Cinandali

Cinandali (წინანდალი) - kaimas šiaurės rytų Gombori kalnagūbrio prieškalnėse, dešiniajame Kisischevi upės krante, 560 m aukštyje, prie kelio Telavi-Gurdžaani, 9 km į rytus nuo Telavi. 3264 gyventojai (2002).
Kaime yra viduramžiais pastatyta cerkvė, A. Čavčavadze muziejus, įsikūręs buvusiame jo dvare, unikalus XIX amžiaus vyno rūsys, "Šumi" vyno gamykla ir unikali jos vynuogių rūšių kolekcija. Kaimo rytiniame pakraštyje, prie geležinkelio, yra Corporation Georgian Wine vyno gamykla.

Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Author:Tamar Enuqishvili Author:Anuar T Author:Anuar T

Aleksandre Čavčavadze namas-muziejus yra buvusiame kunigaikščio dvare ir jo rūmuose, dešiniajame Kisischevi upės krante, vakarinėje kaimo dalyje, gerai matosi nuo kelio Telavi-Gurdžaani, nuo jo iki dvaro apie 0,4 km.
Muziejus veikia kasdien, vasarą - 10:00-19:00, žiemą - 10:00-18:00. Bilietų kainos: įėjimas į parką - 2 GEL, įėjimas į parką + muziejus + gidas - 5 GEL, įėjimas į parką + muziejus + gidas + stiklinė vyno - 7 GEL, įėjimas į parką + muziejus + gidas + 6 vynų degustacija - 20 GEL.
Kaina 5 GEL muziejus su gidu yra normali, bet 20 GEL už 6 gana eilinių vynų degustaciją tai pagal Gruzijos kainas labai brangu, net išpuikusios vyno gamyklos neprašo daugiau kaip 10-15 GEL.

Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras
Author:Anuar T Author:Maxim Tuka Author:Levan

A.Čavčavadze tėvas Garsevan Čavčavadze buvo vienas iš Gruzijos suartėjimo su Rusija šalininkų, pasirašė Georgijevsko traktatą. Karalius Erekle II padovanojo jam dideles žemes Kachetijoje.
Aleksandras Čavčavadze gimė 1786 metais Sankt Peterburge, augo imperatorės Jekaterinos dvare, buvo jos krikštasūniu. 1805 metais, už dalyvavimą gruzinų sukilime prieš rusus, ištremtas į Tambovą, vėliau tarnavo leib-husarų pulke, dalyvavo kare su Napoleonu, 1914 metais su kazokais buvo Paryžiuje. Grįžęs į Kachetiją, stengėsi europizuoti Gruziją. 1818 metais Cinandali kaime pradėjo dvaro rūmų su europietiškais interjerais statybą, pastatė pirmąją Gruzijoje vyno gamyklą, pradėjo pramoninę vyno gamybą. Gamykloje pradėjo gaminti vynus pagal europietišką technologiją, pavyzdžiui ir dabar garsaus "Cinandali".

A. Čavčavadze supažindino rusų aristokratiją su gruzinų kultūra, o gruzinų - su rusų ir Europos kultūromis.
A. Čavčavadze mirė 1864 metais, jis turėjo keturis vaikus. Jo duktė Nino ištekėjo už rusų rašytojo ir diplomato Gribojedovo, o sūnus Davidas tapo generolu. 1854 metais Cinandali užpuolė Šamilis. Jis sudegino ir sugriovė rūmus, įkaitais paėmė 24 Davido šeimos narius, už kuriuos pareilalavo 1 milijono rublių išpirkos ir išlaisvinti Džemal-Edin'ą. Vėliau buvo nusiderėta iki 40 000 rublių, Čavčavadze šeima turėjo išnuomoti Cinandali, Mukuzani ir Napareuli žemes.
1886 metais Davidas buvo priverstas parduoti Cinandali dvarą valstybės dvarų departamentui. Nuo tada prasidėjo didelė dvaro rekonstrukcija. Projekto autorius architektas A.Ozerov, parką projektavo švedų botanikas Arnold Regel. Cinandali dvaras tapo viena iš carų Romanovų vasaros rezidencijų.
Sovietiniais laikais dvare buvo vyno gamykla ir viešbutis, 1946 metais atsidarė A. Čavčavadze muziejus.

Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Cinandali cerkvė
Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Kunigaikščio Čavčavadze dvaras Cinandali cerkvė
Author:Maxim Tuka Author:Maxim Tuka Author:iliachabashvili

18 ha ploto parkas labai gražus, jame auga įvairiausi medžiai ir krūmai, gydomieji augalai ir egzotiški augalai iš Kinijos, Japonijos, Viduržemio jūros regiono, Amerikos ir kt. Parke yra varpinė.
Pagrindinė alėja veda į rūmus, kairiau nuo jų, už medžių, vyno gamykla.
Rūmuose yra 28 kambariai, gana brangi kavinė, degustacijos salė.
Muziejuje eksponuojama: A.Čavčavadze biblioteka, epistoliarinis ir ikonografinis archyvas, XVIII amžiaus rankraščiai, XVII-XIX amžių gruziniški, rusiški, prancūziški baldai ir namų apyvokos daiktai, kinietiški, japoniški, prancūziški, vokiški, itališki, gruziniški, rusiški indai, muzikos instrumentai ir kt.

Gruzija

Degustacijos salėje siūlomi Cinandali, Kachuri, Saperavi, Mukuzani, Kindzmarauli, Chvančkara vynai. Retų ir nestandartinių vynų čia nėra.
XIX amžiaus vyno rūsys yra parko teritorijoje, jame saugoma 16 500 vyno butelių kolekcija. Tarp jų yra unikalūs 1814 metų "Polonuri Taplisa" ir 1861 metų "Chateau D’Yquem" vyno buteliai, taip pat pirmojo čia 1841 metais pagaminto "Saperavi" vyno buteliai.

Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus
Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus Šumi gamyklos vyno muziejus
Author:beqa avdievi Author:beqa avdievi Author:beqa avdievi

Šumi vyno gamykla yra šalia kelio Telavi-Gurdžaani, iš kart už tilto per Kisischevi upę. Netoliese yra A.Čavčavadze dvaras.
Gamykloje yra vyno ir vynuogių muziejus susidedantis iš ekspozicinės ir degustacinės salių, etnografinio skyriaus ir vynuogynų kolekcijos augančios aplink gamyklą.
Vynuogyne auga 294 rūšių gruziniškų vynuogienojų, kompanijos darbuotojų surinktų iš visos Gruzijos, ir 92 vynuogienojų rūšys iš viso pasaulio.
Ekspozicinė ir degustacinė salės yra atskiruose gražiuose pastatuose. Aplinka aplinkui labai jauki, tvarkinga.
Ekspozicinėje salėje - senoviniai vyno gamybos instrumentai, vynuogių spaudimo presai, įvairiausio dydžio kvevri, taip pat įvairiausi senoviniai indai iš kurių buvo geriamas vynas.
Muziejaus degustacijos salėje galima paragauti gamykloje gaminamo vyno.

© 2016 J.D.Endriukaitis