Schvitori kaimas

Schvitori (სხვიტორი) - kaimas Naurtsevi kalno pietiniame šlaite, prie Čichuri upės (Kvirila dešiniojo intako), 460-520 m aukštyje, 3 km į šiaurės rytus nuo Sačchere. Tarp kaimo ir Sačchere miesto aiškios ribos nėra, jie susijungia. 914 gyventojų (2002).
Pro kaimą eina asfaltuotas kelias Sačchere-Perevi, į šiaurę, Čichuri upės tarpekliu, eina apie 5 km ilgio žvyrkelis į kalnus, vietinės svarbos Kvereti balneologinį kurortą. Kvereti yra 570 m aukštyje.

Šiaurinėje kaimo pusėje prasideda neaukšti, apaugę mišku kalnai.
Kaime ir prie jo yra Schvitori Išgelbėtojo ir Kvereti Šv.Marijos (joje palaidoti Akaki Cereteli brolis ir sesuo) cerkvės. Manoma, kad cerkvė pastatyta XVII amžiuje, kai kunigaikščiai Cereteli iš Kartli persikėlė gyventi į Aukštutinę Imeretiją. Kaime, ir prie jo, yra keletas, nedidelių, veikiančių vandens malūnų. Kai kurie iš jų, atrodo, pastatyti gana seniai.

Schvitori. A.Cereteli namas-muziejus A.Cereteli namo-muziejaus kieme A.Cereteli namo-muziejaus kieme
Schvitori. A.Cereteli namas-muziejus A.Cereteli namo-muziejaus kieme A.Cereteli namo-muziejaus kieme
Author:GABUNIA GRIGOL Author:GABUNIA GRIGOL Author:GABUNIA GRIGOL

Kaime gimė žymus gruzinų poetas ir visuomenės veikėjas Akaki Cereteli (1840-1915). Schvitori yra jo namas-muziejus gerai matomas nuo kelio. Muziejus stovi ant kalno šlaito, dideliame name-rūmuose. Rūmai, pagal užrašą ant sienos, pastatyti 1834 metais. 1991 metų žemės drebėjimas kiek apgriovė pastatą, dabar viskas suremontuota. Muziejaus teritorija aptverta akmenine tvora, sutvarkyta, labai jauki.

Gruzija

Muziejus įsikūręs kunigaikščių Cereteli giminės name-rūmuose (apie 600 m² ploto). Name pamatysime rašytojo ir jo tėvų asmeninius daiktus: buities reikmenis, drabužius; XIX amžiaus I-osios pusės Prancūzijoje, Italijoje ir Vokietijoje pagamintus baldus, indus, didelę biblioteką (knygos gruzinų, prancūzų, rusų kalbomis), rašytojo ir kitų visuomenės veikėjų rankraščius.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00. Bilieto kaina 1 GEL.

Schvitori. A.Cereteli namas-muziejus Schvitori. A.Cereteli namas-muziejus Sačchere muziejaus teritorija
Schvitori. A.Cereteli namas-muziejus Schvitori. A.Cereteli namas-muziejus Sačchere muziejaus teritorija
Author:GABUNIA GRIGOL Author:zabakhidze Author:zabakhidze

Netoliese yra dar vienas muziejus - nedidelis Sačchere muziejus. Muziejuje eksponuojama: municipalitete archeologų iškasti radiniai: III amžiaus p.m.e.bronzos kirviai, ietigaliai, smeigtukai, koljė, akmens plokštė su žmogaus atvaizdu; XIX-XX amžių buities ir etnografiniai daiktai; evangelijos ir biblijos 1825 metais išspausdintos Sačchere spaustuvėje.
Muziejaus teritorijoje stovi keletas senovinių medinių namelių. Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 0,5 GEL, su gidu - 1 GEL.

© 2015 J.D.Endriukaitis