Choni miestas

Choni (ხონი) - miestas Imeretijos žemumoje, Cchenisckali upės kairiajame krante, 114 m aukštyje, 28 km į vakarus nuo Kutaisio, Choni municipaliteto administracinis centras. Mieste 2002 metais gyveno 11 315 žmonių. Keliai Choni jungia su Kutaisi (29 km), Ckaltubo (19 km), Samtredia (21 km), Senaki per Bandza (37 km), Martvili (16 km) ir Cageri per Dzedzileti (57 km).

Choni panorama Choni centras Choni Šv.Giorgi cerkvė
Choni panorama Choni centras Choni Šv.Giorgi cerkvė
Author:Shota Gedenidze Author:shotakhoneli Author:shotakhoneli

Choni apylinkėse žmonės jau gyveno Bronzos amžiuje, bet dabartinė gyvenvietė atsirado čia pastačius cerkvę. Cerkvė yra didelė bazilika, be kupolo, manoma pastatyta VIII amžiuje.
1529 Choni tapo vyskupijos centru, gyvenvietė pradėjo augti. Khoni rasta 1270 Kolchidos tetri monetų, taip pat Bizantijos ir turkiškų monetų. XVIII amžiuje Choni buvo svarbi prekybos vieta. 1820 metais Choni gyveno 250 šeimų. Miestelyje veikė turgus ir cerkvė. 1846 metais Choni pateko į Kutaisio gubernijos sudėtį.

XIX amžiuje Choni pradėjo sparčiai augti. 20-30-aisiais čia jau buvo tankiai gyvenama vieta. 50-aisiais atsidarė tabako prekyvietė. 1865 metais Choni įvyko pirmasis teatro spektaklis, 1890 metais susikūrė orkestras. XIX amžiaus 70-aisiais Choni buvo antras pagal svarbą po Kutaisio Imeretijos komercijos ir pramonės centras. Penktadieniais čia vykdavo dideli turgūs. Choni veikė medžio apdirbimo, tekstilės, plytų gamybos, žuvies veisimo įmonės. Mieste buvo vienos iš didžiausių šilko ir verpalų įmonės. Choni miesto teises įgijo 1921 metais. 1936 metais Choni pervadino į Culukidze, 1989 metais gražintas senasis miesto vardas.
Miesto istoriniai pastatai: VIII-IX amžiaus Šv.Giorgi cerkvė ir 1881 metais pastatyta mokytojų seminarija.

Choni. Policijos pastatas Choni. Teismo pastatas Choni centras
Choni. Policijos pastatas Choni. Teismo pastatas Choni centras
Author:Avtandil Prangulashvili Author:kale.mkervalishvili Author:Shota Gedenidze

Atvažiavę keliu iš Kutaisio ar Ckaltubo, atsiremsime į pagrindinę miesto aikštę. Prie jos stovi miesto administracijos ir teatro pastatai, nedidelis supermarketas, Bank of Georgia filialas, restoranas "Choni". Gatvėje į rytus nuo aikštės yra dar keletas maitinimo įstaigų ir parduotuvių. Šiaurinėje aikštės pusėje yra nedidelis miesto parkas, už jo Šv.Giorgi cerkvė. Aikštės šiaurėje, prieš parką, pasukę į dešinę, I.Čavčavadze gatvę, už keleto šimtų metrų rasime restoraną ir netgi naktinį barą. Už jų, pasukę į dešinę, Ahalgazrdoba gatve, netoliese rasime nedidelį turgų.

Gruzija

Apie 150 m į rytus nuo aikštės, D.Guramišvili gatvėje, Nr.3 yra Choni miesto muziejus, veikiantis kasdien, išskyrus sekmadienius ir pirmadienius, 10:00-18:00. Įėjimas nemokamas.
Muziejuje eksponuojama: archeologų radiniai (Kolchidos tetri monetų kolekcija, kolchų kirviai, geležiniai ir bronziniai įrankiai), XIX-XX etnografijos kolekcija (kasdieninio gyvenimo ir buities daiktai), ginklai (išgraviruoti ir sidabru inkrustuoti durklai, šautuvai), XVII-XIX amžių rankraščiai, senos spausdintos knygos.

© 2015 J.D.Endriukaitis