Loki kalnagūbris. Achkepri-Bolnisi

Loki kalnagūbrio žemėlapis

Dviejų dienų, nesunkus, 23 km ilgio trekingo maršrutas nuo Achkepri kaimo Marneuli municipalitete iki Bolnisi kaimo Bolnisi municipalitete, Mažojo Kaukazo Loki kalnagūbryje, kelias beveik visą laiką eina žemyn miškingais upelių tarpekliais.
Maršrutą geriausiai pradėti Achkepri kaime 1020 m virš jūros lygio ir baigti Bolnisi kaime 600 m virš jūros lygio, kelias beveik visą laiką leidžiasi žemyn.
Achkerpi kaimo pavadinimas iškreiptas turikiškas pavadinimas Ak-Kerpiu (Baltas tiltas). Dabar kaime gyvena armėnai, kaimas yra netoli Gruzijos-Armėnijos sienos. Kaimą galima pasiekti maršrutiniu mikroautobusu iš Tbilisio. "Maršrutkės" važiuoja iš aikštės prie Samgori metro stoties.
Pačiame Achkerpi kaime nieko įdomaus nėra, net parduotuvės nesimato, apžiūrėti Chudžabi vienuolyną problematiška, į rytus nuo kaimo XI amžiaus Choranašat vienuolyno liekanos. Kaime yra senovinis tiltas per Achkerpisckali (Achkerpičai) upę.
Kaime prasideda gruntinis kelias į Uljanovkos kaimą, visą laiką reikia eiti palei upę. Uljanovkoje anksčiau gyveno rusai ir graikai, dabar kaimas beveik negyvenamas. Kaime atrodo gyvenama tik vasarą. Iki Uljanovkos 3,2 km. Kaime yra kryžkelė, sukti kairėn, keliu einančiu palei Achkerpisckali upę.
Nuo Uljanovkos kelias 5,4 km eina mišku iki Achkerpisckali ir Poladaurisckali (Giul-Magometčai) upių santakos. Žemiau santakos, kelias brasta pereina į kitą Poladaurisckali upės pusę. Už brastos prie kelio yra rodyklė į Orchevi vyrų vienuolyną - jis netoli, ant kalvos. Vienuolyne yra cerkvė ir vienuolių nameliai. Netoli rodyklės į vienuolyną atsišakoja kelias į dešinę, vedantis prie Tamaros tilto. Už 0,5 km kelias atveda prie nedidelės laukymės su stalais ir stogine. Čia kiek šiukšlina, bet šalia yra vanduo. Šalia - gražus senovinis akmeninis arkinis tiltas per nedidelį kanjoną, kaip ir daugelis tokių tiltų Gruzijoje vadinamas Tamaros tiltu. Tarpeklyje, už kanjono, yra gilesnių vietų, esant karštam orui, galima išsimaudyti. Laukymėje patogu pasistatyti palapinę ir pernakvoti.

Iš laukymės reikia grįžti į pagrindinį kelią. Juo dar 8 km iki Poladauri kaimo, paskutiniai 2-3 km patys gražiausi.
Įdomu, kad anksčiau šios vietovės buvo apgyvendintos: visur yra sulaukėjusių sodų, netoli tilto yra cerkvės griuvėsiai, vietomis yra namų griuvėsiai. Senovėje tarpekliu ėjo svarbus prekybinis kelias į Armėniją. 1918 metų gruodžio mėnesį, Gruzijos-Armėnijos karo metu, Keterinenfeld (dabar Bolnisi) šiuo keliu puolė armėnų kariuomenė. Gruodžio 14 d. pasiekė Katerinenfeld, 31 d. - pasuko atgal.

Tiltas Achkepri kaime Tamaros tiltas Berdikis tvirtovė
Tiltas Achkepri kaime Tamaros tiltas Berdikis tvirtovė

Prieš Poladauri kaimą aukštai ant uolėto kalno stovi Berdikis tvirtovė. Į ją verta užlipti.
Prie Poladauri kaimo yra Poladaurisckali ir Lokisckali upių santaka, žemiau upė vadinasi Bolnisisckali. Kaime yra vėlyvųjų viduramžių cerkvė. Nuo Poladauri iki Bolnisi kaimo 5,8 km, iki Bolnisi Sioni bazilikos - 6,4 km. Nuo jos 1,7 km į rytus yra Cugrugašeni vienuolynas.

Gruzija

Pakeliui į Bolnisi kaimą praeisime Samcevrisi kaimą, kuriame yra X-XI amžiaus apgriuvusi Tetri (Baltoji) cerkvė, virš kaimo, taip pat apgriuvusi XVI amžiaus cerkvė.
Bolnisi kaime prasideda asfaltuotas kelias, čia jau nėra labai sunku susirasti transportą į Bolnisi miestą. Atstumas - apie 11 km. Pakeliui dar galima apžiūrėti Kvemo Bolnisi kaime, prie kelio stovinčią, V-VI amžiaus, trijų cerkvių Šv.Giorgi baziliką.
Iš Bolnisi miesto nesunku maršrutiniu autobusu pasiekti Tbilisį.
© 2015 J.D.Endriukaitis