Kutaisis

Kutaisi žemėlapis

Kutaisi (ქუთაისი) - Vakarų Gruzijos sostinė, istoriškai - antroji šalies sostinė. Gyventojų skaičius - 200 000 (2013). Miestas išsidriekęs abiejuose Rioni upės krantuose. Dabar miesto centras yra kairiajame (rytiniame) upės krante, nors anksčiau buvo dešiniajame - aplink katedrą ir gretimą kalną. Ši miesto dalis dar XIX amžiaus pabaigoje buvo apjuosta gynybine siena kuri neišliko.
Kutaisis yra truputį jaukesnis už Tbilisį. Jis įdomesnis už Zugdidi, gražesnis už Telavi ir Gori. Nežiūrint į provincijos statusą, miestas gauna biudžeto finansavimą ir kai kas čia jau sutvarkyta.
Ukimerioni kalnas - pati seniausia miesto dalis. Manoma, kad čia bronzos amžiuje, o gal ir anksčiau, atsirado pirmoji gyvenvietė. Dabar ant kalno stovi Bagrati katedra - pats įžymiausias Imeretijos statinys. Katedra pastatyta 1003 metais, yra matoma iš daugelio miesto vietų, nors ir iš ne visur. Plačiau Bagrati katedra

Aplink katedrą yra išlikę tvirtovės sienų fragmentai. Tai miesto įtvirtinimų likučiai, kurių tiksli pastatymo data nežinoma. Sienos palieka didelį įspūdį dėl jų dydžio - Gruzijoje nedaug tokio dydžio fortifikacijų. Jeigu jūs atėjote prie Bagrati katedros, tai rekomenduoju apeiti ją ir apžiūrėti tvirtovės liekanas į rytus nuo katedros.Ten yra nedidelė cerkvė, matosi įspūdingi Rioni upės ir Kutaisio vaizdai, tolumoje kalnuose matosi Gelati vienuolynas. Miesto sienos išlikę fragmentai leidžiasi nuo kalno žemyn, link upės. Jie ir matosi geriau iš apačios, nuo upės pusės.
Kalvos apačioje yra Čoma autobusų stotis, Kutaisio botanikos sodas, o aukštumose aplink katedrą yra keletas svečių namų.

Ukimerioni tvirtovės griuvėsiai Rioni upės pakrantės Kutaisis. Karaliaus Davido Statytojo aikštė
Ukimerioni tvirtovės griuvėsiai Rioni upės pakrantės Kutaisis. Karaliaus Davido Statytojo aikštė
Author:Serafita Author:J.D.Endriukaitis Author:tofil44

Karaliaus Davido Statytojo aikštė yra kairiajame Rioni krante, sąlyginis miesto centras, vieta, pagal kurią galima orientuotis mieste. Iki 1924 metų čia stovėjo Kutaisio soboras, vėliau Stalino statula, dar vėliau raito karaliaus Davido statula, dabar - fontanas su bronziniais žirgais. Šiaurinėje aikštės pusėje - didelis Lado Meschišvilio Akademinio teatro pastatas, pietinėje - Kutaisio istorinis muziejus. Prie teatro prasideda Gelati gatvė, virstanti keliu į Gelati vienuolyną. Vakarinėje aikštės pusėje - parkas. Parko pietinėje pusėje prasideda Rustaveli prospektas, kuris Rustaveli tiltu kerta Rioni upę, ir už miesto atsiremia į Tbilisi-Batumi kelią.
Pietinėje Rustaveli prospekto pusėje, Rioni kairiajame krante, - Kutaisio keltuvo apatinė stotis. Keltuvu už 0,5 GEL galima pakilti į kalną ant kurio yra Besik Gabašvili parkas. Parkas jaukus, jame yra "Apžvalgos ratas" ir kiti atrakcionai. Iš parko matosi puikios Kutaisio ir apylinkių panoramos.

Gruzija

Okros Čardachi. Čia, prie keltuvo namelio, yra parkas, buvęs Imeretijos karaliaus Aleksandro (1639-1660) rūmų sodas. Čia stovi vienas iš išlikusių karaliaus rūmų Okros Čardachi (Auksinė palapinė), pastatytų XVII amžiuje, rekonstruotų 1830 metais, pastatų. Kito pastato išlikę tik pamatai, ant jų stovi dabartinis pastatas. Rūmuose karaliai priimdavo pasiuntinius čia vykdavo oficialios ceremonijos. Atkreipkite dėmesį į didelį plataną parke. Manoma, kad prie jo Imeretijos karaliai teisė nusikaltėlius, čia buvo vykdomos bausmės.

Kutaisis. Keltuvas į parką Kutaisis. Okros Čardachi rūmai Kutaisis. Baltasisis tiltas
Kutaisis. Keltuvas į parką Kutaisis. Okros Čardachi rūmai Kutaisis. Baltasisis tiltas
Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis Author:tagog65

Paliašvili gatvė - kita pagrindinė miesto centro gatvė. Gatvė trumpa, prasideda karaliaus Davido Statytojo aikštėje, eina šiaurine parko puse, toliau gatvės šiaurinėje pusėje yra didelis Kutaisio turgus, už jo gatvė suka į pietus ir atsiremia į Rustaveli prospektą. Prie gatvės vakarinio galo yra Raudonasis tiltas (Citeli hidi) per Rioni upę ir Turizmo informacijos centras (kiek toliau nuo gatvės).
Kutaisio turgus - ne tik apsipirkti, bet įdomu ir taip apžiūrėti, pajusti jo atmosferą. Nors dabar apie pusę turgaus užima prekiautojai "šmutkėmis", bet jame galima pamatyti prekystalius su įvairiausiais sūriais, ir kitais įvairiausiais žemės ūkio produktais. Labai didelis prieskonių pasirinkimas, moterys mielai paaiškina kokius valgius jais galima pagardinti. Turgus dirba iki 20:00, bet prekeiviai pradeda skirstytis truputį anksčiau.
Aplink parką, prie Paliašvili gatvės ir Rustaveli prospekto ir piečiau yra keliolika kavinių ar restoranų.
Karalienės Tamaros (Tamar Mepe) gatvė - viena pagrindinių gatvių miesto kairiajame krante prasideda karaliaus Davido Statytojo aikštėje, eina į pietus lygiagrečiai Rioni upei, pro Kutaisio universitetą, geležinkelio stotį ir už jos pasibaigia. Gatvėje ir aplink ją yra daugelis Kutaisio viešbučių, keletas hostelių ir svečių namų. Gatvės pradžia iš dalies sutvarkyta, yra gražių namų.

Kutaisio centrinis parkas Kutaisio turguje Kutaisis. Raudonasis tiltas
Kutaisio centrinis parkas Kutaisio turguje Kutaisis. Raudonasis tiltas
Author:tapridonidze Author:J.D.Endriukaitis Author:Gabriel A

Gelati gatvė prasideda karaliaus Davido Statytojo aikštėje už maždaug 100 metrų pasuka į rytus, kyla viršun, tiesiai - Niuporto (Newport yra susigiminiavęs su Kutaisiu miestas) gatvė. Už šimto metrų nuo jos į kairę atsišakoja Varlamišvili gatvė, kurioje, Rioni upės pakrantėje, stovi graži, įdomios architektūros Chareba cerkvė, buvusi katalikų bažnyčia, pastatyta XIX amžiaus pabaigoje - XX amžiaus pradžioje. Netoli, ant Rioni upės, hidroelektrinės užtvanka. Netoliese, Niuporto gatvės pabaigoje yra graži, poros šimtų metų senumo, tipiškos gruzinų architektūros, Šv.Giorgi cerkvė.
Apie šimtas metrų nuo Niuporto gatvės pabaigos į dešinę atsišakoja B.Gaponovo gatvė, einanti per žydų gyvenamus kvartalus. 1926 metais apie dešimtadalis Kutaisio gyventojų buvo žydai, dabar daugelis emigravo į Izraelį. Gatvėje yra net trys sinagogos. Dvi pagrindinės - Gaponovo Nr.49 pastatyta 1834-1835 metais ir Gaponovo Nr.12 pastatyta 1887 metais. Graži sinagoga gatvės pradžioje veikianti, o mažesnė gatvės pabaigoje - uždaryta. Ant kalvos virš gatvės yra Mcvane Kvalila (Žaliosios Gėlės) vienuolynas. Jame yra XVI amžiaus Archangelų cerkvė ir XVII amžiaus cerkvė ir varpinė. Vienuolyno papėdėje - Panteonas, jame palaidoti žymūs Kutaisio žmonės.
David Agmašenebeli (Dovydo Statytojo) prospektas - viena iš pagrindinių miesto gatvių. Prasideda prie Kutaisi I geležinkelio stoties, kerta Rioni upę, toliau vakaruose atsiremia į Rustaveli prospektą. Jame yra keletas viešbučių, restoranų ir kavinių.
Ilja Čavčavadze prospektas - gatvė miesto pietuose, skirianti miesto gyvenamuosius ir industrinius rajonus. Visas tranzitinis transportas važiuoja šia gatve.

Kutaisis. Šv.Giorgi cerkvė Kutaisis. Katalikų Chareba bažnyčia Kutaisis. Didžioji sinagoga
Kutaisis. Šv.Giorgi cerkvė Kutaisis. Katalikų Chareba bažnyčia Kutaisis. Didžioji sinagoga
Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis

Muziejai

Kutaisyje muziejų nėra daug. Kutaisio Valstybinis Istorijos muziejus - labai įdomus ir turintis didžiulę ekspoziciją muziejus. Yra Davido Statytojo aikštės pietinėje pusėje. Dar galima aplankyti Kutaisio meno galeriją - joje yra keletas Niko Pirosmani paveikslų. Plačiau Kutaisio muziejai

Nakvynė Kutaisyje

Kutaisyje viešbučių ne tiek daug kaip Tbilsyje , bet jie pigesni. Pats brangiausias kambarys kainuoja 330 GEL (liuksas viešbutyje Bagrati 1003), pigiausias 20-25 GEL. Pačiame miesto centre viešbučių beveik nėra, daugiausia jų Tamar Mepe gatvės apylinkėse. Hostelių ir svečių namų pastaruoju metu žymiai padaugėjo, nemažai jų yra kalvose prie Bagrati katedros. Plačiau Nakvynė Kutaisyje

Mcvane Kvalila vienuolynas Kutaisio skulptūros Kutaisio skulptūros
Mcvane Kvalila vienuolynas Kutaisio skulptūros Kutaisio skulptūros
Author:J.D.Endriukaitis Author:petr voda Author:ayse karadag

Geležinkelio stotys

Kutaisyje yra dvi geležinkelio stotys. Pagrindinė - Kutaisi-1, iš jos važiuoja traukiniai į Tbilisį, Batumį ir Zugdidį, ir keletas vietinių traukinių į kai kuriuos Imeretijos municipalitetų centrus. Stotis yra netoli miesto centro, į ją iš centro galima patekti karalienės Tamaros gatve. Plačiau Kutaisio geležinkelio stotys

Autobusų stotis

Kutaisio autobusų stotis - viena iš nepatogiausių šalyje. Ji yra pietvakariniame miesto pakraštyje, apie 4 km nuo miesto centro, Čavčavadze prospekte. Plačiau Kutaisio autobusų stotys

Netoli Kutaisio

Netoli miesto yra Mocameta ir Gelati vienuolynai, Sataplija draustinis su dinozaurų pėdomis, Prometėjo ola, Geguti rūmai, Varciche tvirtovės griuvėsiai.

© 2014-18 J.D.Endriukaitis