Dušeti miestas

Dušeti (დუშეთი) - nedidelis miestas, 2002 metais jame gyveno 4 600 žmonių. Miestas yra abiejuose Dušetischevi upės krantuose, 900 m virš jūros lygio, 47 km nuo Tbilisio.
Istoriniuose šaltiniuose miestas pirmą kartą paminėtas 1215 metais. XVII amžiuje mieste buvo Aragvi eristavų (kunigaikščių) rezidencija, kai eristavija buvo panaikinta miestas žymiai sumažėjo. 1626 metais netoli miesto, prie Bazaleti ežero, įvyko kautynės tarp Kachetijos karaliaus ir kunigaikščio Giorgi Saakadze Kartli kariuomenių. 1802 metais tapo naujai įkurtos Dušeti srities centru. 1922 metais prasidėjo sukilimas prieš sovietų valdžią Chevsuretijoje. Sukilėliai užėmė Dušeti, miestas tapo sukilimo centru, bet sukilėliai miesto išlaikyti nesugebėjo.

Dušeti miestas Dušeti. Centrinė aikštė Dušeti. Šv.Nikolozi cerkvė
Dušeti miestas Dušeti. Centrinė aikštė Dušeti. Šv.Nikolozi cerkvė
Author:forshpile Author:forshpile Author:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dušeti turistai lankosi retai, viešbučių ar svečių namų, atrodo nėra. Miestas tylus, šiaurėje beveik visada matosi snieguotos Didžiojo Kaukazo kalnų viršūnės. Per miestą teka graži, nors kiek ir šiukšlina, nedidelė Dušetischevi upė. Mieste yra teatras, muziejus ir geofizikos observatorija.
Miesto išplanavimas gana paprastas, daugiausiai stačiakampis. Pagrindinė miesto gatvė - Stalino, einanti iš pietryčių į pietvakarius per visą miestą, jeigu įvažiuoti į miestą nuo Gruzinų Karo kelio pusės, kelias vedantis į miestą virsta šia gatve. Miesto viduryje ją statmenai kerta kita pagrindinė Rustaveli gatvė, prie sankryžos yra nedidelė aikštė. Prie aikštės yra administracijos pastatas, teatras. Priešais administracijos pastatą - skveras, jame stovi paminklas Važa Pšaveli.

Jeigu nuo aikštės eiti Rustaveli gatve į šiaurės rytus, už 50 m prasideda nedidelis (130x110 m) parkas, jame stovi Šv.Nikolozi cerkvė. Cerkvė pastatyta sąlyginai neseniai, senesnės cerkvės vietoje, viduje visos ikonos naujos.
Priešais cerkvę, Rustaveli gatvėje, naujas policijos pastatas, šalia "Liberti" banko skyrius, valiutos keitykla ir bankomatas.
Jeigu eiti Rustaveli gatve iki galo, tada pasukti į dešinę, už 180 m atsiremsite į IX-X amžiaus nedidelę vienos navos Šv.Giorgi cerkvę. Šalia jos keletas senų antkapių.

Dušeti miesto gatvė Dušeti miesto gatvė Čilašvili pilis
Dušeti miesto gatvė Dušeti miesto gatvė Čilašvili pilis
Author:პაატა შ Author:A.Muhranoff Author:Mtiuli777

Kiek toliau yra aukštas, XVIII amžiuje pastatytas, bokštas, matomas beveik iš viso miesto.
Jeigu nuo centrinės aikštės eiti Rustaveli gatve į pietvakarius, už 200 m, kairėje, bus nedidelis, gana šiukšlinas, turgus, dar už 200 m, dešinėje, beveik nepastebima autobusų stotis.
Netoliese, Milachvriantkari mikrorajone, yra miesto muziejus. Jame eksponuojama 9484 eksponatų, tarp jų archeologų ar atsitiktinai rasti radiniai (3000 vnt.) nuo ankstyvosios Bronzos amžiaus iki vėlyvųjų viduramžių, etnografinė medžiaga, audinių kolekcija (kalniečių kilimai, tradiciniai drabužiai ir papuošalai), stiklo ir keramikos dirbiniai.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00, lankymas nemokamas.

Gruzija

Viešbučių ir svečių namų mieste nėra, visas turistinis verslas yra piečiau, prie Bazaleti ežero. Mieste yra gana neblogos parduotuvės. "Maršrutkė" iš Tbilisio į Dušeti kainuoja 2,5 GEL.
Miesto vakariniame pakraštyje yra Čilašvili pilis. Ją sudaro pagrindinis bokštas, siena su bokštais, cerkvė, gyvenamieji ir ūkiniai pastatai. Pilis pastatyta XVII-XVIII amžiuose, pilies perstatymas baigtas 1800 metais, paskutiniais Kartli karalystės gyvavimo metais. Pilį įsirengė aukštas valstybės pareigūnas Glacha Čiladze (Čilašvili). Sovietų valdžios metais pilyje buvo mokykla, vėliau žemės ūkio mašinų bazė ir remonto dirbtuvės. 1973 metais dalis pilies sudegė, tais pačiais metais joje įsikūrė archeologijos centras, vėliau, rytinėje dalyje - archeologijos ekspedicijos bazė. Pilis dabar kiek apleista. Pilies rytinėje dalyje planuojama įkurti Archeologijos muziejų.
© 2015 J.D.Endriukaitis