Chelvačauri municipalitetas

Chelvačauri municipalitetas

Chelvačauri municipalitetas (ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტი) šiaurėje ribojasi su Kobuleti, rytuose - su Keda municipalitetais, pietuose - su Turkija, vakaruose - su Batumiu ir Juodąja jūra. Municipaliteto administracinis centras - Chelvačauri miestelis.
Municipaliteto plotas 356,6 km², didžioji jo dalis kalnuota. Municipaliteto šiaurės vakarų dalis kalvota (Anaria, 410 m, ir Džvari, 418 m), pietvakarinė dalis - kiek aukštesnis, Juodąją jūrą ir Čorochi upę skiriantis, Mulvaneti kalnagūbris (860 m), rytinė dalis - Mescheti kalnagūbrio vakariniai šlaitai (Tirala, 1335 m), pietryčiuose Šamšcheti kalnagūbris (Muratkana, 1889 m) skiria Mačachelackali ir Ačarisckali upių slėnius.

Miško zona yra 500-1200 m aukštyje virš jūros lygio. Miškai lapuočių, juose dominuoja bukai. Miškuose veisiasi šakalai, vilkai, lokiai, elniai, stirnos, šikšnosparniai, kovai, sakalai, slankos, gulbės, antys ir putpelės.
Didžiausios municipaliteto upės: Čorochi, Ačarisckali, Mačachelackali, Korilisckali ir Barcchana.
Municipaliteto klimatas drėgnas subtropinis, vidutinė metinė temperatūra 12.8° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 1500 mm.
Municipalitete yra 64 kaimai, 2013 metais jame gyveno 62 100 žmonių.
Atkarpoje nuo Batumio iki Turkijos sienos yra vieni iš geriausių Gruzijos pajūrio kurortai: Gonio, Kvariati ir Sarpi. Sarpi yra, didžiausias šalyje, Gruzijos-Turkijos sienos perėjimo punktas.
Municipaliteto pietryčiuose yra istorinė Mačachela sritis, kurios didelė dalis ir istorinis jos centras Camili (Chertvisi) dabar yra Turkijoje. Nemažą Mačachela rajono dalį užima neseniai įsteigtas Mačachela nacionalinis parkas.
Municipaliteto šiaurės rytuose yra Mtirala nacionalinio parko dalis, bet į parką patenkama iš Kobuleti municipaliteto.
Municipalitete yra nemažai krioklių, lengviausiai pasiekiami iš jų yra prie Čchutuneti, Cchemlara, Mirveti kaimų. Nedidelis krioklys yra prie Sarpi.
Iš istorinių paminklų garsiausias yra antikos laikų Gonio tvirtovė, be jos yra Kalivaki ir Gvara tvirtovių griuvėsiai. Municipalitete yra Cchemlara, Čchutuneti, Kokoleti ir Mirveti viduramžių akmeniniai arkiniai tiltai ir viduramžiais pastatyta Achalšeni cerkvė.
Municipalitete yra trys muziejai: Zeda Čchutuneti ir du Achalšeni kaime.

Alchašeni kaimo centras
Alchašeni kaimo centras
Author:temur_dzidziguri
Alchašeni cerkvė
Alchašeni cerkvė
Author:Lasha Abuseridze
Alchašeni cerkvė
Alchašeni cerkvė
Author:Z.Nemsitsveridze

Chelvačauri (ხელვაჩაური) - nedidelis miestelis, municipaliteto administracinis centras, Čorochi upės dešiniajame krante, praktiškai Batumi priemiestis, nuo Batumio centro iki Chelvačauri apie 9 km. 1390 gyventojų (2011). Už miestelio Transadžarijos kelias palieka tankiai užstatytas teritorijas. Miestelyje nieko ypatingai įdomaus nėra.
Ačarisckali (აჭარისწყალი) - kaimas Ačarisckali upės dešiniajame krante, netoli jos santakos su Čorochi upe, 150 m aukštyje, prie Transadžarijos kelio, 18 km į pietryčius nuo Batumio. 229 gyventojai (2011).

Gruzija

Kaime prasideda kelias į Mačachela upės tarpeklį, jis yra kaip ir vartai į kalnuotąją Adžariją.
Kaime yra dabartinės statybos cerkvė, apie 1 km į rytus nuo kaimo, prie Transadžarijos kelio, yra didelis vyno centras "Adžarijos vyno namai" (აჭარული ღვინის სახლი). Iš tikro tai didelis restoranas: kiemas su staliukais pavėsinėse, jaukios vidinės restorano salės, rūsys su statinėmis ir sale "pasėdėti ir išgerti". Aplinka tvarkinga ir jauki.
Patiekalų kainos restorane, santykinai, labai didelės (pvz. salotos - 6 GEL), vynas irgi nepigus. Jeigu norite išleisti pinigus - apsilankykite, jeigu norite pavalgyti - paieškokite kitos vietos.
Alchašeni (ახალშენი) - kaimas Mescheti kalnagūbrio vakarinėse prieškalnėse, prie Barcchana upės, 80 m aukštyje, 6 km į rytus nuo Batumio centro. 2387 gyventojai (2011).
Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė ir net du muziejai.
Medžinisckali muziejus dirba kasdien, 10:00-18:00, įėjimas nemokamas. Jame yra 4286 eksponatų: vietinių dailininkų paveikslai, rankdarbiai, įvairūs Adžarijos kasdieninio gyvenimo ir etnografiniai daiktai ir kt.
Alchašeni muziejus dirba kasdien, 10:00-18:00, įėjimas nemokamas. Jame yra 342 eksponatai atspindintys Alchašeni kaimo istoriją: archeologų radiniai, monetos, įvairūs Adžarijos kasdieninio gyvenimo ir etnografiniai daiktai, vietinių dailininkų paveikslai, rankdarbiai ir kt.

Adžarijos vyno namai
Adžarijos vyno namai
Author:Merabi Merabi
Cchemlara tiltas
Cchemlara tiltas
Author:majasa
Ačaraagmarti krioklys
Ačaraagmarti krioklys
Author:Halit Kokoladze

Cchemlara (ცხემლარა) - kaimas Mačachelackali upės dešiniajame krante, 200-450 m aukštyje, 32 km į pietryčius nuo Batumio. 221 gyventojas (2011).
Kaime, prie kelio yra restoranas, taip pat 8 vietų svečių namai. Nakvynė su maitinimu kainuoja 60 GEL.
Kaime yra viduramžiais pastatytas akmeninis arkinis tiltas per Mačachelackali upę. Tilto ilgis 22 m, plotis jo viduryje 1,6 m. 2008 metais tiltas restauruotas. Šalia yra naujas kelio tiltas.
Apie 1 km į vakarus nuo kaimo, ant kairiojo Mačachelackali upės intako yra 40 m aukščio Ačaraagmarti krioklys. Prie krioklio prieiti labai sunku, jis neblogai matosi nuo kelio.
Čchutuneti (ჩხუტუნეთი). Du kaimai Kveda ir Zeda Čchutuneti Mačachela nacionalinaime parke, apie 3 km atstumu vienas nuo kito. Prie jų yra Kalivaki tvirtovės grivėsiai, du kriokliai, senovinis tiltas. Zeda Čchutuneti kaime yra muziejus. Plačiau Čchutuneti.
Gonio (გონიო) - kurortinė gyvenvietė 12 km į pietus nuo Batumio centro, ištįsusi abipus kelio ir palei jūros krantą apie 3 km. Plačiau Gonio
. Gyvenvietės vakarinėje dalyje yra antikos laikų tvirtovė. Plačiau Gonio tvirtovė.
Kokoleti (ქოქოლეთი) - kaimas Mačachela nacionalinaime parke, Mačachelackali upės dešiniajame krante, 560 m aukštyje, 36 km į pietryčius nuo Batumio. 92 gyventojai (2011).
Kaime yra XVIII amžiaus arkinis akmeninis tiltas per Kokoletickali upelį (Mačachela dešinįjį intaką). Tilto ilgis apie yra 10 m, plotis - 1,7-2,8 m, aukštis virš upės - 5,2 m.

Kokoleti tiltas
Kokoleti tiltas
Author:Halit Kokoladze
Kokoleti tiltas
Kokoleti tiltas
Author:Halit Kokoladze
Mačachelackali upės žiotys
Mačachelackali upės žiotys
Author:majasa

Kvariati (კვარიათი) - kurortinė gyvenvietė Juodosios jūros krante tarp Gonijo ir Sapri, 14 km nuo Batumio centro. Kvariati yra nemažai viešbučių ir vienintelis Gruzijoje nardymo centras. Plačiau Kvariati.
Mirveti (მირვეთი) - kaimas Čorochi upės kairiajame krante, 60 m aukštyje, 21 km į pietryčius nuo Batumio. 65 gyventojai (2011).
Kaime yra svečių namai, prie kaimo, 400 m nuo Ačarisckali upės, yra XIII amžiaus akmeninis arkinis tiltas per nedidelį dešinįjį Čorochi upės intaką. Tilto ilgis - 12 m, plotis - 2 m, aukštis - 5 m.
Prie kaimo, ant Mirvecickali upelio yra 20 m aukščio krioklys. Prie krioklio auga Kolchidos tipo subtropinis miškas, jame galima pamatyti reliktinius kuksmedžius.
1,5 km nuo kaimo, 300 m nuo Mačachelackali ir Čorochi santakos, ant kalno kairiajame Mačachelackali upės krante yra VII amžiaus Gvara tvirtovės griuvėsiai, išliko tik iki 6 m aukščio sienų fragmentai. Nuo tvirtovės atsiveria puikūs vaizdai į upių slėnius. Į tvirtovę galima užlipti taku iš Gvara kaimo.
Sapri (სარფი) - nedidelis kurortinis lazų kaimas prie sienos su Turkija. Yra paplūdimys, keletas viešbučių ir sienos perėjimo punktas "Sapri". Plačiau Sapri.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis