Achašeni

Achašeni (ახაშენი) - didelis kaimas Alazani slėnio pietiniame pakraštyje, tarp Čermischevi ir Paprischevi upių, 510 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 7 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani. 2002 metais kaime gyveno 3262 žmonės.
Kaimą VXIII amžiuje mini Vachušti Bagrationi ir vokiečių keliautojas ir mokslininkas Jochanas Gioldenštedas. Pagal archeologinius radinius nustatyta, kad kaimo apylinkėse žmonės gyveno jau Vėlyvajame Bronzos Amžiuje.

Kaimas garsus "Achašeni" vynu, pirmajį "Achešeni" markės vyną pagamino Zegaani vyno gamykla esanti netoliese.
Kaime ir prie jo yra 7 cerkvės: Sameba (XIX amžaus), Kviratcckoveli (V-VII amžiaus), Sveticchoveli (XIV-XVIII amžiaus), Šv.Giorgi (XIV-XVIII amžiaus), Charistavi, Redžachi ir Kvavis Sakdari. Prie kaimo yra XVIII amžiaus bokšto griuvėsiai. Išliko tik vienas aukštas.

Achašeni. Šv.Giorgi cerkvė Achašeni. Kvirike cerkvė Achašeni. Kvirike cerkvė
Achašeni. Šv.Giorgi cerkvė Achašeni. Kvirike cerkvė Achašeni. Kvirike cerkvė

Achašeni Šv.Giorgi cerkvė pastatyta iš akmenų ir plytų XIV amžiuje, perstatyta XVIII amžiuje. Cerkvės stogas iš akmens plokščių. Cerkvė stovi kalno šlaite, į vakarus nuo kaimo, 663 m virš jūros lygio.
Achašeni Kviracchoveli nedidelė vienos navos cerkvė pastatyta iš akmenų V-VII amžiuje. Matosi, kad keletą kartų buvo remontuota. Cerkvė stovi kalno šlaite, į vakarus nuo kaimo, 564 m virš jūros lygio.
Achašeni Sameba cerkvė pastatyta iš plytų ir akmenų XIX amžiuje. Cerkvė veikianti. Cerkvė yra kaimo vakariniame pakraštyje, 499 m aukštyje.

Gruzija

Kiek apgriuvusi Achašeni Sveticchoveli cerkvė pastatyta iš akmenų ir plytų XIV-XVIII amžiuose. Anksčiau ant cerkvės buvo varpinės bokštelis, cerkvės viduje išliko nedideli XV-XVI amžių vietinių dailininkų tapyta Šv.Marijos freska. Cerkvė stovi kalno šlaite, į vakarus nuo kaimo, 610 m virš jūros lygio. Prie cerkvės yra čia palaidotų didikų, šventikų ir cerkvės darbuotojų antkapiai su senoviškais gruziniškais užrašais.

Achašeni. Sameba cerkvė Achašeni, Sveticchoveli cerkvė Achašeni. Sameba cerkvė
Achašeni. Sameba cerkvė Achašeni, Sveticchoveli cerkvė Achašeni. Sameba cerkvė
© 2015 J.D.Endriukaitis