Tbilisis, Didgori rajonas

Didgori rajono žemėlapis

Didgori rajonas (დიდგორის რაიონში) anksčiau buvo Mccheta municipaliteto pietine dalimi, 2006 metais ši teritorija buvo prijungta prie Tbilisio miesto. Tai Tbilisio priemiesčio vilų, užmiesčio namų rajonas aukštumose virš Tbilisio miesto. Kodžori aukštumų šaltiniai kadaise tiekė vandenį Tbilisiui, buvo iškastas kanalas į Sololaki rajoną. Įdomiausi rajono objektai: Betanija vienuolynas ir Kodžori tvirtovė.
1921 metais vasario mėnesį rajone vyko mūšiai už Tbilisį tarp Gruzijos ir bolševikų kariuomenių.
Didgori rajonas - turtingesnių Tbilisio gyventojų vasaros poilsio vieta. Čia yra netgi viešbučiai ir nepigūs restoranai. Sovietinais laikais pats elitiškiausias buvo Cchneti, vėliau jame apgyvendino pabėgėlius ir elitas persikėlė į Tabachmela ir Šindisi.

Rajone yra 12 gyvenviečių: Kiketi, Kodžori, Achaldaba, Betania, Tabachmela, Šindisi, Cavkisi, Ckneti, Okrokana, Kveseti, Samadlo ir Dideba. Administraciškai gyvenvietės priklauso 2 Tbilisio rajonams - Vake ir Mtacminda.
Achaldaba (ახალდაბა) kaimas dešiniajame Vere upės krante, Mtacminda kalnagūbrio šiauriniame šlaite, 900 m aukštyje, 9 km nuo Tbilisio. 147 gyventojų. Nieko įdomaus kaime nėra.
Betanija (ბეთანია) - nedidelis, pusiau užmiesčio namų, kaimas netoli kelio į Manglisi. Pavadintas netoliese esančio Betanija vienuolyno vardu, bet kelio į vienuolyną iš kaimo nėra. Nieko įdomaus kaime nėra.

Achaldaba kaimo apylinkės Didgori. Betania kaimas Didgori. Cavkisi kaimas
Achaldaba kaimo apylinkės Didgori. Betania kaimas Didgori. Cavkisi kaimas
Author:admiralofgeorgia Author:gigebi Author:gela kartsivadze

Cavkisi (წავკისი) - kaimas Trialeti kalnagūbrio atšakos šlaite, 900 m aukštyje. 1 199 gyventojų.
Kaime yra keletas cerkvių pastatytų vėlyvaisiais viduramžiais.
Ckneti (წყნეთი) - nedidelis kurortinis miestelis rytiniame Trialeti kalnagūbrio šlaite, 700-1100 m aukštyje. Vasaros čia šiltos, žiemos vidutinės. 8200 gyventojų. Nuo Tbilisio rajono Vake apie 8 km keliu, kylančiu serpantinais. Ckneti populiarus kurortinis miestelis - jame vėsu, aplink daug miškų, ir Tbilisis netoli.
Prie Ckneti rasta vėlyvojo Bronzos amžiaus laidojimo vietų ir keraminių dirbinių.
Į šiaurę nuo Ckneti, ant kalno yra Šv.Giorgi vienuolynas.

Gruzija

Kiketi (კიკეთი) kaimas Trialeti kalnagūbrio atšakos pietryčių šlaite, 1200 m aukštyje. 173 gyventojai. Kiketi - vaikų kurortas, prie kaimo yra gražus Kabeni krioklys.
Kodžori (კოჯორი) miestelis Trialeti kalnagūbrio šlaituose, 1300-1400 aukštyje, 18 km nuo Tbilisio. Miestelio pavadinimas kilo iš svanų kalbos žodžio "kodžo" reiškiančio akmenį, Kodžori - akmenuotas. Miestelis - nedidelis slidinėjimo kurortas, į jį iš Tbilisio galima maždaug už 1 GEL atvažiuoti miesto autobusu Nr.106.
Apie 3 km į pietus yra Šv.Giorgi vienuolynas ir ant Azeula kalno Kodžori tvirtovės griuvėsiai. Žinoma, kad 1118 metais karalius Davidas Statytojas ją atkariavo iš turkų-seldžiukų. Nuo 1123 metų tvirtovė priklausė kunigaikščiams Orbeliani. Manoma, kad čia buvo nemaži rūmai į kuriuos atvažiuodavo karalienė Tamara. Netgi yra teorija, kad Kodžori - tai Agarani pilis, kurioje 1213 metais mirė karalienė Tamara.
Apie 1,5 km į pietus, jau Tetrisckaro municipalitete, yra dvi senos cerkvės - Goubani Ormocmocameta ir Goubani vienos navos cerkvė, netoli jų - Goubani gynybinis bokštas.

Didgori. Ckneti miestelis Šv.Giorgi vienuolynas prie Ckneti Kabeni krioklys prie Kiketi kaimo
Didgori. Ckneti miestelis Šv.Giorgi vienuolynas prie Ckneti Kabeni krioklys prie Kiketi kaimo
Author:Nick Dvalishvili Author:besik nibladze Author:Ivane Goliadze

Kveseti (კვესეთი) nedidelis, pusiau kurortinis kaimas Trialeti kalnagūbrio pietryčių ašakos šlaite, dešiniajame Vera upelio krante, 1160 m aukštyje, 30 km nuo Tbilisio centro, apie 3 km į šiaurę ir žemiau nuo kelio į Manglisi. 12 gyventojų. Kaimas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas XVI amžiuje.
Per kaimą eina kelias į Betanija vienuolyną, XII-XIII amžių Gruzijos architektūros paminklą, esantį žemiau kaimo, Vere upės tarpeklio dugne. Plačiau Betanija vienuolynas
Šindisi (შინდისი) - kaimas Trialeti kalnagūbrio atšakos pietryčių šlaite, 820 m aukštyje, apie 15 km nuo Tbilisio centro. 1 543 gyventojų. Populiari vieta užmiesčio namų statybai.
Tabachmela (ტაბახმელა) - didelis kaimas 1000 m aukštyje, populiari užmiesčio vilų statybos vieta. 2036 gyventojai. Kaimas pirmą kartą paminėtas kaip karaliaus Giorgi Laša ir jo dukters karalienės Tamaros vienas iš dvarų, vėliau priklausė kunigaikščiams Sologašvili. XVIII amžiaus antroje pusėje čia buvo kunigaikščių Orbeliani valdos. 1921 metų vasario mėnesį čia vyko mūšiai tarp bolševikų 11-os armijos ir Gruzijos kariuomenės.

Kodžori pilies griuvėsiai Kodžori pilies griuvėsiai Didgori. Tabachmela miestelis
Kodžori pilies griuvėsiai Kodžori pilies griuvėsiai Didgori. Tabachmela miestelis
Author:Vako Beridze Author:Archil Kikvadze Author:Giorgi Shermazanashvili
© 2015 J.D.Endriukaitis