Zugdidi miestas. Samegrelo

Zugdidi žemėlapis

Zugdidi (ზუგდიდი), megreliškai Zugidi (ზუგიდი) pavadinimas verčiasi kaip "Didelė kalva". Zugdidi - miestas Odiši lygumose, prie Čchouši upės, 110 m aukštyje, Zugdidi municipaliteto ir Samegrelo-Zemo Svaneti srities administracinis centras. 2012 metais mieste gyveno 64 600 žmonių, apie šeštadalis Megrelijos gyventojų ir apie septintadalis visų megrelų. Megrelų kalbos Zugdidi dialektas laikomas etaloniniu.
Miestas istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas XVII amžiuje, Odiši (Megrelijos) kunigaikštystės ir kultūrinis centras, mieste buvo kunigaikščių Dadiani rezidencija.

Krymo karo (1853-1856) metu, 1855 metais Zugdidi užėmė turkų kariuomenė. Megrelijos valstiečių sukilimo (1856-1857) metu, 1857 metais, miestą keletą mėnesių buvo užėmę sukilėliai. XIX amžiaus pabaigoje mieste gyveno apie 1000 gyventojų. 1930 metais Zugdidi tapo srities administraciniu centru.
1992 metais čia prasidėjo visi trys megrelų sukilimai, tris kartus miestą užėmė vyriausybinė kariuomenė. 1993 metais mieste prasidėjo ketvirtasis megrelų sukilimas, į miestą vėl įžengė vyriausybės kariuomenė. 2008 metais Zugdidi buvo užėmusi rusų kariuomenė.

Zugdidi miesto panorama Zugdidi Zugdidi
Zugdidi miesto panorama Zugdidi. Laisvės aikštė Zugdidi miesto centras
Author:kmxkmx4 Author:Patrick (JM) Perrier Author:KDemuria

Po Zugdidi

Zugdidi centras - dvi aikštės, kurias jungia Zviado Gansachurdijos bulvaras. Bulvaro ilgis apie 0,5 km, jo viduryje auga dideli medžiai. Prie bulvaro yra dauguma miesto kavinių, viešbutis "Odiši", paštas, "Atrium" kinoteatras ir merija (ant Rustaveli gatvės kampo). Pietuose bulvaras atsiremia į Laisvės aikštę, prie kurios yra Samegrelo srities administracija ir bankai.
Šiaurėje bulvaras atsiremia į nedidelę, sąlyginai centrinę, aikštę. Į rytus nuo aikštės eina Teatro gatvė, kurioje, kiek toliau, yra Šavla Dadiani dramos teatras. Gatvei pasisukus į šiaurės rytus ji keičia pavadinimą į Cotne Dadiani, kurios pabaigoje yra aikštė, prie kurios yra Centrinė autobusų stotis, kairėje - Zugdidi botanikos sodas. Aikštėje prasideda gatvės - į rytus L.Berijos gatvė virstanti keliu į Čchorocku, ir į šiaurę - Suchumi gatvė virstanti keliu į Abchaziją, nuo jos atsišakoja keliai į Calendžichą ir Mestiją.

Gruzija

Į šiaurę nuo centrinės aikštės - stadionas, jo vakarinėje pusėje keletas chačiapurinių, eina gatvė į šiaurę, į Dadiani rūmus, kuriuose yra muziejus. Šalia rūmų - didelis Zugdidi botanikos sodas. Rekomenduoju aplankyti. Plačiau Dadiani rūmai
Konstantino Gamsachurdija gatvė eina lygiagrečiai bulvarui, nieko įdomaus, išskyrus restoraną joje, nėra.
Laisvės aikštėje prasideda Agmešenebeli gatvė, eina į pietus ir virsta keliu į Kutaisį.
Jeigu eiti nuo Laisvės aikštės Tabukašvili gatve į rytus, prie jos, už 250 m, yra neseniai pastatyta didelė Zugdidi katedra.
Beveik per vidurį bulvarą kerta Rustaveli gatvė. Į rytus nuo bulvaro Rustaveli gatvė eina apie 1 km, atsiremia į kapines, kuriose stovi Macchovani cerkvė. Netoliese yra Zugdidi Hostel, atkarpos viduryje, 400 m nuo bulvaro - Dodo svečių namai.
Einant Rustaveli gatve į vakarus rasime keletą kavinių, toliau - turgų. Perėjus tiltu upę pamatysime prekybos centrą, prie jo gatvė pasuka į vakarus ir už 0,5 km - geležinkelio stotis. Jeigu eiti toliau Rustaveli gatve, ji pavirsta keliu į Anakliją. Iš Rustaveli gatvės matosi svanų bokštas Žiuli Šartava gatvėje, prie bokšto yra "maršrutkių", vykstančių į Svanetiją, stovėjimo vieta.

Zugdidi Zugdidi Zugdidi
Zugdidi geležinkelio stotis Zugdidi. Macchovani cerkvė Zugdidi. Svanų bokštas
Author:nikoloz168 Author:tengiz shanava Author:ROSTAMDALILA

Turizmo infrastruktūra

Turistai dažniausiai į Zugdidi patenka pakeliui į Aukštutinę Svanetiją. Pigių nakvynės vietų nėra daug, atrodo yra tik vienas hostelis - "Zugdidi Hostel" Rustaveli gatvėje Nr.8. Nakvynė jame kainuoja 15-25 GEL. www.zugdidihostel.com
Mieste yra apie 10 svečių namų, pigesni iš jų yra: Rustaveli g-vė, Nr.38 (dvivietis - nuo 21 EUR), Važa Pšavela g-vė, Nr.97 (dvivietis - nuo 17 EUR), Samegrelo g-vė, Nr.8 (dvivietis - nuo 21 EUR), N.Nikoladze g-vė, Nr.56 (dvivietis - nuo 21 EUR), "Hostel Villaana" D. Tavdadebuli g-vė, Nr.10 (dvivietis - nuo 30 EUR), Bagrationi g-vė, Nr.27 (dvivietis - nuo 17 EUR), Buharesta g-vė, Nr.18 (dvivietis - nuo 17 EUR).
Restoranų Zugdidi nedaug. Pigesnės maitinimo įstaigos yra netoli turgaus. Įdomesnis yra "Diaroni" restoranas K.Gamsachurdia gatėje. Restorane daugybė įvairiausių megrelų patiekalų, nors kainos nėra mažos.

Autobusai, traukiniai

Mieste yra keletas autobusų stočių. Pagrindinė stotis, mažai panaši į autobusų stotį, yra prie geležinkelio stoties. Centrinė autobusų stotis yra prie aikštės Botanikos sodo rytinėje pusėje. Iš jos važiuoja autobusai: į Tbilisį, kas 1,5 val., 13 GEL; į Čorocku, nuo 10:00 iki 18:15, gana dažnai, 3 GEL; į Poti, 10:00, 5 GEL.
"Maršrutkės" į Svanetiją išvyksta nuo Svanų bokšto, prie Žiuli Šartava gatvės. Jų gana daug.
Iš Zugdidi į Tbilisį išvyksta 2 traukiniai per dieną: naktinis traukinys išvyksta 21:30, į Tbilisį atvyksta 6:35; dieninis traukinys išvyksta 9:55, į Tbilisį atvyksta 18:20.

© 2014 J.D.Endriukaitis