Kaspi miesto apylinkės

Kldemagala tvirtovė (კლდემაღალას ციხე), Arsena tvirtovė yra ant aukšto kalno Lechura upės dešiniajame krante, apie 5 km į šiaurę nuo Kaspi, gerai matosi nuo kelio į Kaspi.
V-VI amžiuje pastatyta tvirtovė gynė Kaspi miestą nuo priešų antpuolių. Senasis tvirtovės vardas pamirštas, dabar žmonės ją vadina Arsena pilimi. Tvirtovę, Kldemagala pavadinimu, XVIII amžiuje mini Vachušti Bagrationi.
Dabar iš tvirtovės išliko tik keturių aukštų bokštas ir sienų likučiai. Bokštas (11 m aukščio, sienų storis 2 m) pastatytas iš pilkų ir geltonų akmenų gabalų, jo išoriniai kampai truputį suapvalinti.

Kaspi Archangelų cerkvė (თეთრახევის მამების ეკლესია) yra ant Mtkvari upės dešinio kranto, 3,6 km į vakarus nuo Kaspi miesto centro. Cerkvė (10,7x5m) pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš skirtingo dydžio ir formos akmenų. Cerkvės vidus ištinkuotas, išliko freskos. Rytinės sienos lango rėmas dekoruotas apvalių kryžių raižiniais.
Į pietus nuo cerkvės yra apgriuvęs keturių aukštų bokštas (9,9x3,35 m), pastatytas iš mažesnių negu cerkvės akmenų.

Kldemagala tvirtovė Tetrachevi cerkvės griuvėsiai Tetrachevi tarpeklis
Kldemagala tvirtovė Tetrachevi cerkvės griuvėsiai Tetrachevi tarpeklis
Author:Nika Joxadze Author:joxara Author:Alexander Souladze

Tetrachevi Tėvų cerkvės (თეთრახევის მამების ეკლესია) griuvėsiai yra Clevi kalnagūbrio šlaite, Tetrachevi tarpeklio pradžioje, 6,5 km į šiaurės vakarus nuo Kaspi centro. Nuo miesto centro reikia važiuoti 4,5 km į vakarus keliu į Achalkalaki, už tilto per upelį pasukti į dešinę, į gruntinį kelią vedantį prie cerkvės. Už 2 km pasieksime Tetrachevi (Baltąjį) tarpeklį, kurį supa balto kalkakmenio šlaitai. Dar už 1,8 km kelias baigiasi, paskutinius 300 metrų iki cerkvės griuvėsių reikia pakilti pėsčiomis.

Gruzija

Cerkvė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais buvusio čia vienuolyno vietoje, kuriame buvo palaidotas vienas iš asirų vienuolių, Tadeoz Stepancmindeli, Urbnisi soboro įkūrėjas. Jo kapas niekaip nepažymėtas, ir vargiai yra išlikęs, nors vieta lankoma maldininkų.
Stipriai apgriuvusi cerkvė (11,2x6,5 m) pastatyta iš akmenų gabalų, išliko tik jos sienos.

Bokštas prie Archangelų cerkvės Kaspi antikos laikų kapai Kaspi antikos laikų kapai
Bokštas prie Archangelų cerkvės Kaspi antikos laikų kapai Kaspi antikos laikų kapai
Author:Nika Joxadze Author:joxar Author:Nika Joxadze

Kaspi antikos laikų kapai yra 2,7 km (tiesiąja) į šiaurės vakarus nuo miesto centro. Nuo Giorgi Saakadze aikštės reikia eiti (važiuoti) į šiaurę Kostava gatve, už policijos pastato (850 m) sankryžoje pasukti į kairę, į 26 Maisi gatvę. Už 750 m gatvė atsiremia į Cereteli gatvę, ja sukti į kairę, už 200 m pasieksime miesto pakraštį, gatvė palaipsniui virsta gruntiniu keliu, dar už 200 m atsiremia į griovą, suka į pietus, ir už 100 m atsiremia į gruntinį kelią einantį į vakarus prie kapų. Nuo čia iki kapų uolos 500 m, jas galima pasiekti didesnio pravažiuojamumo transportu ar pėsčiomis.
Kapai yra atskirai stovinčioje kalkakmenio uoloje iškaltose keturiose ertmėse. Ertmės yra 1,6-2,5 m ilgio, 1,3-2,5 m pločio ir 1,4-1,8 m aukščio. Kapuose buvo laidojama vėlyvosios antikos laikais - ankstyvaisiais viduramžiais.

© 2016 J.D.Endriukaitis