Žinvali

Žinvali, Žinvani (ჟინვალი, ჟინვანი) - miestelis Aragvi upės dešiniajame krante, 760 m aukštyje, prie Gruzinų Karo kelio, 48 km nuo Tbilisio centro. 2002 metais miestelyje gyveno 1900 žmonių. Žinvali - apylinkės centras, joje yra Aranisi, Bzikurtkari, Bodavi, Chartišo, Chirauša, Činti, Etvalisi, Gudrukhi, Kvemo Chorchi, Lauša, Meneso, Nedzichi, Pudznari, Scropavi, Sondisvela, Tvalivi, Ubani, Zemo Chorchi kaimai.

Miestelis buvo įkurtas pradėjus statyti Žinvali hidroelektrinę, į jį persikėlė dalis užtvindytų kaimų gyventojų. Senasis Žinvali kaimas buvo į šiaurę nuo dabartinio, netoli užtvankos, dabar beveik visas užtvindytas. Ant aukšto tvenkinio kranto išliko Žinvali cerkvės ir tvirtovės su cerkve griuvėsiai.
Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad Žinvali įsikūrė XII amžiaus 2-oje pusėje. Vachušti mini (XVIII amžiuje) Žinvali "seną miestą".

Žinvali vandens saugykla Žinvali vandens saugykla Žinvali užtvanka
Žinvali vandens saugykla Žinvali vandens saugykla Žinvali užtvanka
Author:dmdomba Author:Pavlo Dyban Author:Dimit.

Žinvali hidroelektrinė. Hidroelektrinės užtvanka (102 m aukščio ir 415 m ilgio) yra 3,5 km į šiaurę nuo miestelio, požeminis hidroelektrinės pastatas - kiek žemiau užtvankos. Pirmoji elektrinės turbina pradėjo veikti 1985 metais. Dabar yra 4 turbinos, elektrinės galingumas 130 Mw, vidutiniškai per metus pagaminama 484 milijonai kilovatvalandžių energijos. Be elektros energijos gamybos, tvenkinys yra svarbus Tbilisio aprūpinimui vandeniu. Pastačius užtvanką susidarė didelis Žinvali tvenkinys, kuris pilnai užsipildė 1986 metais. Tvenkinio tūris 520 milijonų m³, naudingas tūris - 370 milijonų m³, plotas apie 1,5 km².

Gruzija

Činti (ჩინთი) - kaimas kairiajame Aragvi upės krante, 680 m aukštyje, 1,5 į šiaurės rytus nuo Žinvali. 2002 metais kaime gyveno 222 žmonės.
Kaime yra gynybinių bokštų kompleksas. Pirmasis bokštas sugriuvęs, antrasis, 2 aukštų, pastatytas XVIII amžiaus pradžioje. Trečiasis, XV-XVIII amžiaus, 5 aukštų bokštas yra 30 m nuo antrojo.

Žinvali hidroelektrinė Žinvali. Monumentas prie kelio Bokštas Činti kaime
Žinvali hidroelektrinė Žinvali. Monumentas prie kelio Bokštas Činti kaime
Author:Archil Kikvadze Author:levani gogoladze Author:Lasha_Gabelia

Pudznari (ფუძნარი) - kaimas Bodavischevi upės aukštupyje, Kartli kalnagūbrio vakariniame šlaite, 1200 m aukštyje, prie kelio į Tianeti, 8 km į šiaurės rytus nuo Žinvali. 2002 metais kaime gyveno 11 žmonių.
Prie kaimo yra apgriuvusi Pudznari cerkvė, seniausia cerkvė su kupolu Gruzijos kalnų rajonuose. Cerkvė pastatyta XIII amžiaus pirmoje pusėje. Cerkvę supo akmeninė siena, kurios išliko tik fragmentai. Šiaurės vakaruose yra gyvenamojo namo likučiai. Cerkvė yra kryžiaus plano, 16,3x13 m dydžio. XVI-XVII amžiuje iš cerkvės šiaurės rytų pristatytas nedidelis priestatas.
Cerkvė apgriuvusi, nėra kupolo ir viršutinių sienų dalių, dalies fasado. Šiaurinė ir pietinė siena papuošta raižiniais. XV amžiuje cerkvė suremontuota.

Pudznari cerkvė Pudznari cerkvė Pudznari cerkvė
Pudznari cerkvė Pudznari cerkvė Pudznari cerkvė
Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Tvalivi (თვალივი) - kaimas kairiajame Pšavi Aragvi upės krante, Gormagli kalno vakariniame šlaite, 980 m aukštyje, 13 km į šiaurės rytus nuo Žinvali. 2002 metais kaime gyveno 80 žmonių.
Į pietvakarius nuo kaimo, ant miškingos plokštikalnės, yra architektūros kompleksas, pagrindinis jo pastatas - Šv.Giorgi cerkvė. Anksčiau ji buvo Charčašneli vyskupijos (jai priklausė Ertco, Chevsureti, Pšavi, pirmą kartą šaltiniuose jos vyskupas paminėtas XIII amžiuje) rezidencija. Vyskupija nustojo egzistuoti XIX amžiuje. Seniausia cerkvė pastatyta iš tufo uolienos iškirstų plytų ankstyvaisiais viduramžiais, XV amžiuje perstatyta ir atnaujinta. Viduje yra išlikusių freskų.
Cerkvę supa plona siena, jos pietrytinėje dalyje stovi 4 aukštų vartai. Už sienos dar yra nedidelė cerkvė ir pastatų griuvėsiai.
© 2015 J.D.Endriukaitis