Tbilisis, Sololaki rajonas

Sololaki žemėlapis

Sololaki (სოლოლაკი) - vienas iš centrinių Tbilisio rajonų, įduboje tarp Mtacminda kalno ir Sololaki kalnagūbrio, į vakarus nuo Senamiesčio. Jame nėra įžymybių, bet jo kvartalai gana jaukūs ir įdomūs savo buities atmosfera.
Tbilisio emyrato laikais arabai iškasė kanalą nuo aukštumų prie Kodžori kaimo žemyn, iki miesto. Jis buvo skirtas sodų drėkinimui buvusių toje vietoje kur dabar Botanikos sodas. Manoma, kad kanalas (sululach) ėjo kalnų ketera, kurį pavadino Sololaki kalnagūbriu. Kalnagūbrio pavadinimą perėmė ir rajonas.

Beveik visada čia augo sodai. Sololaki kanalas dar veikė XIX amžiuje, jo vanduo buvo mokamas, 1 valanda laistymo kainavo 1 sidabrinį rublį. Sioni soboro sodai laistyti po 4 valandas per savaitę, kunigaikščių Muchrani sodai - po 12 valandų. Vėliau sodai buvo užstatyti namais, jų nebeliko.
Rajono pakraštyje yra Tbilisio merijos pastatas, jame turizmo informacijos centras. Sololaki rajonas į dešinę ir už merijos pastato. Kairėje anksčiau stovėjo miesto siena, už jos - Senamiestis.
Pagrindinės rajono gatvės - Asatiani, Lermontovo ir Leonidze, jas kerta Dadiani, Tabidze ir Mačabeli.

Sololaki. Asatiani gatvė Sololaki. Asatiani gatvė Sololaki. Mačabeli gatvė
Sololaki. Asatiani gatvė Sololaki. Asatiani gatvė Sololaki. Mačabeli gatvė
Author:Wowo Manipulations Author:dimitry Author:dimitry

Dadiani gatve kadaise ėjo miesto siena. Prie Dadiani gatvės posūkio į Leselidze gatvę stovėjo Digomi vartai. Dešiniuoju galu Dadiani gatvė remiasi į Sololaki keteros šlaitą. Anksčiau miesto siena nuo čia kilo šlaitu į viršų ir jungėsi su vienu iš Narikala tvirtovės bokštų. Šlaite yra išlikę šios sienos fragmentai.
Tabidze gatvė - sutvarkyta ir graži. Ji kaip ir pėsčiųjų gatvė, ja gali važiuoti tik specialius leidimus turintis transportas. Nuo Laisvės aikštės pusės įvažiavimas į gatvę pertvertas stulpeliais.

Gruzija

Lado Asatiani - pagrindinė rajono gatvė, kertanti Sololaki iš rytų į vakarus. Gatvė prasideda senamiestyje, prie Leselidze gatvės, tesiasi į vakarus, gale išsišakoja į Amagleba ir Kodžori gatves. Ant Asatiani ir Dadiani gatvių kampo stovi labai gražus namas su žydra veranda. Namas labai senas, pavaizduotas daugelyje senų Tbilisio paveikslų.
Leonidze gatvė - Sololaki ir Mtacminda rajonų riba. Gatvė prasideda Laisvės aikštėje, tęsiasi į vakarus, atsiremia į Jašvili gatvę. Anksčiau šia gatve ėjo kelias į Kodžori. Ant namo Nr.8 yra memorialinė lenta čia vaistininku dirbusiam lietuvių rašytojui Antanui Vienuoliui-Žukauskui.
Kodžori gatvė, grįsta akmenimis, stačiai kyla į šlaitą ir palaipsniui virsta keliu į Kodžori aukštumas. Nuo jos atsišakoja gatvelė vedanti prie Dangun Žengimo cerkvės, vienintelės Sololaki. Nuo cerkvės yra kelias į viršų, Sololaki kalnagūbrį ir "laukinis" takas kylantis į Mtacminda kalną.

Sololaki. Namas Amaghleba gatvėje Sololaki. Cavkisi gatvėlė Ivanišvili verslo centras
Sololaki. Namas Amaghleba gatvėje Sololaki. Cavkisi gatvėlė Ivanišvili verslo centras
Author:Ivane Goliadze Author:kacadze Author:Nodar (Zaza) Zviadadze

Sololaki kalnagūbris virš rajono kyla stačiais uolėtais skardžiais. Ant keteros stovi didžiulis modernus pastatas, pastatytas japono architekto. Jis matomas iš visų pusių. Pastatą pastatė oligarchas Borisas Ivanašvili. Dažnai jis vadinamas Ivanašvilio rezidencija, bet iš tikro yra verslo centras.

Atrodo, Sololaki - pats "skaniausias" Tbilisio rajonas. Rajone - vienos iš pigiausių ir įdomiausių Tbilisio maitinimo įstaigų. Asatiani gatvėje, prie 30 namo, yra visą parą veikianti kavinė; joje ruošia adžariškus chačiapuri ir kitokius nebrangius valgius kaip lobio už 2 larius. Personalas kartais bando "apskaičiuoti", patikrinkite sąskaitą. Dadiani gatvėje yra "Art's hostel" su kavine. Čia nebloga charčo ir dolma.
Duchanas "Rača", ant Dadiani ir Lermontovo gatvių kampo - gal būt geriausia pavalgymui vieta mieste. Duchanas yra pusrūsyje, meniu yra šašlykai už 5 larius, saperavi vynas po 4 larius už litrą ir dar daug ko skanaus.

Sololaki yra 2 hosteliai - "Nest Hostel" Paolo Iašvili gatvėje ir "Big Star Hostel" ant Leonidze ir Mačabeli gatvių kampo.

© 2015 J.D.Endriukaitis