Metechi katedra

Metechi (მეტეხი) - kaimas dešiniajame Mtkvari upės krante, 560 m aukštyje, prie kelio Kaspi-Achalkalaki, 10 km į vakarus nuo Kaspi. 3089 gyventojai (2002).
Kaimo šiaurinėje dalyje stovi Dievo Motinos katedra, apie 100 m į pietvakarius nuo jos, nedidelė aikštė - kaimo centras. Prie aikštės yra keletas parduotuvių ir chinkalinė su alumi. Metechi patogiausia pasiekti iš Kaspi asfaltuotu keliu.
Metechi Kviraccoveli cerkvė yra kaimo vakaruose. Cerkvė (9,7x6 m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš tašytų akmenų.

Metechi cerkvė Metechi cerkvė Metechi cerkvė
Metechi cerkvė Metechi cerkvė Metechi cerkvė
Author:shavloxa Author:Sergey Brandys Author:Nika Mchedlidze

Metechi Dievo Motinos katedra (მეტეხის ღვთისმშობლის ტაძარი) stovi šiaurinėje kaimo dalyje, netoli kaimo centrinės aikštės. Dabar čia yra veikiantis vienuolynas, kurį sudaro: Dievo Motinos katedra, ją juosianti siena su bokštais ir varpinė.
Pastatai ne kartą remontuoti. Vėlyvaisiais viduramžiais suremontuotas cerkvės kupolas, viršutinės sienų dalys ir raižyti ornamentai. 1968 metais stogas uždengtas čerpėmis. 2009-2010 metais katedra restauruota.

Kryžiaus-kupolo tipo cerkvė (15x20 m) pastatyta iš kruopščiai aptašytų bazalto blokų XIII amžiuje, buvusios, V amžiuje karaliaus Vachtango Gorgasali pastatytos, bazilikos vietoje. Katedra kiek panaši į Sveticchoveli katedrą, bet jos kupolas kiek kūgio formos, tuo katedra išsiskiria nuo kitų Gruzijos cerkvių.
Cerkvės sienose yra nedidelis kiekis žalių akmenų, ji turi dvejas duris. Kupolas turi 12 langų. Cerkvė negausiai dekoruota raižiniais akmenyje, jos sienose išliko keletas akmens blokų su reljefiniais raižiniais.

Metechi cerkvė Metechi cerkvė Metechi cerkvė
Metechi cerkvė Metechi cerkvė Metechi cerkvė
Author:Manuchar GHavtadze Author:AKH Author:Sergey Brandys

Cerkvę supa (70x60 m) apie 0,7 m storio siena pastatyta iš akmens gabalų, joje įmūryta daug didžiulių akmenų, plytų. Siena ir bokštai pastatyti vėlyvaisiais viduramžiais, XIX amžiuje prie vakarinės sienos pastatytas ūkinis pastatas. Pietinėje sienoje yra vartai. Sienos šiaurės vakarinėje ir pietrytinėje dalyje buvo bokštai. Vienas iš jų buvo stačiakampio formos, dabar visiškai sugriuvęs, kitas - į viršų siaurėjančio cilindro formos.
Varpinė pastatyta XIX amžiuje iš plytų ant cilindrinio bokšto.

© 2016 J.D.Endriukaitis