Bakuriani

Bakuriani žemėlapis

Bakuriani (ბაკურიანი) - populiarus kalnų ir kalnų slidinėjimo kurortas Gruzijoje, Boržomi municipalitete, 30 km nuo Boržomio. Kurortas yra šiauriniuose Trialeti kalnagūbrio šlaituose, Bakuriani kalderoje, 1700 m aukštyje.
Vietovės apie Bakuriani apaugusios spygliuočių miškais. Bakuriani pastatytas vietovėje, kurios landšaftą senovėje suformavo lavos srautai iš Mucheri ugnikalnio.

Bakuriani klimatas yra tarpinis tarp drėgno jūrinio ir sąlyginai drėgno kontinentinio. Žiemos yra šaltos, su žymiu sniego kiekiu, vasaros - ilgos ir šiltos. Vidutinė metinė temperatūra 4,3° C. Vidutinė sausio temperatūra -7,3 ° C, rugpjūčio - 15° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 734 mm. Vidutinis sniego dangos storis nuo gruodžio iki kovo - 64 cm.
Žiemą čia veikia daug viešbučių ir visi keltuvai. Vasarą veikiančių viešbučių žymiai mažiau, keltuvai beveik nedirba, bet vis tiek čia atvažiuojama pakvėpuoti kalnų oru, pasislėpti nuo karščių. Dažnai čia atvažiuojama su vaikais.
Kilmė. Bakuriani yra netoli Boržomi kurorto, todėl jis greitai tapo Boržomio papildu - čia atvažiuodavo pasislėpti nuo karščių ir gerti mineralinį vandenį. Vietovė tapo gausiai lankoma, todėl iki Bakuriani nutiesė siaurojo geležinkelio bėgius. Sovietiniais laikais vietovė patiko kalnų slidininkams, ir iš pradžių į Bakuriani jie atvažiuodavo privačiai, vėliau - organizuotai. Miestelyje atsidarė keletas sanatorijų, kurios 90-aisiais XX amžiaus metais buvo apleistos. Dabar Bakuriani vėl tapo kurortu, daugiausia lankomu Gruzijos ir Armėnijos gyventojų.

Bakuriani Bakuriani Bakuriani
Bakuriani Bakuriani Bakuriani
Author:xadeli Author:giorgi.zaqaraia Author:toreli

Po miestelį. Miestelis nedidelis - pagrindinė gatvė ir dar pusžiedis, užstatytas viešbučiais, todėl žemėlapiuose Bakuriani yra žiedo formos. Jeigu eiti šia gatve į pietus, ji atsirems į keltuvą "Didveli". Nuo jos atsišakoja dvi svarbios gatvės - centre prasideda gatvė vedanti į autobusų stotį ir siaurojo geležinkelio stotį, kiek piečiau - kelias prie Tabackuri ežero.

Gruzija

Pagrindinėje gatvėje yra keletas viešbučių, brangus ukrainiečių restoranas (kava po 3 larius) ir už 200 m dar vienas restoranas su normaliomis gruziniškomis kainomis. Čia yra keletas maisto parduotuvių, vasarą gatvėje prekiaujama daržovėmis ir vaisiais.
Pačiame Bakuriani centre, prie policijos pastato, yra turizmo informacijos biuras.
Viešbučių daugiau pietinėje gatvės pusėje, arčiau keltuvo, ir dar daug viešbučių stovi aplinkinėse, eglėmis apaugusiose, kalvose.
Šiaurinėje gatvės pusėje yra Bakuriani botanikos sodas, dabar panašus į paprastą mišką.

Bakuriani Bakuriani Bakuriani
Bakuriani Bakuriani Bakuriani
Author:PlamenB Author:PlamenB Author:zaza saladze

Keltuvai. Bakuriani yra keletas keltuvų ir nemažai įvairaus sudėtingumo slidinėjimo trasų. Yra trumpos ir nesudėtingos trasos pradedantiesiems. Pats garsiausias keltuvas - "Didveli" prie kelio. Keltuvas kelia į Sakveli kalną (beveik 3 km aukščio). Ant kalno yra kavinukė, čia prasideda slidinėjimo trasos. Pati ilgiausia - apie 4 km. Keltuvu pakilti į kalną įdomu ir vasarą, nors jis ir ne visada veikia.
Ką veikti. Be slidinėjimo trasomis, čia yra daug galimybių veiklai, slidininkų vadinama "backcountry". Kaip įžymybės yra minimi Botanikos sodas ir Timotesubani vienuolynas, bet šiuo metu jie nėra labai įspūdingi. Galima nuvažiuoti į Boržomi, arba, jeigu palankus oras, nueiti iki Tabackuri ežero. Galima užlipti į užgęsusį Tavkvečili ugnikalnį (į rytus nuo ežero). Aplink Bakuriani esančiuose miškuose yra keletas markiruotų trekingo maršrutų. Miestelyje galima išsinuomoti arklius, bet gana brangu. Žiemą galima išsinuomoti aeroroges, daugelis jomis važinėja prie Tabackuri ežero. Vasarą galima nuvažiuoti ir vaikščioti po Boržomi Nacionalinį parką.

Bakuriani Bakuriani Bakuriani cerkvė
Bakuriani Bakuriani Bakuriani cerkvė
Author:Manuchar GHavtadze Author:ZEP444 Author:David Khetaguroff

Autobusų stotis yra kurorto centre, netoli siaurojo geležinkelio stoties, kiek atokiau nuo pagrindinės gatvės. Iš jos važiuoja maršrutiniai autobusiukai:
Į Tbilisį: kas valandą, iki 17:00. 10 GEL.
Į Kutaisį: Važinėja retai ir ne kiekvieną dieną. 11 GEL.
Į Boržomi: kas valandą. 3 GEL.
Į Chašuri: 14:00. 5 GEL.
Į Achalciche autobusiukai nevažinėja.
Į Tabackuri yra pravažiuojanti "maršrutkė" iš Boržomi, kaina 4 GEL. Važinėja kartą per dieną, bet ne kasdien, apie 4 reisai per savaitę.
Traukinukas. Siaurojo geležinkelio stotis yra beveik Bakuriani centre. Per 2,5 valandosų, 2 vagonų traukinuku, už 1 ar 2 GEL, galima nuvažiuoti į Boržomi (geležinkeliu 38 km). Tai ilgiau negu "maršrutke", bet pigiau ir įdomiau. Traukiniai išvyksta 10:00 ir 14:15. Antrasis reisas suderintas su traukinio į Tbilisį išvykimo laiku.

© 2014 J.D.Endriukaitis