Pšavi

Pšavi žemėlapis

Pšavi (ფშავი), Pšavija - nedidelis istorinis kalnuotas regionas Gruzijos šiaurėje, Mccheta-Mtianeti srities Dušeti municipaliteto dalis. Pšavi plotas 340 km², sritis apima pietines Didžiojo Kaukazo kalnagūbrio priekalnes, Pšavis Aragvi upės slėnį ir Iori upės aukštupį. Pšavi šiaurėje ribojasi su Chevsuretija (šie abu rajonai istoriniuose šaltiniuose minimi bendru pavadinimu Pchovi), šiaurės rytuose su vakariniu Tušetijos pakraščiu, rytuose su Pankisi tarpekliu, su Iori upės slėniu ir Tianeti pietryčiuose, Žinvalio vandens saugykla ir Gruzinų Karo keliu pietuose ir pietvakariuose ir Mtiuleti ir Gudamakari istoriniais regionais vakaruose.
Pšavi regioną sąlyginai galima dalinti į tris pagrindines dalis:
Istorinė Pšavi "širdis", "tikroji" Pšavi - apie dešimt kaimų esančių Pšavis Aragvi upės slėnyje į rytus nuo jos ir Chevsuretis Aragvi santakos.

Žemutinė Pšavi - apie 30 kaimų esančių Pšavis Aragvi upės slėnyje į pietus nuo jos ir Chevsuretis Aragvi santakos iki Žinvali vandens saugyklos, taip pat Čargali, Šarakevi, Sondischevi ir kitų mažesnių Pšavis Aragvi intakų slėniuose.
Keletas kaimų pačiame Iori upės aukštupyje į šiaurę nuo Tianeti.
Pšavi regionas dalinai primena kaimyninius Tušeti ir Chevsureti, bet daug kuo ir skiriasi. Pavyzdžiui, į jį nesunku patekti. Jeigu važiuoti keliu iš Tbilisio į Šatili, tai nuo kelio išsišakojimo į Tianeti ir Šatili, prie Žinvali vandens saugyklos prasideda Pšavi.

Žinvali vandens saugykla Kelias Žinvali-Barisacho Magharoskari cerkvė
Žinvali vandens saugykla Kelias Žinvali-Barisacho Magharoskari cerkvė
Author:toreli Author:toreli Author:Archil Kikvadze
Gyventojai

Pšavai (ფშაველი, pshaveli) kalba panašiu gruzinų kalbos dialektu panašiu į ju kaimynų chevsurų.
Pšavai yra krikščionys ortodoksai, bet kaip ir kiti Gruzijos kalnų gyventojai išlaikė kai kuriuos ikikrikščioniškus papročius ir tikėjimus. Dar ir dabar kai kurie pšavai lankosi šventyklėlėse, kurių dar nemažai išliko regione.
Tradicinė pšavų kultūra yra tarpinė tarp tušų ir chevsurų. Tradicinė kultūra čia nyko lėčiau kaip Tušetijoje, bet greičiau kaip Chevsuretijoje. Kraujo keršto paprotys Pšavi 30-aisiais XX amžiaus metais buvo beišnykstantis. Nors dar 20-aisiais XX amžiaus metais pšavai kariavo su chevsurais.

Gruzija

Pšavų yra apie 55 000. Kitaip, negu kiti Gruzijos kalniečiai, jie niekada nesibūrė į stambius ir įtvirtintus kaimus, tokius kaip Šatili ar Omalo. Jie vieninteliai kalniečiai gyvenę atskiromis sodybomis ir nestatę akmeninių bokštų.
Pšavų kiekis žymiai sumažėjo dėl XIX amžiuje prasidėjusio kaimų gyventojų migracijos į miestus; daugelyje kaimų dabar išliko tik po keletą namų. Pagal XX amžiaus pradžios gyventojų surašymo duomenis "tikrojoje" Pšavi buvo 210 ūkių ir 368 ūkiai Žemutinėje Pšavi.
Pšavi kaime Čargali gimė garsusis Gruzijos poetas Važa Pšavela (Luka Razikašvili, 1861-1915).

Čargali. Važa PŠavela muziejus Pšavis Aragvi aukštupio tarpeklis Pšavis Aragvi aukštupio tarpeklis
Čargali. Važa PŠavela muziejus Pšavis Aragvi aukštupio tarpeklis Pšavis Aragvi aukštupio tarpeklis
Author:andro Author:Mike Duchidze Author:saba96
Po Pšavi

Iš Pšavi gali būti įdomu keliauti pėsčiomis į Chevsuretiją. Galima pakilti Pšavis Aragvi slėniu iki Šuapcho kaimo, nuo jo dar 4 km iki Matura ir Pšavis Aragvi santakos, tada kilti Matura upės slėniu iki Matura kaimo. Nuo jo galima pakilti į kalnagūbrį, nuo kurio galima nusileisti iki Argun upės ištakų, ir šios upės slėniu pasiekti Šatili, arba nusileisti į Ardoti upės tarpeklį, toliau per Muco pasiekti Šatili.
Keletas Tbilisio turizmo kompanijų organizuoja vienos dienos trukmės vidutinio sudėtingumo (iki 3 sudėtingumo kategorijos) raftingą Pšavis Aragvi upe.
Čargali kaime yra poeto Važa Pšaveli muziejus (dirba kasdien, išskyrus pirmadienius, bilieto kaina 0,50 GEL), keletas svečių namų, kuriuose galima išsinuomoti arklius kelionėms po apylinkes.

© 2014 J.D.Endriukaitis