Ackuri

Ackuri (აწყური) - kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytų prieškalnėse, prie Berchevis upės (Alazani dešiniojo intako), 580 m aukštyje, prie kelio Telavi-Achmeta, 16 km į pietryčius nuo Achmeta. 622 gyventojai (2002).
Kaime ir jo apylinkėse yra Šv.Elia, Kviracchoveli, Dievo Motinos, Camebuli, Šv.Tevdore cerkvės, Mezvrišvili bokštas ir Baltoji Giorgi cerkvė.

Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė
Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė
Author:niko2saso Author:Lasha_Gabelia Author:Archil Kikvadze

Baltoji Giorgi cerkvė (Tetri Giorgi, თეთრი გიორგის ეკლესია) yra ant aukštos kalvos 2 km į pietus nuo Ackuri kaimo. Kompleksą sudaro: Šv.Giorgi cerkvė, varpinė, siena aplink ją ir ūkiniai pastatai. Cerkvė ir siena pastatyta X-XIII amžiuose, varpinė - XVI amžiuje, ūkiniai pastatai - XIX-XX amžiuose.

Šv.Giorgi cerkvė yra kryžiaus-kupolo tipo, ištęsta į rytus ir vakarus. Cerkvė yra trijų sluoksnių statybos, rytinė jos pusė ir kupolas pastatytas XVI amžiuje iš plytų. 1988 metais cerkvės vidus ištapytas. Cerkvė veikianti, priklauso Alaverdi vyskupijai.
Kasmet, rugpjūčio 28 dieną, čia vyksta Baltojo Giorgi šventė, kurios metu žmonės tris arba septynis kartus eina aplink cerkvės sieną.

Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Kviracchoveli cerkvė
Ackuri Tetri Giorgi cerkvė Ackuri Kviracchoveli cerkvė Ackuri Kviracchoveli cerkvė
Author:Archil Kikvadze Author:lukatar Author:lukatar

Ackuri Kviracchoveli cerkvė (აწყურის კვირაცხოვლის ეკლესია) yra ant kalno, 1 km į pietus nuo kaimo. Apgriuvusi nedidelė (3,65x3,1 m) cerkvė pastatyta iš nedidelių akmenų vėlyvaisiais viduramžiais.
Ackuri Dievo Motinos cerkvė (აწყურის ღვთისმშობლის ეკლესია) yra kaimo viduryje, pastatyta iš plytų XIX amžiuje.
Ackuri Kankinių cerkvė (აწყურის წამებულის ეკლესია) yra į pietus nuo kaimo, 450 m į pietvakarius nuo Tetri Giorgi cerkvės. Vienos navos (7,9x5,6 m) cerkvė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš nedidelių akmenų ir plytų.

Gruzija

Ackuri Šv.Tevdore cerkvė (აწყურის წმინდა თევდორეს ეკლესია) yra į pietus nuo kaimo, 300 m į šiaurės rytus nuo Tetri Giorgi cerkvės. Vienos navos (7,2x3,3 m) cerkvė pastatyta vėlyvaisiais viduramžiais iš nedidelių akmenų. 1970 metais vietiniai gyventojai atstatė iš plytų apgriuvusiais cerkvės dalis.

© 2016 J.D.Endriukaitis