Kachetija

Kacheti sritis Kacheti municipalitetai

Kachetija, Kacheti (კახეთი) - senovėje savarankiška karalystė, dabar sritis Rytų Gruzijoje. Dabar, be istorinės Kachetijos, sričiai priklauso Ereti ir Kiziki regionai. Srities plotas - 11 379 km², gyventojų skaičius - 409 551 (2004). Srities sostinė - Telavi miestas. Kacheti sritis suskirstyta į 8 municipalitetus. Be šiuolaikinio suskirstymo, Kachetija tradiciškai skirstoma į 4 dalis: Šida Kacheti (Vidinę Kacheti) (შიდა კახეთი) - į rytus nuo Civ-Gombori kalnagūbrio, dešiniajame Alazani upės krante; Gare Kacheti (Išorinę Kacheti) (გარე კახეთი) - Iori upės vidurupio baseine; Kiziki (ქიზიყი) - tarp Alazani ir Iori upių; Gaghma Mčari (გაღმა მხარი) - kairiajame Alazani upės krante; Ereti - viduramžių regioną, kurio pavadinimas palaipsniui pamirštas nuo XV amžiaus.
Kachetija garsi savo vynu ir Tušeti kalnais. Klimatas sausas, vietomis yra net pusdykumių. Dar neseniai tai buvo Gruzijos užkampis, bet nuo 2010 metų sritis pradėjo greitai keistis - daugėja parduotuvių, kavinių ir apgyvendinimo vietų.
Į Kachetiją turistai važiuoja dėl jos vyno. Čia daug garsių vyno gamyklų. Dalis keliautojų važiuoja į Tušeti, pamatyti kalnus ir tušetų bokštus, nors, dėl blogo kelio lankytojų nėra daug. Gyvūnijos mėgėjai važiuoja į Širako stepę, kur veisiasi įvairiausios, retos gyvačių rūšys. Daugelis važiuoja į David-Garedži vienuolyną, kuris, kai kuriuose vadovuose yra Gruzijos įžymybių pirmajame penketuke. Gamtos mėgėjams srityje bus įdomu Achtalos parke, ten galima pamatyti purvo vulkanus, kalnuotame ir miškingame Lagodechi Nacionaliniame parke, Vašlovani Nacionaliniame parke esančiame stepėse. Daug "laukinių" miškų yra šiaurinėje, kalnuotoje srities dalyje.

Kachetijos istorija

Apie ankstyvąją Kachetijos istoriją gana mažai žinoma. Regionas anksti pateko persų įtakon, čia prigijo zoroastrizmas, ir tik čia išliko zoroastrizmo šventyklos griuvėsiai - prie Nekrisi vienuolyno.
Nuo VIII amžiaus pabaigos Kachetija buvo nepriklausoma kunigaikštystė. IX-X amžiuje ji buvo ne visai ten, kur yra dabartinė sritis: vakarinė siena buvo Aragvi upė, o rytinė - prie Telavi. Kunigaikštystės sostinė buvo Tianeti miestas kur yra išlikę rūmų griuvėsiai, į pietus nuo jo buvo vienas iš didžiausių Kacheti miestų - Bočorma. Tuo laikotarpiu Centrinėje Gruzijoje vyravo islamas, ji vadinosi Tbilisio emiratas, cerkves tuo laikotarpiu statė tik Kachetijoje.
XI amžiaus pradžioje ji pateko jį suvienytos Gruzijos karalystę, bet trumpam - tik dešimtmečiui. Kacheti buvo galutinai inkorporuota į Gruzijos Karalystę tik XII amžiaus pradžioje, valdant karaliui Davidui Statytojui. Gruzijos karalystei subyrėjus, 1460 metais Kachetija tapo nepriklausoma karalyste. Nuo XVI amžiaus pradžios iki XVIII amžiaus pabaigos Kacheti, su pertraukomis, valdė persai. Tai buvo liūdni laikai. 1616 metais šachas Abass, kare prieš sukilusį Persijos vasalą karalių Teimuraz I, su didele armija užėmė Kachetiją, sugriovė ir sudegino daug miestų ir kaimų, tūkstančiai vietinių gyventojų buvo perkelti į Iraną. 1616 metais buvo visiškai sugriautas Kacheti miestas Gremi, iš kurio dabar išliko tik vienas bokštas. 1762 metais Kachetijos karalystė susivienijo su kaimynine Kartli karalyste su sostine Telavi (buvusi Kaukazo Albanijos Ereti srities sostine). Tuo laikotarpiu, su bažnyčios pagalba buvo asimiliuotos Albanų tautelės. 1783 po Georgievsko traktato su Rusijos imperija, pagal kurį Kartli-Kacheti tapo Rusijos protektoratu, 1795 metais, Irano šachas Mohammad Khan Qajar sutriuškino jungtinę Kartli-Kacheti ir Imereti armiją mūšyje prie Krtsanisi, persai sugriovė Tbilisį ir apie 15 000 gyventojų išsivarė į Iraną. Gruzijos karaliai paprašė Rusijos pagalbos, tuo pasinaudojusi Rusijos imperija 1800 metais aneksavo Kartli-Kacheti.

Lankytinos vietos

Cerkvės ir vienuolynai. Patys įžymiausi - David-Garedži, Alaverdi ir Ikalto, pats seniausias - Nekresi vienuolynas. Kachetijoje yra apie 30 cerkvių turinčių didelę istorinę ar architektūrinę vertę ir daugybė mažesnės vertės. Didžiausias cerkvių tankumas yra prie Gombori kalnagūbrio, čia jos gana užslėptos, nes jas statė persų valdymo laikais. Kachetijoje yra dvi, gal būt, IV amžiuje pastatytos cerkvės ir dvi - VI amžiuje: Dzveli Gavazi ir Ninocminda soboras. Jos įdomios savo architektūra. Gruzijoje gerai žinomas Bodbe vienuolynas, jis vizualiai gražus, dauguma gruzinų čia atvažiuoja prie Šv.Nino kapo.
Pilys ir tvirtovės. Kachetijoje yra apie 9 gerai žinomos pilys ar tvirtovės: Telavi karalių rūmai, Gremi pilis, Chornabudži ir Kareli tvirtovės, miestai-tvirtovės Kvetera ir Bočorma, užslėptos Čechila ir Čeremi pilys, taip pat Udžarma ir Signaghi. Kartais prie tvirtovių priskiria Alaverdi vienuolyną. Sąlyginai, tvirtovėmis galima pavadinti tušetų gynybinius bokštus Diklo ir Dartlo kaimuose.
Apleisti miestai. Kachetijoje jų keletas. Tai Gremi, bet iš jo liko tik vienas bokštas; Nekresi - ten irgi beveik nieko neliko. Iš Kvetera miesto išliko sienų fragmentai. Čeremi miestas egzistavo iki XVIII amžiaus, čia išliko griuvėsiai, bet iki jo reikia važiuoti apie 15 km blogu keliu. Miestas-tvirtovė Bočorma irgi priskirtinas prie apleistų miestų. Šiuo metu archeologai Kachetijos stepėse kasinėja keletą senovinių gyvenviečių, bet, pakol kas, jų lankymas apribotas.
Muziejai. Kachetijoje yra 9 etnografiniai muziejai: Achmeta, Dedoplisccharo, Gavazi, Gurdžaani, Lagodechi, Sagaredžo, Signaghi, Telavi ir Vačnadziani gyvenvietėse. Velisciche kaime yra įdomus privatus vyno muziejus, taip pat įdomus Aleksandro Čačavadzės namas-muziejus Cinandali kaime.
Nacionaliniai parkai. Jų yra apie 10. Rekomenduoju atkreipti dėmesį į Vašlovani Nacionakinį parką srities pietryčiuose. Taip pat daugiau žinomas Tušeti Nacionalinis parkas, nors jis lankomas daugiau dėl etnografijos.
Kurortai. Yra du kurortai - brangių viešbučių kompleksai prie ežerų. Tai Lopota kurortas ir, palyginti nesenas kurortas prie Kvareli ežero.

Gruzija
Transportas

Yra geležinkelis į Telavi ir Dedoplisccharo, bet dabar keleiviniai traukiniai ten nevažinėja, ar važiuoja labai retai.
Iš Natachtari aerouosto prie Mccheta, kartais skraido lėktuvai AV-2 į Tušeti. 2014 metais reguliarių reisų nėra.
Po visą Kachetiją zuja "maršrutkės". Bet kaip patekti į tokius užkampius, kaip David-Garedži vienuolynas ar Vašlovani Nacionalinis parkas, neaišku. Ten galima nuvažiuoti su taksi, bet reisinis transportas ten nevažiuoja.
Telavi yra autobusų stotis, iš čia turėtų važiuoti "maršrutkės" į visas srities vietas, bet tvarkaraščio čia nėra.

Maistas

Tradiciniai Kachetijos valgiai gana kuklūs. Čia gamina vyną, gerai paruošia mėsą, dar yra pokštas, kad persai kachetiečius pripratino prie saldumynų, todėl čia gaminami skanūs pyragaičiai. Konditerijos gaminiai čia tikrai skanūs, nors rasti juos, išskyrus Telavi, gana sudėtinga. Kachetijoje beveik nėra greito maisto užkandinių. Yra Telavi, Gurdžaani, ir keistoka, Kvemo Alvani kaime. Retkarčiais galima rasti chačapuri, nors tokio valgio kaip "kachetiškas chačapuri" nėra.
Rekomenduotini restoranai: vyno gamyklos "Kindzmarauli Corporation", "Veranda Velisciche" Velisciche kaime (kiek brangiau už vidurkį), "Saperavi" ("Chareba" vyno gamyklos) prie Kvareli miesto (gražus, bet brangus). Taip pat kavinės: "Oazis" kelyje į David-Garedži, kavinę prie Udabno kaimo.

Kachetijos vynas

Žinomiausias iš visų Gruzijos vynų. Čia vynas gaminamas ypatinga vietine technologija ir iš čia išaugintų vynuogių. Saperavi galima auginti visur, bet Alazani upės slėnyje išaugusios šios rūšies vynuogės bus ypatingos, "tikresnės". Lankantis Kachetijoje verta paragauti vietine technologija pagamintų vynų, tokių kaip Mukuzani ar Rkaciteli, tik po to ragauti "europietiškus" vynus kaip Cinandali.
Vyno turistams verta atkreipti dėmesį į atkarpą Gurdžaani-Telavi. Organizuojami vyno turai taip pat įdomūs. Be to vyno turai į Kachetiją pigesni negu į Imeretiją.

Etnografija

Pagrindiniai srities gyventojai - kachetiečiai. Lagodechi municipaliteto gyventojai save priskiria eretiečiams. Kalnuose gyvena tušetai, bet didelė jų dalis nusileido nuo kalnų ir apsigyveno lygumų kaimuose Kvemo Alvami ir Zemo Alvani. Tušetiečiai ilgisi kalnų ir vasarą ten sugrįžta - kas atostogauti, kas ganyti gyvulius. Sagaredžo municipalitete trečdalis gyventojų - azerbaidžaniečiai. Be to srityje gyvena avarai, trys avarų kaimai yra Kvareli municipalitete. Yra nedaug kistinų (čečėnų), osetinų, graikų ir armėnų.
Pats įdomiausias yra udinų kaimas Zinobiani Kvareli municipalitete. Ten galima sutikti udinus, kažkada buvusia pagrindine Kaukazo Albanijos tauta. Kaime vyksta udinų šventės, mokykloje yra nedidelis muziejus.
Etnografija Gruzijoje dar nedaug komercializuota. Gal tik žymesnėse vietose galima sutikti prekeivių siūlančių etnografinių suvenyrų, tokių kaip kalniečių kepurės.

© 2014 J.D.Endriukaitis