Uplisciche senovinis miestas

Uplisciche (უფლისციხე) - senovinis miestas-tvirtovė kairiajame Mtkvari upės krante, 13 km į rytus nuo Gori centro. Uplisciche yra vienas lankomiausių turistinių objektų Gruzijoje, 2010 metais čia pastatytas naujas lankytojų centras, šalia jo yra keletas lauko kavinių, suvenyrų kioskų, vieta su staliukais prie šaltinio palapinėms pasistatyti.
Apie 100 m neprivažiavus lankytojų centro, kairėje pusėje yra jauki kavinė-marani "Stalber Marani" kuri už 10 GEL siūlo vynų degustaciją, tame tarpe retesnių raudonų vynų "Tavkveri", "Kartli Saperavi" ir baltų - "Činuri Mcvane" ir "Goruli Mcvane".

Nuo Gori yra tiesus gruntkelis į Uplisciche, bet pravažiuojamas tik didesnio pravažiuojamumo transporto priemonėmis, todėl į Uplisciche geriau važiuoti pagrindiniais keliais dešiniuoju Mtkvari upės krantu. Pradžioje iš Gori reikia važiuoti keliu į Kavtischevi-Mccheta. Pervažiavus tiltą per Mtkvari, už 5,7 km bus posūkis į kairę, į Uplisciche. Juo pravažiuojame Kvachvreli kaimą, tiltą per Mtkvari, už jo netoliese - lankytojų centras. Nuo posūkio iki lankytojų centro 6,6 km.
Labai pigus variantas yra atvažiuoti į Kvachvreli priemiestiniu traukiniu Tbilisi-Nikozi (iš Tbilisio išvyksta 18:25, atvyksta į Kvachvreli apie 20:30. Tai patogu turint palapinę, pernakvoti galima prie lankytojų centro.

Uplisciche Uplisciche Uplisciche
Uplisciche Uplisciche Uplisciche
Author:Lazare Gagnidze Author:Lazare Gagnidze Author:Lazare Gagnidze

736 metais Gruziją užpuolė arabai, vadovaujami Mervano. Jie sugriovė daugelį miestų, iš kurių daug ir neatsigavo (pvz. Urbnisi). Uplisciche kažkaip tai pergyveno arabų įsiveržimą, ir netgi išlošė. Arabams užėmus Tbilisį, Kartli karalystės sostine tapo Uplisciche. Apytiksliai tuo metu Mtkvari upė pakeitė savo vagą, miesto apačioje atsirado žemės plotas, kuris tuo metu buvo užstatytas.
VIII-X amžiuje Kartli karalystė buvo sumažėjusi beveik iki Uplisciche rajono. Už Ksani prasidėjo Tbilisio emiratas, už Surami - Bizantijos valdos, į pietus - valdoma eristavų Bagvaši-Lipart Trialeti.

Gruzija

904 metais Uplisciche užkariavo Abchazijos (Vakarų Gruzijos) karalystė. Tuo metu mieste pastatyta Uplisculi cerkvė - kukli trijų navų bazilika.
Apie 920-uosius metus Abchazijos karalius Giorgi Kartli valdytoju paskyrė savo sūnų Konstantiną, kuris sukilo prieš tėvą, ir Abchazijos kariuomenė apgulė Uplisciche. Leonti Mroveli metraštyje apie tai rašoma: "...tada išėjo į žygį su visomis savo pajėgomos, atvedė taiosi karalius, chorevyskupą Faldu ir atėjo (kartu) į Uplisciche. Įvyko daugiadienis mūšis, bet taip ir nepadarė žalos tvirtovei, todėl, kad tvirtovėje buvo daugybė (žmonių)." Galų gale tvirtovę užėmė klasta, Konstantiną paėmė į nelaisvę, o Kartli ir Uplisciche atidavė jo Broliui Leonui, kuris vėliau tapo Abchazijos karaliumi.
Dar 200 metų miestas egzistavo suvienytosios Gruzijos laikotarpiu, 1178 metais čia buvo karūnuota karalienė Tamara. Vėliau miestą keletą kartų sudegino mongolai, jis sunyko.

Uplisciche Uplisciche Uplisciche
Uplisciche Uplisciche Uplisciche
Author:dimitry Author:dimitry Author:dimitry

Uplisciche istorijai apie 3 tūkstančius metų. Manoma, kad miestas įsikūrė XI-X amžiuje prieš mūsų erą, o buvo visiškai apleistas tik XIX amžiuje. Šalia buvo Uplisciche kaimas, kuris išnyko tik XX amžiaus 90-aisiais.
Uplisciche įsikūrė kartvelų gentims atkeliavus į Mtkvari slėnį - beveik tuo pačiu metu kaip ir keletas kitų senovinių gyvenviečių: į vakarus buvo Kvarcchela ir Chizaant mietai, į rytus - gyvenvietės dabartinės Mccheta vietoje ir dabartinio Tbilisio Didube rajono vietoje.
Manoma, kad Uplisciche prekiavo su Urartu ir Midijos karalystėmis. Atsiradus Iberijos valstybei, miestas buvo jos sudėtyje, buvo jos pagrindinis kulto centras. Pagrindinė buvo Saulės šventykla, stovėjusi aukščiausioje miesto vietoje, aplink ją buvo daug kitų šventyklų. Uplisciche labai priešinosi 337 metais Iberijoje įvestai krikščionybei, net kilo karas su Iberijos karaliumi, kurio metu miestas stipriai nukentėjo, Saulės šventykla buvo sugriauta.
Dalis šventyklų buvo perstatytos į cerkves. Viena iš didžiausių šventyklų VI amžiuje perstatyta į trijų navų baziliką, kurios fragmentus galima pamatyti į pietryčius nuo, prie pat atstatytos Uplisculi cerkvės.

Uplisciche Uplisciche Uplisciche
Uplisciche Uplisciche Uplisciche
Author:dimitry Author:dimitry Author:RNLatvian

Dabar miesto-tvirtovės teritorija priklauso Uplisciche Istorijos-architektūros muziejui-rezervatui, veikiančiame kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 3 GEL, gidas - 15 GEL.
Už kasų, kairėje pusėje, kiek žemiau, yra muziejus kuriame galima pamatyti rastus mieste eksponatus: apdailos plyteles, ginklui, žemės ūkio įrankius, kulto daiktus ir kt. Gana dažnai muziejuje rodomas 15-20 minučių filmas apie Uplisciche, kurį tikrai verta pažiūrėti.
Tiesiai nuo kasų eina takelis prie pietinio, arčiau upės esančio, miesto pakraščio. Pradžioje yra laipteliai vedantys į viršų, bet geriau paėjėti toliau, iki tunelio, kuriuo laiptais pakylama į miestą.
Miestas tęsiasi iš pietų į šiaurę, visą laiką kildamas. Beveik per vidurį yra Uplisculi cerkvė, į ją veda uoloje iškirstas kelias. Į abi puses nuo kelio atsišakoja gatvelės ir aikštės iškaltos akmenyje, vedančios į įvairių formų uoloje iškaltas patalpas - kulto patalpas, pirtis, rūmus, kepyklas ir kt. Pirties sienos dekoruotos taip pat kaip ir kai kurios Romos imperijos pirtys Romoje. Teritorijoje taip pat yra VI amžiaus trijų navų bazilikos ir viduramžių cerkvės, pastatytos ant pagoniškos šventyklos pamatų, liekanos.
Miesto papėdėje, į vakarus nuo jo, matosi atkasti viduramžių gyvenvietės pamatai.

© 2016 J.D.Endriukaitis