Bagdati miestas

Bagdati (ბაღდათი) (teisingiau būtų Baghdati) - miestelis Imeretijos lygumose, prie Chanickali upės, 200 m aukštyje, 24 km (tiesiąja) nuo Kutaisio centro, Bagdati municipaliteto administracinis centras. 4,7 tūkstančiai gyventojų (2002). 1940-1990 metais miestas vadinosi Majakovski, miesto teisės suteiktos 1981 metais.

Bagtadi asfaltuoti keliai jungia su Kutaisi (27 km), Zestafoni (24 km) ir Vani (30 km). Bagdati klimatas subtropinis - šiltos žiemos ir sąlyginai karštos vasaros.
Senovėje per Bagdati ir Mesheti kalnagūbrio perėjas ėjo vienas iš pagrindinių kelių į Pietų Gruziją, dabar per miestą važiuojama į spa kurortą Sairme. Bagdati gimė rusų poetas V.Majakovskis.

Bagdati panorama Bagdati panorama Bagdati
Bagdati panorama Bagdati panorama Bagdati
Author:kvirike Author:kvirike Author:Manuchar GHavtadze

Istoriniuose šaltiniuose Bagdati minimas nuo XVII amžiaus I-osios pusės, bet archeologų radiniai įrodė, kad gyvenvietė čia jau buvo viduramžių viduryje. 1703 metai turkai užėmė vietovę ir čia pastatė Tchmeli akmens tvirtovę, kurioje stovėjo 100 janyčarų įgula. Tuo metu pro Bagdati ėjo kelias iš Achalciche, mieste buvo prekybiniai punktai ir turgus.
1770 metais, karo su Turkija metu, Tchmeli tvirtovę užėmė gruzinų-rusų kariuomenė vadovaujama karaliaus Iraklijaus II ir generolo Tottlebeno. Bet 1774 metais Rusijos imperija su Turkija pasirašė Kučuk-Kainardži traktatą, pagal kurį Bagdati gražino turkams.

Gruzija

Kai 1810 metais rusai nusprendė likviduoti Imeretijos karalystę gruzinai sukilo. Sukilimo metu karalius Solomonas II kartais gyveno Bagdati - iš čia pavojaus atveju buvo galima gana greitai pasitraukti į Turkiją.
Rusams panaikinus Imeretijos karalystę, Bagdati sunyko, prekybos ir turgaus neliko. 1820 metais Bagdati gyveno tik 30 civilių šeimų ir 100 įgulos karių.
1828 metais, rusams užėmus Achalciche, atsirado planai per Zekari perėją nutiesti kelią Bagdati-Achalciche. Kelią netgi pradėjo statyti, bet nutiesę kelią per Boržomi tarpeklį, statybas apleido.
1893 metais Bagdati pakraštyje gimė rusų poetas V.Majakovskis.

Bagdati Bagdati Bagdati. Majakovskio muziejus
Bagdati Bagdati Bagdati. Majakovskio muziejus
Author:Manuchar GHavtadze Author:Manuchar GHavtadze Author:Manuchar GHavtadze

Bagdati miesto centre yra dvi aikštės. Vienoje - neperseniausiai pastatyta Šv.Giorgi cerkvė, kitoje - paminklas Majakovskiui. Čia yra pagrindinės miesto įstaigos, parduotuvės, keletas kavinių, nedidelis parkas.
Parke stovi apleistas pastatas - atrodo tai Kultūros namai ar Majakovskio teatras. Dabar pastatas labai apleistas, apgriuvęs.
Miesto pietryčiuose, prie upės, yra likę visiškai neišraiškingų Tchmeli tvirtovės griuvėsių. Majakovskis rašė, kad jo namas buvo tvirtovės teritorijoje, pagal tai galima spręsti, kad tvirtovė užėmė nemažą plotą nuo miesto centro iki upės.
1940 metais Bagdati pervadino Majakovskiu, jo name įkūrė muziejų. Namas-muziejus veikiantis, yra pietiniame Bagdati pakraštyje, kiek į rytus nuo kelio į Sairme.
Bagdati apylinkėse auga geros vynuogės, čia geros sąlygos vystyti vyno gamybą. Mieste pramoniniu būdu gamina tik Gaioz Sopromadze, jo gamyklėlė yra Rustaveli gatvės pradžioje. Čia gamina labai retą Vinis Čchaveri vyną, taip pat Colikauri ir Kurdza vynus.
Keista, nors atrodo Bagdati neapsimoka plėtoti apgyvendinimo paslaugas (netoli Kutaisi), čia yra svečių namai. Jeigu nuo centrinės aikštės eiti į Sairme pusę, pamatysite dviejų aukštų pastatą su užrašu "Hostel" ir visą parą veikiančią parduotuvę pirmame aukšte. Svečių namuose yra vienas trivietis kambarys ir keletas dviviečių. Kainos sąlyginai nebrangios - apie 15 GEL už nakvynę.
Į Bagdati galima atvažiuoti "maršrutke" iš Kutaisio pagrindinės autobusų stoties. Autobusiukai kursuoja gana dažnai. Kaina 2 GEL.

© 2015 J.D.Endriukaitis