Čapala tvirovė

Čapala (ჭაპალა) - kaimas dešiniajame Mašavera upės krante, 8 km į rytus nuo Bolnisi miesto. 2002 metais kaime gyveno 1623 žmonės.
Apie 1 km į pietus nuo kaimo yra viduramžių tvirtovė, jos papėdėje yra cerkvė. Prie Mašavera upės yra kitos XVII amžiaus cerkvės griuvėsiai. Kaime, per Mašavera upę yra arkinis akmeninis XVII amžiaus tiltas.

Čapala tvirovė Čapala tvirovė Čapala tvirovė. Cerkvė
Čapala tvirovė Čapala tvirovė Čapala tvirovė. Cerkvė

Čapala tvirovė (ჭაპალის ციხე) -didelė, bet blogai išlikusi tvirtovė ant aukštos kalvos apie 1 km į pietus nuo Čapala kaimo, apie 1,5 km nuo Mašavera upės dešiniojo kranto. Aukštutinė pilis pastatyta ant aukštos uolos, jos papėdėje anksčiau stovėjo žemutinė pilis, čia išliko pirčių griuvėsiai ir sienų fragmentai. Po tvirtovę galima ilgai vaikščioti, nuo jos atsiveria gražios apylinkių panoramos.

Tvirtovė įsigudrino beveik nepatekti į rašytinius šaltinius, pirmą kartą minima XVII amžiuje, kaip priklausanti kunigaigščiams Sologašvili. 1749 metais tvirtovė atiteko kunikaikščiui Dmitri Orbeliani. Keista, bet tvirtovė nepateko į Vachušti Bagrationi XVIII amžiuje sudarytą beveik 500 Gruzijos cerkvių ir tvirtovių sąrašą, nors tada priklausė kunigaikščiams Orbeliani ir nebuvo apleista.
Archeologai nustatė, kad čia kai kurie pastatai buvo pastatyti X amžiuje, vandens saugyklos pastatytos XI-XIII amžiuje.
Surasti tvirtovę nesunku. Ji gerai matosi nuo kelio Marneuli-Bolnisi, ypač tarp kaimų Muchrana ir Račisubani. 1,4 km į vakarus nuo Muchrana kaimo yra posūkis į pietus, už 0,6 m akmeninis arkinis tiltas per Mašaverą upę, dar už 0,35 km T formos sankryža, joje sukti į dešinę. Už 0,7 km pasukame į kairę ir atvažiuojame prie tvirtovės.

Čapala tvirovė Panorama nuo Čapala tvirovės Senas tiltas per Mašaverą upę
Čapala tvirovė Panorama nuo Čapala tvirovės Senas tiltas per Mašaverą upę
Author:Gabriel A Author:Davit Berishvili Author:Rufet_R4H

Tvirtovė stovi ant aukštos kalvos kuri turi dvi viršūnes ir balną tarp jų. Rytinė viršūnė žemesnė, ant jos stovėjo bokštas iš kurio liko tik pamatai. Į šią viršūnę veda uoloje iškirsti laiptai. Balnas tarp viršūnių - lygi, apie 60х50 m ploto vieta. Čia stovėjo visi pagrindinai pastatai. Čia išliko 2 pastatų, gali būti pirčių, likučiai. Balnas buvo aptvertas plytų-akmens siena, panašia technologija pastatyta Tbilisio tvirtovė Narikala.
Vakarinė viršūnė taip pat įdomi. Matosi, kad ant jos, keliais lygiais, buvo pastatyta nemažai statinių. Jeigu apeiti uolą iš kairės pamatysite tris vandens saugyklas iškirstas uoloje.

Gruzija

Takas į uolos viršų vingiuotas, jame iškirsti laipteliai. Nuo uolos viršūnės tvirtovės apačioje nesimato, bet atsiveria plačios apylinkių panoramos.
Tvirtovė aiškiai buvo nemaža ir svarbi, stovėjo ant kelio, čia turėjo praeiti ir gruzinų ir persų kariuomenės, bet niekas apie ją nerašo. Apie 6 km nuo jos yra Nachiduri kaimas, prie kurio, XV ir XVI amžiuje įvyko du dideli mūšiai, netoliese Bolnisi Sioni ir Cugrugašeni ir senas kelias (per Poladauri) į Armėniją, bet Čapala tvirtovės niekas nepastebi.
© 2015 J.D.Endriukaitis