Rkoni vienuolynas

Rkoni (რკონი) sunkokai pasiekiamas, bet labai įspūdingas, vienuolynas Tedzami upės tarpeklyje, 9 km į pietvakarius nuo artimiausio Čačubeti kaimo.
Vienuolyną sudaro įvairiu laiku pastatyti pastatai: Dievo Motinos cerkvė, vartai, Vartų cerkvė, koplyčia, valgykla, bokštas, varpinė, Jono Krikštytoje cerkvė, tiltas.
Seniausias vienuolyno pastatas - Dievo Motinos cerkvė pastatyta VII amžiaus antrajame ketvirtyje. Cerkvė (18,2x12,1 m) yra bazilikos tipo, turi trejas duris. Cerkvės viduje išliko, skirtingu metu, X ir XII amžiuje, taip pat XVII amžiuje nutapytų freskų nedideli fragmentai.
Vartų cerkvė (3,8x9,5 m) pastatyta XIII amžiuje, jos langai dekoruoti raižiniais akmenyje.

Koplyčia (5,8x3,6 m) pastatyta XIII-XIV amžiuje, turi nedideles duris iš vakarinės pusės. Cerkvės vidus ištapytas XIII-XIV amžiuje, freskos labai pažeistos. Cerkvės išorinės sienos dekoruotos raižiniais akmenyje.

Rkoni vienuolynas Rkoni vienuolynas Rkoni vienuolynas
Rkoni vienuolynas Rkoni vienuolynas Rkoni vienuolynas
Author:Lasha_Gabelia Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze

Stipriai apgriuvusi valgykla yra į šiaurės vakarus nuo cerkvės. Valgykla (5,2x16,6 m) pastatyta iš akmens gabalų XIII-XIV amžiuje.
Bokštas stovi 40 m į pietvakarius nuo valgyklos, išliko trys jo aukštai.
XVII-XVIII amžiuje pastatyta varpinė yra šiaurės vakaruose, jos sienos ir stogas apgriuvę.

Gruzija

Jono Krikštytojo cerkvė yra į pietus nuo Dievo Motinos cerkvės. Cerkvė (7,3x4,3 m) pastatyta iš kruopščiai apdirbtų, įvairaus dydžio, akmens blokų. Cerkvės sienos, išskyrus pietinę, dekoruotos ornamentiniais raižiniais akmenyje, taip pat dekoruoti kapiteliai ir langai.
Prie vienuolyno yra XII-XIII amžiuje pastatytas akmeninis arkinis tiltas per Tedzami upę. Tiltas yra vienas gražiausių viduramžių Gruzijos tiltų pavyzdžių, jo ilgis yra 12,5 m, plotis - 2,2 m, arkos aukštis - 7,6 m.
Dabar Rkoni vienuolynas praktiškai neveikia, bet laikomas vienuolynu ir jo teritorijoje nerekomenduojama statyti palapinių, triukšmauti.

Rkoni vienuolynas Rkoni vienuolynas Rkoni vienuolynas
Rkoni tiltas Rkoni tiltas Rkoni tvirtovė
Author:Archil Kikvadze Author:Ivane Goliadze Author:Ivane Goliadze

Vienuolyną galima pasiekti iš Čočubeti kaimo. Nuo kaimo kelias eina Tedzami upės tarpekliu, už 7 km pasieksime Tedzami ir Šabckala upių santaką ir apleistą Rkoni kaimą prie jos, prie kaimo metalinis pėsčiųjų tiltas ir apleistas kempingas kitoje upės pusėje. Toliau automobilu nepravažiuojama, į vienuolyną reikia eiti pėsčiomis.
Iš Rkoni kaimo, Šabckala upės tarpekliu, galima pasiekti už 3 km esantį, labai įdomų, XI amžiaus Ikvi vienuolyną. Apytikslai už 1 km į Tedzami įteka nedidelis dešinysis intakas. Virš santakos, aukštai ant kalno, stovi santykinai neblogai išlikusi Rkoni tvirtovė. Į ją nesunku užlipti, nors reikės perbristi upę.
XVIII amžiaus viduryje pastatyta tvirtovė, manoma, buvo kažkurio feodalo rezidencija. Joje išliko apgriuvusios sienos ir bokštas, trijų aukštų rūmų (išliko du), XIII amžiaus cerkvės ir kitų pastatų griuvėsiai.
Nuo santakos apie 1 km iki Rkoni vienuolyno. Gražus kelias eina virš stataus Tedzami kranto, paskutinė kelio atkarpa iki vienuolyno einą per gražų mišką, kiek panašų į parką. Apie 0,5 km nuo vienuolyno prasideda vienuolyno zona, joje reikia elgtis atitinkamai.
Kelias atveda tiesiai į vienuolyną, stovintį kairiajame Tedzami upės krante. Kiek toliau - Rkoni viduramžių tiltas.

© 2016 J.D.Endriukaitis