Tušeti nacionalinis parkas
Tušetijos nacionalinis parkas - didžiausias Gruzijos nacionalinis parkas, jo plotas 83453 ha. Parkas įsteigtas 2003 metais. Be parko, Tušetijoje yra kitos saugomos teritorijos: Tušeti saugomas kraštovaizdis (27903 ha) ir Tušeti Valstybinis gamtos rezervatas (10694 ha) įsteigtas 1981 metais. Tušeti saugomos teritorijos apima beveik visą Tušetiją, jos yra vienos iš didžiausių Europoje. Administraciškai priklauso Kacheti srities Achmeta municipalitetui, į Tušetiją galima patekti tik 70 km ilgio keliu Pšaveli (Telavi municipalitetas)-Omalo per Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio Abano perėją.
Saugomas teritorijas prižiūri nacionalinio parko administracija kuri yra Achmeta municipaliteto Kvemo Alvani kaime, vasarą - Tušetijos Omalo kaime. Omalo yra administracijos pastatas, nedidelis viešbutis, kavinukė, informacijos biuras. Čia galite gauti informaciją apie maršrutus, lankstinukus.
Tušetijos nacionalinis parkas kiek skiriasi nuo kitų Gruzijos nacionalinių parkų - jame gyvena žmonės. Parko lankymas nemokamas, mokamų stovyklaviečių nėra, už palapinių pastatymą mokėti nereikia. Važiuojant keliu parkas prasideda beveik iš karto už Abano perėjos - nusileidus nuo jos, kairėje kelio pusėje stovi parko reindžerių namelis. Ką jie čia veikia ir ką saugo - ne visiškai aišku.
Dabar parke yra nemažai informacinių stendų, parengti maršrutai, pastatytos rodyklės su atstumais. Nacionaliniame parke prie kelių vietomis iš akmenų pastatyti stacionarūs tualetai, gana išsiskiriantys iš aplinkos, ne visada švarūs ir veikiantys.
Parke yra keletas draudimų. Svarbiausias iš jų - negalima kurti laužų. Visi draudimai:
Negalima turėti ginklų ir medžioti.
Negalima atsivežti šunų ar kitų gyvūnų. Tušetijoje daug vietinių šunų, todėl neaišku kaip atskiria "neteisingus" šunis.
Draudžiama rašinėti ant bet ko.
Labai įdomus draudimas - negalima lipti į medžius augančius arčiau kaip pusė metro nuo tarpeklio krašto.
Po parką draudžiama važinėti automobiliais ir motociklais. Keistas draudimas - vietiniai ir turistai čia atvažiuoja ir važinėja automobiliais.
Draudžiama šiukšlinti.
Abano perėja | Tušeti nacionalinio parko administracija | Tušetų liaudies dirbinių paroda |
Author:besik nibladze | Author:besik nibladze | Author:besik nibladze |
Turistinis sezonas Tušeti nacionaliniame parke neilgas - nuo birželio iki spalio mėnesio. Parko administracijoje galima nusisamdyti gidą, išsinuomoti arklius bei šiokį tokį inventorių. Yra paruošta 11 maršrutų:
1.Aplink parko administraciją, po Omalo kaimą?! Ilgis - 1 km.
2.Omalo (Lankytojų centras, administracija) - Zemo Omalo kaimas - Keseli bokštai. 7 km.
3.Omalo - Zemo Omalo kaimas - Dartlo kaimas - Dartlos Sabčeo - Kvavlo bokštai. 20 km.
4.Omalo - Zemo Omalo kaimas - Keseli bokštai - Dartlo kaimas - Čečo kamas - Parsma kaimas - Girevi kaimas - Acunta perėja - Muco kaimas. 73 km.
5.Omalo - Pirikita Alazani upė - Ageurta kaimo likučiai - Šenako kaimas - Diklo kaimas - Dzveli Diklo kaimas - užlipimas ant kalno (atsiveria panoramos). 20 km.
6.Omalo - Zemo Omalo kaimas - Keseli bokštai - Dartlo kaimas - Čečo kamas - Nakaičo perėja - Covata - Verchovani kaimas - Doču kaimas - Kue - Omalo. 63 km.
7.Omalo - Zemo Omalo kaimas - Keseli bokštai - Gonta kalnas - Nakaičo perėja - Verchovani kaimas - Džvarvoseli kaimas - Doču kaimas - Omalo. 49 km.
8.Omalo - Chachabo kaimas - Gorgulta kaimas - Doču kaimas - Gogarata - Gele - Omalo. 27 km.
9.Omalo - Oreti ežeras - Omalo. 18 km.
10.Omalo - Kvemo Omalo - Pirikita Alazani upė - Meilės tvirtovė. 5 km.
Vieta palapinei kainuoja 5 GEL/parai/1 asmeniui (nors beveik niekas netikrina). Lankytojų centre galima išsinuomoti palapinę - 10 GEL/parai, miegmaišį ir kuprinę - po 5 GEL, dviratį - nuo 7 iki 35 GEL, žiūronus - 10 GEL.
Tušeti. Šenako kaimas | Tušeti. Dartlo kaimas | Tušeti. Dartlo kaimas |
Author:besik nibladze | Author:besik nibladze | Author:besik nibladze |
Daugumoje kaimų (Omalo, Verchovani, Doču, Čigo, Diklo, Šenako, Šrolta, Chachabo, Girevi, Češo, Kvavlo, Dartlo, Alisgori) yra svečių namai (kai kuriuose kaimuose po keletą), kuriuose nakvynė su pusryčiais įprastai kainuoja 30 GEL. Galima nakvoti ir palapinėse, jas pasistatyti galima nemokamai, apribojimų nėra.
Tušetijoje nėra tikrų parduotuvių. Kai kuriuose namuose prekiaujama nedideliu prekių asortimentu atvežtu iš lygumų. Įprastai prie tokių namų kabo iškaba "SHOP". Dažniausiai galima nusipirkti naminio vyno (rečiau gamyklinio). Yra snikersų, sausainių, cukraus, druskos, įvairių kruopų. Beveik visada rasite alaus. Kainos didesnės kaip lygumose, gali būti verta atsivežti kai kuriuos produktus su savimi.
Duoną kepa čia pat, sūrį gamina taip pat vietoje. Su mėsa sudėtingiau. Tušetijoje nėra šaldytuvų, todėl dauguma mėsos atvežama iš lygumų ir kavinukėse pasirodo tik atvežimo dienomis. Chinkaliai čia brangiausi Gruzijoje - po 1 larį už vienetą.
Tušetijoje yra maitinimo vietos, kuriose valgių sąrašas nėra pastovus. Galima rasti lobijo iš žaliųjų pupelių už 3 larius, salotų už 4 larius, arbatos ar kavos po 1-2 larius. Įprastai kainos 1 lariu didesnės kaip Tbilisyje, pavyzdžiui pietūs svečių namuose Omalo kainuoja 10 larių. Tolimesniuose kaimuose, geriausias variantas pavalgyti karšto maisto yra svečių namuose.
Tušetijoje galima rasti raritetinio vietinio alaus. Jis labai silpnas ir skoniu labiau panašus į girą, bet labai skanus. Šio alaus kitur Gruzijoje nerasite, nors atrodo jo gamyba nėra sudėtinga.
Tušeti nacionalinis parkas | Tušeti nacionalinis parkas | Tušeti nacionalinis parkas |
Author:Sergey Emelyanov | Author:Ch.Beso | Author:Ch.Beso |