Gurdžaani municipalitetas

Gurdžaani municipaliteto žemėlapis

Gurdžaani municipalitetas (გურჯაანის მუნიციპალიტეტი) - vienas iš mažesnių pagal plotą Gruzijos municipalitetų, didelę jo dalį užima mažai apgyvendintas, neaukštas Gombori kalnagūbris, šiaurės rytiniai jo šlaitai ir Alazani slėnio pakraštys labai tankiai apgyvendinti, kaimai jungiasi vienas su kitu. Municipaliteto šiaurės rytiniu pakraščiu teka Alazani upė, tarp jos ir Gombori kalnagūbrio plyti 13-14 km pločio Alazani slėnis.
Municipaliteto klimatas daugiausia yra drėgnas subtropinis. Alazani slėnyje - klimatas vidutiniškai drėgnas su švelniomis žiemomis ir karštomis vasaromis. Klimatas Gombori kalnagūbryje drėgnas su ilgomis vasaromis.
420 m aukštyje vidutinė metinė temperatūra yra 12,4° C, sausio 0,9° C, rugpjūčio 23.6° C, vidutinis metinis kritulių kiekis 800 mm. Municipalitete gana dažnos stiprios liūtys.
Municipaliteto administracinis centras - Gurdžaani miestas, 2006 metais jame gyveno 73 200 žmonių. Municipalitete yra 31 gyvenvietė: 1 miestas ir 30 kaimų, didžiausi iš jų - Velisciche (6,2 tūkst.), Gurdžaani kaimas (5,2 tūkst.) ir Kardanachi (5,8 tūkst.).
Pagrindiniai municipaliteto keliai Telavi-Gurdžaani-Bakurciche-Cnori, Bakurciche-Sagaredžo, Gurdžaani-Lagodechi ir Velisciche-Kvareli yra neblogos kokybės, asfaltuoti.
Gurdžaani municipalitetas - pats "vyniškiausias" Gruzijoje, čia auga visos pagrindinės gruziniškų vynuogių rūšys, jame daug kaimų kurių vardais vadinami garsūs Gruzijos vynai: Achašeni, Mukuzani, Vazisubani ir kt. Gurdžaani municipalitete yra 15 vyno gamyklų, 4 iš jų Gurdžžaani mieste, dauguma iš jų priima turistus vyno degustacijai. Zegaani kaime yra seniausia rajono vyno gamykla pastatyta XIX amžiaus pabaigoje, 2013 metais Velisciche kaime atsidarė vyno muziejus, kuriame taip pat galima degustuoti vynus. Gurdžaani municipalitetas - vienas iš pagrindinių Gruzijoje po kurį organizuojami vyno turai.
Municipalitete yra apie 400 architektūros paminklų, daugiausia cerkvių. Į pagrindines cerkves yra rodyklės, bet mažiau reikšmingas rasti gana sunku. Dauguma cerkvių pastatyta pavojingais karų laikais, todėl jas statė, kad jų nesimatytų. Dauguma cerkvių stovi Gombori kalnagūbrio šlaituose, lomose tarp kalnų. Municipalitete yra keleto tvirtovių griuvėsiai ir virš dešimties gynybinių-signalinių bokštų.

Įdomiausi objektai: Gurdžaani Kvelacminda cerkvė, Vačnadziani vienuolynas, Čeremi senovinis miestas, Vazisubani Sanagire vienuolynas, Vedžini Amagleba vienuolynas, Zegaani vienuolynas ir Kardanachi Sabacminda cerkvės.
Gurdžaani mieste yra Achtala purvo kurortas.

Alazani upė Alazani upė Persikų sodas Alazani slėnyje
Alazani upė Alazani upė Incoba upės kanjonas
Author:Ruslan Borovok Author:tedogzirishvili Author:ბექა დანელიშვილი

Gurdžaani (გურჯაანი) - miestas Alazani slėnio pietiniame pakraštyje, 415 m virš jūros lygio, 122 km nuo Tbilisio, Gurdžaani municipaliteto administracinis centras.
Mieste yra keturios vyno gamyklos, muziejus, Achtala purvo kurortas ir neseniai pastatyta didelė cerkvė. Plačiau Gurdžaani miestas.
Achašeni (ახაშენი) - didelis kaimas Alazani slėnio pietiniame pakraštyje, tarp Čermischevi ir Paprischevi upių, 510 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 7 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani.
Kaime ir prie jo yra 7 cerkvės: Sameba (XIX amžaus), Kviratcckoveli (V-VII amžiaus), Sveticchoveli (XIV-XVIII amžiaus), Šv.Giorgi (XIV-XVIII amžiaus), Charistavi, Redžachi ir Kvavis Sakdari. Prie kaimo yra XVIII amžiaus bokšto griuvėsiai. Plačiau Achašeni.

Gruzija

Badžischevi pilis-bokštas (ბაჯისხევის ციხე - კოშკი) ir Badžischevi cerkvė (ბაჯისხევის ეკლესია) yra apie 0,5 km nuo kelio Signaghi-Bakurciche, 4,5 km į pietvakarius nuo Bakurciche, 9 km į pietus nuo Gurdžaani. Plačiau Badžischevi cerkvė, bokštas.
Čeremi (ჭერემი) - nedidelis atkampus kaimas Gurdžaani municipaliteto vakaruose, Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Čermisckevi upės aukštupyje, 1000 m virš jūros lygio, 18 km į vakarus nuo Gurdžaani.
Į vakarus nuo kaimo yra senovinis (įkurtas V amžiuje) Čeremi miestas. Čia yra karaliaus Vachtango Gorgasali rūmų, atrastų 1984-85 metais, liekanos, apgriuvusios X amžiaus Šv.Marijos, V amžiaus Šv.Giorgi, V amžiaus Šv.Barbare, V amžiaus Šv.Davido cerkvės ir VIII-IX amžiaus vyskupų rūmai. Šiuo metu pastatai restauruojami, kai kurie iš jų atstatyti, Čeremi stengiamasi paversti įdomiu turistiniu objektu. Plačiau Čeremi viduramžių miestas.
Čumlaki (ჭერემი) - didelis kaimas Alazani slėnio vakariniame pakraštyje ir Gombori kalnagūbrio rytiniuose šlaituose, tarp Paprischevi ir Kotechischevi upių, 420 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 3,5 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani.
Čumlaki kaime yra keletas istorinių paminklų: stačiakampis gynybinis bokštas, ir trys XIV-XVIII amžiaus cerkvės. Plačiau Čumlaki.
Džimiti (ჯიმითი) - didelis kaimas Gurdžaani municipaliteto vakaruose, pietvakariniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 740 m virš jūros lygio, 5 km į šiaurę nuo Sagaredžo-Gurdžaani kelio, 12 km į pietvakarius nuo Gurdžaani.
Prie kaimo yra neblogai išsilaikiusios XVII-XVIII amžiaus Kvirackoveli ir VIII amžiaus Šv.Giorgi cerkvės. Plačiau Džimiti.
Gurdžaani Kvelacminda cerkvė (გურჯაანის ყველაწმინდა) - VIII-IX amžiaus Gruzijos architektūros ("pereinamojo laikotarpio") paminklas, apie 3 km tiesiąja į pietvakarius nuo Gurdžaani miesto centro. Plačiau Kvelacminda cerkvė.

Kalauri Šv.Giorgi cerkvė Kardanachi Sabacminda cerkvė Kardanachi Sabacminda bazilika
Kalauri Šv.Giorgi cerkvė Kardanachi Sabacminda cerkvė Kardanachi Sabacminda bazilika
Author:Davit Berishvili Author:Lasha_Gabelia Author:Corvus Marinus

Kalauri (კალაური) - didelis kaimas Alazani slėnio vakaruose ir Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, 550 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 17 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani. 2724 gyventojai (2002).
Kaime yra VIII-IX amžiaus Šv.Giorgi bazilika, joje išliko XV-XVI amžiaus freskos. Kaimo centre yra vėlyvųjų viduramžių Ninocminda cerkvė. Kaime, prie kelio Guardžaani-Telavi, stovi XI-XIII amžių tvirtovės liekanos.
Kardanachi (კარდანახი) - didelis kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, 510 m aukštyje, prie kelio Gurdžaani-Cnori, 12 km į pietryčius nuo Gurdžaani. 5795 gyventojai (2002).
Prie kaimo auga Saperavi ir Rkaciteli vynuogių rūšių vynuogynai. Iš vietinių Saperavi vynuogių gaminamas "Pirosmani" vynas, iš Rkaciteli - "Rkaciteli" vynas ir "Kardanachi" portveinas.
1 km į pietvakarius nuo kaimo yra Sabacminda cerkvės, nuo kelio Guardžani-Cnori prie cerkvių veda kelias, prie posūkio yra rodyklė.
Sabacminda cerkvė pastatyta XIII amžiuje, jos viduje yra freskos. 70 m į šiaurę nuo jos - apgriuvusi VI amžiaus Sabacminda bazilika. Sabacminda cerkvė veikianti, teritorija aplink ją sutvarkyta.
Prie kaimo taip pat yra XVII amžiaus piramidės formos ir XVIII amžiaus cilindro formos akmeniniai bokštai.
Melaani (მელაანი) - didelis kaimas pietvakariniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 750 m virš jūros lygio, 2,5 km į šiaurę nuo Sagaredžo-Gurdžaani kelio, 11 km į pietus nuo Gurdžaani.
Prie kaimo yra vėlyvaisiais viduramžiais pastatyta didelė Sameba cerkvė, kaimo pietinėje pusėje yra keleto Bronzos ir Geležies amžių nemažų gyvenviečių liekanos. Plačiau Melaani.
Mukuzani (მუკუზანი) - didelis kaimas Alazani slėnio vakaruose ir Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Čermischevi upės kairiajame krante, 450 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 9 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani.
Kaime yra ankstyvaisiais viduramžiais pastatyta Sveticchoveli cerkvė, ankstyvųjų viduramžių Šv.Giorgi cerkvė, vienuolyno griuvėsiai, vėlyvųjų viduramžių Amaglebisa ir ankstyvųjų viduramžių Uznisi cerkvės, nedidelė vyno gamykla. Plačiau Mukuzani.

Vynuogynai prie Velisciche Prie Velisciche Alazani slėnis nuo Gombori kalnagūbrio
Vynuogynai prie Velisciche Prie Velisciche Alazani slėnis nuo Gombori kalnagūbrio
Author:Sergey Brandys Author:Sergey Brandys Author:Archil Kikvadze

Vačnadziani (ვაჩნაძიანი) - kaimas pietvakariniame Alazani slėnio pakraštyje, šiaurės rytiniuose Gombori kalnagūbrio šlaituose, 560 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 16 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani.
Vačnadziani kaime ir jo apylinkėse yra 34 įvairaus amžiaus senoviniai architektūros paminklai, dvi vyno gamyklos ir istorijos muziejus. Plačiau Vačnadziani.
Vazisubani (ვაზისუბანი) - didelis kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, 500 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 14 km į šiaurės vakarus nuo Gurdžaani.
Kaime ir jo apylinkėse yra X-XI amžiaus Sanagiri vienuolynas, Šv.Marijos VI amžiaus bazilika, VI amžiaus Samkariani Šv.Giorgi bazilika, VII amžiaus Keturiasdešimties Kankinių cerkvė, XIV-XVIII amžių Kviracchoveli cerkvė, XIX amžiaus Jono Krikštytojo cerkvė, XIX amžiaus S.Čavčavadze rūmai. Plačiau Vazisubani.
Vedžini (ვეჯინი) - kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Alazani slėnio pakraštyje, 420 m aukštyje, prie kelio Telavi-Bakurciche, 4 km į pietryčius nuo Gurdžaani. Prie kaimo yra viduramžių Šv.Petro ir Povilo, Kvelacminda cerkvės, pilis-bokštas, Vedžini tvirtovės griuvėsiai ir Amaglebi vienuolynas. Plačiau Vedžini.
Velisciche (ველისციხე) - didelis kaimas Alazani slėnio vakariniame pakraštyje, Čermischevi upės kairiajame krante, 380 m virš jūros lygio, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 7,5 km į šiaurę nuo Gurdžaaani.
Kaime yra "Numisi" vyno muziejus, V-VI amžiaus Šv.Giorgi bazilika, XII amžiaus Dievo Motinos ir 1878 metais pastatyta Velisciche Kvelacminda cerkvė. Plačiau Velisciche.
Zegaani (ზეგაანი) - kaimas Alazani slėnio pietvakariniame pakraštyje, Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Čermischevi upės dešiniajame krante, 460 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 8 km į vakarus nuo Gurdžaani.
Kaime yra XIX amžiuje pastatyta vyno gamykla "Chateau Zegaani", prie kaimo yra VI-VII amžiaus vienuolynas su XVI-XVII amžiaus freskomis, vėlyvaisiais viduramžiais pastatytos Šv.Giorgi ir Kvirackoveli Kašueti cerkvės ir labai graži, mažytė Šv.Marine cerkvė. Plačiau Zegaani.

© 2015-16 J.D.Endriukaitis