Chulo municipalitetas
Chulo municipalitetas (ხულოს მუნიციპალიტეტი) pietuose ribojasi su Turkija, vakaruose su Šuachevi, šiaurės vakaruose su Ozgureti, šiaurėje su Čochatauri, rytuose su Adigeni municipalitetais. Municipaliteto administracinis centras - Chulo miestelis. 2010 metais municipalitete gyveno 35 500 žmonių, jame yra 1 miestelis ir 78 kaimai.
Municipaliteto plotas 710 km², didžioji jo dalis apaugusi miškais, aukščiau jų - alpinės pievos. Vyrauja mišrūs lapuočių-spygliuočių miškai, kuriuose auga karališkieji paparčiai, kukmedžiai, gruziniški klevai, ąžuolai, riešutmedžiai, raktažolės, drebulės, guobos, laukinės obelys, kriaušės ir slyvos. Miškuose veisiasi Kaukazo rudieji lokiai, šernai, ereliai, Kaukazo salamandros, Mažosios Azijos tritonai ir kt.
Municipaliteto reljefas kalnuotas, nuo 400 iki 3007 m aukščio. Municipalitete yra Arsiani (aukščiausia viršūnė - Kanli kalnas (3007 m)) ir Mescheti (aukščiausia viršūnė - Zotimeria (2646 m)) kalnagūbriai ir jų atšakos.
Didžiausios municipaliteto upės: Ačarisckali, Schalta, Ghordžomi ir Diakonidzeebi. Yra vienas nedidelis ežeras - Mcvane Tba.
Municipaliteto klimatas - drėgnas švelnus subtropinis-žemyninis, vidutinė metinė temperatūra - 12,1° C, vidutinis metinis kritulių kiekis - 1120-1500 mm.
Per municipalitetą eina Transadžarijos kelias (Batumi-Achalciche), čia jis sudėtingiausias, per Goderdzi perėją kerta Arsiani kalnagūbrį. Kitas svarbus kelias - žvyrkelis Zamleti-Tchilvana einantis Schalta upės tarpekliu.
Municipalitetas, atrodo, pats "musulmoniškiausias" Adžarijos rajonas, vos ne kiekviename kaime yra mečetė.
Municipalitete yra vienintelis Adžarijoje Schalta vienuolynas, keletas viduramžiais pastatytų cerkvių, sunkokai pasiekiami Chichani tvirtovės griuvėsiai, be jos, dar yra Vardciche ir Učcho tvirtovių griuvėsiai. Rajone yra keletas viduramžiais pastatytų arkinių tiltų (Učcho, Kinčauri) ir populiarus Adžarijoje ir Samcche-Džavacheti kalnų kurortas Bešumi, ne per toliausiai nuo jo Mcvane Tba (Žaliasis ežeras). Neseniai municipalitete atsirado du slidinėjimo kurortai - Goderdzi ir Kedlebi.
Kelias Šuachevi-Chulo | Ačarisckali upės tarpeklis | Kelias Chulo-Goderdzi |
Author:Igor Skorubsky | Author:jemali12 | Author:Александр Кольнер |
Chulo (ხულო) - nedidelis kalnų miestelis, aukštai virš Ačarisckali upės, municipaliteto administracinis centras. Yra Turizmo informacijos biuras, lyninis keltuvas. Plačiau Chulo miestas.
Agara (აგარა) - kaimas Mescheti kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, prie Sakevari upės, 1280 m aukštyje, 13 km į šiaurės rytus nuo Chulo. 908 gyventojai (2002). Kaime yra viduramžių Nasakdrali cerkvė.
Bešumi (ბეშუმი) - kalnų kurortas Arsiani kalnagūbrio vakariniuose šlaituose, 7 km į pietus nuo Goderdzi perėjos, 1900-2100 m aukštyje. Plačiau Bešumi.
Chichadziri (ხიხაძირი) - kaimas prie Schalta upės, 1110 m aukštyje, 34 km į pietryčius nuo Chulo. Kaime yra XIII amžiaus Tikinauri cerkvė, į vakarus nuo kaimo, ant kalno prie Kalota ir Schalta upių santakos yra XI-XII amžiaus Vardciche tvirtovės griuvėsiai.
Goderdzi (გოდერძი) - naujas slidinėjimo kurortas ir Goderdzi perėja per Arsiani kalnagūbrį, ant Transadžarijos (Batumi-Achalciche) kelio. Plačiau Goderdzi.
Kalota cerkvės griuvėsiai | Kelias Goderdzi-Bešumi | Kelias Zamleti-Chichadziri |
Author:merab mamuladze | Author:Alpina CK | Author:Feyzullah KORKMAZ |
Kalota (კალოთა) - nedidelis kaimas prie Kalota upės, 1400 m aukštyje, 37 km į pietryčius nuo Chulo, 3 km į pietus nuo Chichadziri kaimo. Kaime yra XI-XIII amžiaus cerkvės griuvėsiai.
Kedlebi (ქედლები) - nedidelis kaimas Mescheti kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, 1250 m aukštyje, 5 km į šiaurės vakarus nuo Chulo.
Kaime yra slidinėjimo bazė, keletas keltuvų, Kedlebi su Chulo jungia naujas betoninis kelias. Apie 1 km į šiaurę nuo kaimo yra gražus krioklys.
Kinčauri (ყინჩაური) - kaimas prie Schalta upės, 800 m aukštyje, 17 km į pietus nuo Chulo. 376 gyventojai (2002).
Kaime yra mečetė, viduramžių tiltas ir XIII amžiaus Schalta vienuolynas. Plačiau Schalta vienuolynas.
Satsichuri (საციხური) - kaimas prie Naplatisckali upės, 1120 m aukštyje, 11 km į šiaurės vakarus nuo Chulo. 530 gyventojų (2002). Kaime yra XI amžiaus cerkvė ir mineralinio vandens šaltiniai.
Tchilvana kaimas | Tchilvana kaimas | Vernebi kaimas |
Author:Gio kamadadze | Author:Gio kamadadze | Author:Dariana Abashidze |
Učcho (უჩხო) - nedidelis kaimas Mescheti kalnagūbrio pietiniuose šlaituose, prie Diakonidzeebisckali upės, 970 m aikštyje, 6 km į šiaurę nuo Chulo.
Kaime yra XI-XIII amžiaus Učcho arkinis akmeninis tiltas. Tiltas per Diakonidzeebisckali upę jungia Učcho kaimo dalis, neseniai restauruotas.
Į šiaurę nuo kaimo, ant kalno, dešiniajame Učchosckali upės krante yra Begošvilebi tvirtovė.
Begošvilebi tvirtovė (ბეგოშვილების ციხე), dar vadinama Učcho tvirtove, nedidelė tvirtovė (25x6 m) pastatyta XII-XIII amžiuje iš akmenų surištų kalkių skiediniu. Iš tvirtovės išliko vakarinės ir šiaurinės sienų apie 3-4 m aukščio, 4-4,5 m ilgio ir 0,9-1 m storio fragmentai, bokšto pamatai.
Vernebi (ვერნები) - kaimas Shalta kalnagūbrio šiauriniuose šlaituose, prie Schalta upės, 1120 m aukštyje, 32 km į pietryčius nuo Chulo. 415 gyventojai (2002). Kaime yra XII-XIII amžiaus cerkvė.
Zeda Tchilvana (ზედა თხილვანა) - kaimas Arsiani kalnagūbrio vakariniuose šlaituose, prie Chichanisckali upės, netoli jos santakos su Schalta upe, 1440 m aukštyje, 37 km į pietryčius nuo Chulo. 506 gyventojai (2002).
5 km į vakarus nuo kaimo yra XI amžiuje pastatyta yra Chichani tvirtovė. Plačiau Chichani tvirtovė.