Tianeti miestas

Tianeti (თიანეთი) - nedidelis miestas Iori upės dešiniajame krante, 1100 m aukštyje, 75 km į šiaurę nuo Tbilisio, Tianeti municipaliteto administracinis centras. 2002 metais miestelyje gyveno 3600 žmonių.
Miestelis daugiau panašus į didelį kaimą, tęsiasi iš pietų į šiaurę Iori upės pakrante. Jeigu į Tianeti įvažiuosime keliu (daugiau kaip pusė kelio asfaltuota, likusi - žvyrkelis) iš Tbilisio; šis kelias virsta pagrindine miestelio Rustaveli gatve. Važiuojant Rustaveli gatve, už 1,1 km, dešinėje, Tetrakhevi g-vėje Nr.5 yra vienintelis miestelio viešbutis "Mtiebi". "Mtiebi" - iš tikro yra nedideli svečių namai, kainos nėra didelės: nakvynė - 20 GEL, su pusryčiais - 25 GEL, su pusryčiais, vakariene - 35 GEL, FB - 50 GEL. Dar už 300 m - sankryža, į dešinę - už 800 m tiltas per Iori upę, toliau - kelias į Achmeta. Dar už 300 m Rustaveli gatvė atsiremia į nedidelę aikštę, tai ir yra miestelio centras.

Prie aikštės yra cerkvė, nedidelė kavinė, joje prasideda gatvė einanti į vakarus, už 900 m virstanti keliu į Žinvali.
Miestelyje yra du muziejai - Tianeti muziejus ir Mirza Gelovani namas-muziejus, daugiau pačiame miestelyje nieko įdomaus. Į šiaurę nuo miestelio yra senovinės Bododži gyvenvietės vieta, kurioje yra rūmų griuvėsiai, bokštas.

Tianeti miestas Tianeti miestas Tianeti miestas
Tianeti miestas Tianeti miestas Tianeti miestas
Author:dato1809 Author:dato1809 Author:dato1809

Tianeti muziejus yra Rustaveli gatvėje, Nr.17. Muziejuje saugoma 3957 eksponatai, tarp jų archeologų ir atsitiktinai rasti radiniai nuo ankstyvojo Bronzos Amžiaus iki vėlyvųjų viduramžių, etnografinė medžiaga, kilimai iš kalnuotų rajonų, tradiciniai kalniečių drabužiai etc.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00, lankymas nemokamas.
Mirza Gelovani namas-muziejus yra Važa Pšavela g-vėje, Nr.35. Muziejuje saugoma 1584 eksponatai, tarp jų Gruzijos poeto Mirza Gelovani (1917-1944) daiktai, XIX-XX amžiaus etnografinė kolekcija, poeto portretai, skulptūros ir fotografijos.
Muziejus dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00, bilieto kaina 0,5 GEL.

Bododži. Lomisa tvirtovės griuvėsiai Bododži. Lomisa tvirtovės griuvėsiai Bododži. Cchrakara rūmų griuvėsiai
Bododži. Lomisa tvirtovės griuvėsiai Bododži. Lomisa tvirtovės griuvėsiai Bododži. Cchrakara rūmų griuvėsiai
Author:Lasha_Gabelia Author:jimshitashvili Author:jimshitashvili

Bododži (ბოდოჯი) - senovinė gyvenvietė 2,3 km į šiaurę nuo Tianeti centrinės aikštės, apie 1 km nuo miestelio pakraščio. Bododži VII-XI amžiuose buvo Kachetijos karalių rezidencija.
1040 metais Bododži sugriovė Vakarų Gruzijos karalius Bagratas IV, po to Kachetijos sostinę Kachetijos karalius Gagikas perkėlė į Telavi.

Gruzija

Dabar Bododži yra atvirame lauke, ant kalvelės, čia yra išlikę XI amžiaus Cchrakara rūmų griuvėsių fragmentai, Lomisi tvirtovės griuvėsiai - išlikęs vienas bokštas ir kai kurių kitų pastatų griuvėsių fragmentai.
Nuo centrinės Tianeti aikštės važiuojame gatve einančia į vakarus, miesteliui pasibaigus, už 0,9 km bus posūkis į kairę, už 0,4 km keliuku pasieksime Bododži.
© 2015 J.D.Endriukaitis