Kacchi katedra

Kacchi katedra (კაცხის ტაძარი) - Kristaus Gimimo katedra (მაცხოვრის შობის სახელობის ტაძარი), kartais dar vadinama Kacchi soboru ar vienuolynu, yra Kacchi kaime, 11 km į vakarus nuo Čiatura. Netoliese yra Kacchi stulpas (Kacchis sveti), katedra kartais painiojama su juo. Katedros architektūra neįprasta Gruzijoje - ji yra labai reto aštuonių aspidžių tipo.
Katedrą rasti nesunku. Jeigu važiuoti iš Zestafoni į Čiaturą, už 27 km pasieksime Kacchi kaimą, toliau kairėje bus posūkis link garsiojo Kacchi stulpo, dar kiek toliau ir aukščiau, už 1 km nuo posūkio, kairėje kelio pusėje gerai matosi Kacchi katedra.

Kacchi katedra Kacchi katedra Kacchi katedra
Kacchi katedra Kacchi katedra Kacchi katedra
Author:Javakhy Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis

Katedra turi ilgą istoriją, įvairiais laikais ji priklausė skirtingoms feodalų giminėms. Kacchi katedrą pastatė kunigaikščiai Bagvaši Gruzijos Aukso amžiaus pradžioje, 1010-1014 metais. Prie pagrindinio įėjimo į cerkvę galima pamatyti Bagvaši simbolį: Liūtą ir Angelą. Karaliui Davidui Statytojui nugalėjus Bagvaši giminę, katedra buvo palikta. XVI amžiuje, apleistą ir apgriuvusią katedrą, atstatė naujasis šeimininkas - kunigaikštis Abulasar Amiredžibi. XVII-XVIII amžiuose Kacchi valdė kunigaikščiai Abašidze.

Kacchi katedra Kacchi katedra Bareljefas su liūtu
Kacchi katedra Kacchi katedra Bareljefas su liūtu
Author:zaza saladze Author:J.D.Endriukaitis Author:J.D.Endriukaitis

Cerkvės konstrukcija labai neįprasta. Gruzijoje tokio tipo yra tik Bočorma cerkvė Kachetijoje, gali būti, kad ji buvo Kvetera cerkvės modifikacija, kuri, savo ruožtu, galėjo būti Ninocminda soboro modifikacija. Gal būt, nors ir abejotina, architektai galėjo nusižiūrėti į Bana cerkvę Tao srityje, ar armėnų pavyzdžius, tokius kaip Evartonca cerkvė.
Tie laikai Gruzijoje buvo architektūros eksperimentų metas, nors 988 metais jie artėjo į pabaigą. Galima sakyti, kad Kacchi katedra - vienas paskutinių tų eksperimentų paminklų.

Katedra keletą kartų remontuota, raižiniai išlikę tik vietomis. Remonto pėdsakai pastebimi tik cerkvės apatinėje dalyje, jos viršus, atrodo, nepaliestas.
Anksčiau cerkvė buvo gausiai dekoruota raižiniais, bet 1854 metų "restauracijos" metu daug jų buvo sunaikinta. Bareljefas su liūtu, dabar įmūrytas į pastatą prie cerkvės sienos, prieš "restauraciją" buvo cerkvės sienoje.

Kacchi katedra Kacchi katedra Kacchi katedra
Kacchi katedra Kacchi katedra Kacchi katedra
Author:gochoart Author:J.D.Endriukaitis Author:გიორგი კაპანაძე

Dabar cerkvė veikianti, jį ją patekti galima laisvai. Cerkvė beveik skritulio plano, turi 8 apsides: rytuose, pietuose, vakaruose ir šiaurėje ir 4 apsides tarp jų. Iš vakarų pusės pristatyta galerija, į kurią galima patekti nuo šiaurinės, vakarinės ir pietinės apsidžių pusės.
Viduje katedra ištinkuota, bet neištapyta. Altoriaus pertvara, kaip ir visose daugiaapsidinėse cerkvėse, nedidelė. Išorinės galerijos pietinėje pusėje - maldos vieta, šiaurinė galerijos pusė uždaryta.

Gruzija

Be architektūros, čia yra dar įdomūs akmenyje iškalti bareljefai, gyvūnų galvos.
Katedros teritorija aptverta akmenine tvora (atstatyta 1937 metais), virš vartų pastatyta varpinė. Jos arkos yra strėlės formos, pagal tai galima spręsti, kad varpinė yra gana vėlyvos statybos.

© 2015-18 J.D.Endriukaitis