Davit Garedžo vienuolynai

Davit Garedžo vienuolynai (დავითგარეჯის სამონასტრი) - vienas iš lankomiausių ir populiariausių Gruzijos turizmo objektų, yra Gardabani, Sagaredžo ir Signagi municipalitetuose; vienuolynai išsimėtę 30 km ilgio juostoje netoli Gruzijos-Azerbaidžano sienos.
Pagrindinis vienuolynas yra Davit Lavra, be jo yra dar 15 vienuolynų, ar jų grupių: Dodo Rka, Natlismcemeli, Bertubani, Udabno, Verangaredža, Camebuli, Čičchituri, Tetrsenakebi, Mravaltckaro, Saberebi, Pirukughmari, Kolagiri, Didi Kvabebi, Patara Kvabebi ir Satorge.

Dauguma iš šių vienuolynų sunkiai pasiekiami, gerų kelių į juos nėra, juos apeiti reikia ne vienos dienos. Daugiausiai lankomi vienuolynai prie Davit Lavra, taip pat Dodo vienuolynai ir Natlismcemeli vienuolynas.
Pagrindinę vienuolynų grupę prie Davit Lavra vienuolyno galima pasiekti iš Udabno kaimo (35 km nuo Sagaredžo) duobėtu asfaltuotu keliu (14 km). Dodo Rka vienuolynų grupė pasiekiama taip pat iš Udabno: važiuojant keliu į Davit Lavra už 4 km bus posūkis į dešinę, nuo jo gruntiniu keliu iki Dodo Rka apie 4,5 km.

Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Garedži vienuolyną įkūrė vienas iš asirų tėvų, Davidas. Šv.Davidas kartu su kitais asirų vienuoliais atėjo į Iberiją VI amžiuje. Pradžioje jie apsigyveno ant Zedazeni kalno, vėliau vienuoliai tęsė savo veiklą įvairiose Gruzijos vietose. Pradžioje Davidas apsigyveno ant Tbilisio Mtacminda kalno, ant jo yra jo ola ir cerkvė. Bet neužilgo įvyko konfliktas su Tbilisio zoroastrizmo pasekėjais ir Davidas persikėlė į negyvenamą vietovę, Garedži pusdykumę.
Kartu su savo mokiniu Lukijanu jis apsigyveno oloje, kurioje, pagal legendą, maitinosi šaknimis ir gėrė laukinių elnių pieną; taip pat nuo olos nuvijo drakoną.

Gruzija

Vėliau atsirado nemažai Davido pasekėjų, kurie išrausė olas smiltainio uolų masyve, netoli Davido olos, ar toliau. Taip atsirado Šv.Dodo įkurti Dodo Rka vienuolynai, Natlicmcebeli ir kiti vienuolynai.
Vienuolynas keletą kartų nukentėjo nuo užkariautojų. 1625 metais Irano šachas Abbas I išžudė visus vienuolius ir vienuolyną apleido.

Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas Davit Lavra vienuolynas
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Vienuolynas, Medėjos Mizvrišvili, tuometinės Kachetijos partijos sekretorės, dėka, prisimintas 1970-aisiais. Mizvrišvili aplankė vienuolyną, jos iniciatyva iki vienuolyno nutiesė asfaltuotą kelią, prie vienuolyno pastatė keletą namų, atvedė elektrą.
Tuo metu Udabno kaime gyveno azerbaidžaniečiai, įvyko etninis konfliktas, netgi šaudė į Medėją Mizvrišvili. Ji pasiskundė Gruzijos pirmajam partijos sekretoriui Ševarnadzei ir azerbaidžaniečius iš Udabno iškėlė. Jų vietoje apgyvendino svanus, kurie kaime gyvena ir dabar.
Gana keista, bet istorinė, archeologinė ir architektūrinė informacija apie tokius garsius ir Gruzijoje gerbiamus vienuolynus yra labai skurdi.

Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas
Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas Udabno vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:levan japoshvili Author:levan japoshvili

Apeiti visas prie Davit Lavra komplekso esančias olas sunku, užima daug laiko, todėl yra vadinamasis "mažasis ratas" įprastai lankomas turistų. Mažajame rate yra David Lavra ir Udabno vienuolynai. Ratas apeinamas apytiksliai per 2 valandas, neskubant - per 3.
Prie Davit Lavra yra automobilių stovėjimo aikštelė. Žemiau jos - sovietų laikotarpio pastatai. Netoli aikštelės prasideda "šventoji" komercija - netoliese yra cerkvės parduotuvė, kurioje pardavinėjamos ikonos, atvirukai ir suvenyrai, taip pat labai geras Chašmi-Saperavi vynas.
Už parduotuvės - Davit Lavra, jeigu pasukti į dešinę nuo parduotuvės - takas vedantis ant kalnagūbrio.
Iš pradžių geriausia apžiūrėti Davit Lavra. Tai pati gražiausia vieta: bokšteliai, nedidelės olos, gyvenamosios patalpos. uolos masyvas su olomis. Vienuolynas yra veikiantis, todėl lankytis leidžiama ne visur. Apatinėje vienuolyno dalyje stovi nedidelė Atsimainymo cerkvė. Cerkvėje, į kairę nuo altoriaus, yra Šv.Davido kapas. Kadaise čia buvo akmuo Davido atsineštas iš Jeruzalės, dabar jis yra Tbilisio patriarchate.

Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas
Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas Dodo Rka vienuolynas
Author:Ivane Goliadze Author:გუგა ხურციძე Author:levan japoshvili

Takas prasidedantis prie parduotuvės, vingiuodamas pakyla ant kalnagūbrio, nuo jo patogu fotografuoti Davit Lavra. Nuo kalnagūbrio matosi Azerbaidžano lygumos, Armėnijos kalnai tolumoje. Kalnagūbrio viršumi eina Gruzijos-Azerbaidžano siena. Prieš keletą metų tarp valstybių buvo kilęs nedidelis konfliktas dėl tikslios sienos vietos, bet dabar jis jau išspręstas.
Einat taku toliau, dešinėje stovi nedidelė cerkvė, o jį kairę eina takas, prie kurio yra nedidelės apgriuvusios olos. Jų viduje senovinės freskos, gaila labai sugadintos žmonių, greičiausiai musulmonų, - nugrandyti visi veidai. Tai ir yra Udabno vienuolynas.
Toliau taku pasieksime dar vieną cerkvę, nuo jos takas leidžiasi žemyn, prie Davit Lavra.
Nuo 2014 metų Davit Lavra galima pasiekti autobusu iš Tbilisio. Autobusas išvažiuoja 11:00 iš Puškino gatvės (netoli Laisvės aikštės). Kelionė kainuoja 25 GEL. Autobusas nuveža jus iki Davit Lavra, laukia ten 3 valandas, ir veža jus atgal į Tbilisį, pakeliui sustodamas pavalgymui Udabno kaime. Autobusas važinėja nuo gegužės pražios iki spalio 15 dienos.

© 2016 J.D.Endriukaitis