Dedoplisckaro municipalitetas
Dedoplisckaro municipalitetas (დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტი) - vienas iš didžiausių, bet rečiausiai apgyvendintų Gruzijos municipalitetų. Municipaliteto plotas - 2529,2 km², 2012 metais jame gyveno 32 443 žmonių. Municipalitete yra 1 miestas ir 15 kaimų, administracinis centras - Dedoplisckaro miestas. Tankiausiai apgyvendinti yra Gombori kalnagūbrio pietiniai šlaitai tarp Signaki municipaliteto ir Dedoplisckaro miesto, kita municipaliteto dalis beveik neapgyvendinta.
Municipalitetas šiaurėje ir vakaruose ribojasi su Signagi municipalitetu, municipaliteto šiaurėje, rytuose ir pietuose eina Gruzijos-Azerbaidžano siena. Municipaliteto šiauriniu pakraščiu tęsiasi siauras, neaukštas Gombori kalnagūbris, šiaurės rytiniu pakraščiu teka Alazani upė. Į pietus nuo Gombori kalnagūbrio - Širako lyguma ir Iori plynaukštė ir Eldar žemumos, kuriose vyrauja stepės ir pusdykumės. Rajono pietvakarinėje dalyje teka Iori upė.
Municipalitete vyrauja dviejų tipų klimatas - pietinėje jo dalyje vyrauja vidutiniškai šiltas stepių klimatas, šiaurinėje - saikingai drėgnas klimatas, su švelniomis žiemomis ir ilgomis karštomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 10,3° C, absoliutus maksimumas 38° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 400-600 mm: Širako lygumoje - 540 mm, Dedoplisckaro - 650 mm. Minimalus kritulių kiekis yra Eldar žemumose - 250-300 mm.
Municipalitetas yra Gruzijos užkampis, beveik be kelių, mažai apgyvendintas. Rajono pagrindinis kelias yra pačioje jo šiaurėje, jungia Gombori kalnagūbrio papėdėje išsimėčiusius kaimus. Iki Dedoplisckaro miesto nutiestas geležinkelis iš Tbilisio.
Istorinių įžymybių municipalitete nėra daug, beveik visos jos susikaupusios Gombori kalnagūbrio šlaituose tarp Dedoplisckaro miesto ir Signagi municipaliteto, tarp jų įdomesnės yra: Chornabudži tvirtovė ir Ozaani cerkvė su unikaliomis X amžiaus freskomis ir Niko Pirosmani muziejus Mirzaani kaime. Kiek į pietus nuo Dedoplisckaro yra įspūdingas VI amžiaus Šv.Elia kalno vienuolynas.
Municipaliteto pietryčiuose yra didelis, vienas gražiausių Gruzijoje, Vašlovani Nacionalinis parkas, rajono pietuose, prie Iori upės yra Čačuna draustinis. Netoli Dedoplisckaro miesto, Gombori kalnagūbryje, yra nesunkiai pasiekiamas, labai įspūdingas Erelių kanjonas.
Arbošiki cerkvė | Mirzaani Kavti didžioji cerkvė | Zemo Mančchani Archangelų cerkvė |
Author:levani gogoladze | Author:Lasha_Gabelia | Author:Lasha_Gabelia |
Dedoplisckaro (დედოფლისწყარო) - nedidelis miestas, municipaliteto administracinis centras. Miestas tęsiasi apie 4 km palei pagrindinį kelią. Miestelio centre yra nedidelė aikštė ir turgus, į rytus nuo turgaus yra Sioni katedros griuvėsiai. Dedoplisckaro mieste yra Vašlovani Nacionalinio parko lankytojų centras ir municipaliteto muziejus. Plačiau Dedoplisckaro miestas.
Arbošiki (არბოშიკი) - kaimas pietrytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, Uzundaraschevi upės aukštupyje, 600 m aukštyje, prie kelio Dedoplisckaro-Signagi, 23 km į šiaurės vakarus nuo Dedoplisckaro. 1851 gyventojas (2002).
Kaime ir jo apylinkėse yra vėlyvųjų viduramžių Kvirike, viduramžių Šv.Giorgi, vėlyvųjų viduramžių Dambadebli šv.Marijos cerkvės, viduramžių karavansarajaus griuvėsiai.
Chornabudži (ხორნაბუჯი) - kaimas Širako lygumoje, 800 m aukštyje, į vakarus nuo Dedoplisckaro miesto. Kaimas jungiasi su miestu, praktiškai yra Dedoplisckaro priemiestis. 2324 gyventojai (2002).
Apie 0,5 km nuo šiaurinio kaimo pakraščio yra gamtos paminklas - Erelių kanjonas (Arcivis cheobi).
Erelių kanjonas (არწივის ხეობი) - gilus, įspūdingas kanjonas kalkakmenio masyve. Kanjone auga reti endeminiai augalai: Kachetijos katilėlis, Globularia trichosantha ir Galium pedemontanum. 1,5 km nuo kanjono auga ąžuolų-skroblų miškas, kanjono šlaituose - labai retai kur augantys spygliuočių (kiparisinių šeimos rytinio tujūno) krūmynai. Kanjone gyvena apie 60 rūšių paukščiai, tarp jų labai reti juodieji gandrai ir grifai. Kanjonas yra ideali vieta paukščių stebėtojams (Birdwatching).
Erelių kanjonas | Erelių kanjonas | Erelių kanjonas |
Author:Ivane Goliadze | Author:Ivane Goliadze | Author:levani864 |
Kanjoną nesunku pasiekti iš Chornabudži kaimo. Reikia eiti vakariniu upelio krantu į kaimo šiaurę vedančia gatve. Pasibaigus kaimui, maždaug už 250 m nuo paskutinių namų, kelias suka į vakarus, čia prasideda takas vedantis į šiaurę, prie kanjono. Taku iki kanjono pradžios apie 0,5 km. Toliau takas eina vakariniu kanjono šlaitu, kanjono ilgis apie 1 km.
Chornabudži tvirtovė (ხორნაბუჯის ციხე) - senovinė tvirtovė Gombori kalnagūbrio pietiniame šlaite, Sighnaghi municipalitete, prie jo ribos su Dedoplisckaro municipalitetu, aukštai virš Alazani upės slėnio. Nuo jos, geru oru, atsiveria nuostabūs vaizdai į Alazani slėnį. Tvirtovę galima pasiekti iš Sighnaghi municipaliteto ar Dedoplisckaro miesto. Plačiau Chornabudži tvirtovė.
Čačuna draustinis (ჭაჭუნას აღკვეთილი) yra prie Dali vandens saugyklos ir Iori upės krantuose, Dedoplisckaro municipaliteto pietryčiuose, prie Gruzijos-Azerbaidžano sienos. Draustinio plotas - 5200 ha, jų tarpe 24 ha pelkės.
Iori upės pelkėti krantai apaugę nendrėmis, čia gyvena daugybė paukščių. Draustinyje auga reti ir endeminiai augalai, pavyzdžiui, Gruzijos irisai ir Eičlerio tulpės.
Draustinio gyvūnija yra viena iš įvairiausių Gruzijoje, čia gyvena Viduržemio jūros vėžliai. Čačuna yra paukščių stebėtojų rojus, čia gyvena 82 paukščių rūšys, tarp jų 10 labai retų. Plačiau Čačuna draustinis.
Niko Pirosmani muziejus | Niko Pirosmani muziejus | Niko Pirosmani muziejus |
Google+ Photos are copyrighted by their owners. Author:shako jamaspishvili | Google+ Photos are copyrighted by their owners. Author:shako jamaspishvili | Google+ Photos are copyrighted by their owners. Author:shako jamaspishvili |
Mirzaani (მირზაანი) - kaimas pietrytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 770 m aukštyje, 21 km į šiaurės vakarus nuo Dedoplisckaro. 672 gyventojai (2002).
Kaime gimė garsus gruzinų dailininkas Niko Pirosmani, kaimo rytuose yra jo namas-muziejus.
Niko Pirosmanashvili (Pirosmani) muziejus yra dideliame dabartinės statybos pastate, šalia jo yra namelis kuriame gimė dailininkas. Muziejus dirba: kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina - 3 GEL.
Muziejuje eksponuojama keliolika žymiausio Gruzijos dailininko Pirosmani paveikslų, kitų garsių Gruzijos dailininkų darbai, Pablo Pikaso litografija "Pirosmani portretas"; senoviniai, rankų darbo kilimai ir užtiesalai, tarp kurių vienas yra išaustas dailininko motinos; gausi istorinio Kiziki rajono XIX-XX amžių etnografinė kolekcija atspindinti kasdieninį žmonių gyvenimą.
Kaime yra Mirzaani Kavti didžioji ir mažoji cerkvės.
Ozaani (ოზაანი) - kaimas pietrytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 420 m aukštyje, prie kelio Dedoplisckaro-Cnori, 18 km į šiaurės vakarus nuo Dedoplisckaro. 1184 gyventojai (2002).
Kaime yra nedidelė cerkvė, 2,5 km į pietryčius nuo kaimo, kalnuose, yra IX-X amžiaus Kristaus Žengimo į dangų cerkvė (ამაღლების ეკლესია). Cerkvė stovi miškingo tarpeklio šlaite, ją iš Ozaani galima pasiekti gruntiniu keliu. Cerkvės viduje išliko unikalūs X amžiaus freskų fragmentai. Pagal legendą cerkvėje buvo karalienės Tamaros atvaizdas, bet jis neišliko.
Ozaani cerkvė | Ozaani cerkvė | Ozaani cerkvės freska |
Author:Abesalom Turashvili | Author:Abesalom Turashvili | Author:Abesalom Turashvili |
Šv.Elia kalno vienuolynas (წმინდა ელიას მთა მონასტერი). VI amžiaus vienuolynas yra apie 1,8 km į pietus nuo
Dedoplisckaro miesto pietinio pakraščio, apie 3 km nuo miesto centro, atskiro aukšto balto kalkakmenio kalno šlaite. Iš Dedoplisckaro į vienuolyną veda prastokos kokybės kelias. Plačiau Šv.Elia vienuolynas.
Vašlovani Nacionalinis parkas (ვაშლოვანის ეროვნული პარკი) yra municipaliteto rytuose, prie sienos su Azerbaidžanu. Didelio Nacionalinio parko peizažai panašūs į savaną, yra pusdykumių ir stepių, ypač įspūdingi parko stačiašlaičiai kanjonai, gražūs Alazani upės salpos miškai. Parke randama net dinozaurų kaulų. Daugelio nuomone Vašlovani - vienas iš gražiausių Gruzijos nacionalinių parkų. Plačiau Vašlovani Nacionalinis parkas.
Zemo Mančchani (ზემო მაჩხაანი) - kaimas Gombori kalnagūbrio pietrytiniuose šlaituose, 700 m aukštyje, prie Dedoplisckaro-Sighmaghi kelio, 22 km į šiaurės vakarus nuo Dedoplisckaro. 2794 gyventojai (2002).
Kaime yra didelė (12,5x5,85 m) XVIII amžiaus Archangelų cerkvė (ზემო მაჩხაანის მთავარანგელოზის ეკლესია).