiani.
Balda (ბალდა). Netoli vienas kito yra 2 kaimai - Meore Balda ir Pirveli Balda. Kaimai yra apie 300 m akukštyje, Meore Balda - kairiajame (kaime yra XIII amžiaus Šv.Marijos cerkvė), Pirveli Balda - dešiniajame Abaša upės krante, apie 10 km į šiaurę nuo Martvili.
Kaimų apylinkėse daug lankytinų vietų - karstinių urvų, krioklių, kanjonų. Plačiau..

Martvili Martvili Martvili
Abaša upės kanjonas prie Gačedili Abaša upės kanjonas prie Gačedili Abaša upės kanjonas prie Gačedili
Author:Gela Riabukha Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Gačedili (გაჭედილი) - kaimas dešiniajame Abaša upės krante, 240 m aukštyje, 7 km į šiaurę nuo Martvili. 573 gyventojai.
Prie kaimo yra Abaša upės kanjonas. Kanjono ilgis 2400 m, sienų aukštis - 20-40 m. Kanjono viduryje yra 12 m aukščio krioklys.
Prie Gačedili kaimo yra kelio Martvili-Čchorocku tiltas, netoli jo nedidelė hidroelektrinė. Nuo jos Abaša upė teka kanjone, už maždaug 0,5 km yra keletas krioklių, kuriuos nesunku pasiekti krantu. Už krioklių, iki senos hidroelektrinės pastato, pėsčiųjų tilto prie jos, upė dar apie 0,5 km teka kanjone, čia rasti dinozaurų kaulai. Čia patekti sunkoka - iki krioklių prieš srovę kanjonu eiti (ar plaukti) galima tik vandeniu.
Tamakoni tvirtovė (თამაკონის ციხე). Griuvėsiai yra ant kalno kairiajame Techuri upės krante, kitoje upės pusėje yra Namikolavo Meore kaimas, 8 km į šiaurės vakarus nuo Martvili. Tvirtovė šaltiniuose pirmą kartą paminėta 1737 metais. Tvirtovę sudarė citadelė ir keliolika apžvalgos bokštų. Pastatyta viduriniame ir vėlyvajame feodaliniame laikotarpyje.

Martvili Martvili Martvili
Kunigaikščių Dadiani vasaros rezidencija Salchino. Dadiani vasaros rezidencija Salchino rūmai. Vyno rūsys
Author:Levani Lekvinadze Author:Merabi Merabi Author:PlamenB

Salchino (სალხინო) - kaimas Techuri upės krante, 250 m aukštyje, 11 km į šiaurės vakarus nuo Martvili. 1163 gyventojų.
Kaime, Cačkura (dešiniojo Techuri intako) upės pakrantėje, yra kunigaikščių Dadiani dviejų aukštų mūriniai rūmai pastatyti XIX amžiaus pradžioje, rūmų parkas, cerkvė, istorinis XVIII amžiaus pabaigos vyno rūsys.

© 2014 J.D.Endriukaitis